פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירון צילום: דוברות

נגיד בנק ישראל הפרופסור אמיר ירון התראיין הערב (שני) לרצועה הכלכלית החדשה של גלי צה''ל - ״החיים עצמם״, בהגשת עמית תומר וסמי פרץ.

ירון דחה את הביקורת לפיה הריבית הנמוכה במשק תורמת לעליית מחירי הדיור: ״הריבית היא כלי רוחבי, שאמור לסייע בפעילות וכמובן גם לטפל באינפלציה ככל שזו עולה, אנחנו מתכללים את שני הנושאים האלה. המפתח לשינוי אמיתי במחירי הדיור הוא הרבה פחות הריבית והרבה יותר ההיצע. כלי הריבית לא נועד רק לטפל בשוק הדיור. בשוק המניות, בוודאי בעולם, לא כל הסיכונים מתוכללים״.

באשר להשפעה הכלכלית של הקורונה והצורך בפיצויים כלכליים לעסקים, הסביר ירון כי אין בשלב זה סיבה להציע תמיכה לבעלי עסקים: ״צריך לתת סיוע וסיוע פיסקלי הוא חשוב. אבל כרגע אנחנו באירוע שהוא קצת שונה. ככל שמצליחים להכיל את האירוע ללא סגרים ואין שינויים משמעותיים במסגרות העבודה ובקניונים זה אירוע מסוג אחד.

''ככל שנתקדם לאירוע שבו, או בעקבות הגבלות הממשלה או בעקבות ריבוי נדבקים, יהיה סגר דה פקטו - יהיה מקום לדבר על תמיכה נוספת. אנחנו לא שם כרגע״.

בנוסף, התייחס ירון לגל עליות המחירים במשק ואמר: ״יוקר המחיה הוא אתגר שניצב לפתחו גם של בנק ישראל וגם של הממשלה. כבר נעשו צעדים משמעותיים בתחום הורדת המכסים וחסמי היבוא שאמורים להשפיע, אבל יקח לזה קצת זמן להשפיע בתחומי המזון''.

נגיד בנק ישראל הוסיף: ''אנחנו כנראה רגישים יותר לנושא הזה והציבור מודע אליו טוב יותר. הצרכנים צריכים לבחור את המוצר הטוב ביותר עבורם ולבחור מוצרים בהם לא חלה עלייה״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו