אביגיל היילברון, מייסדת דף הפייסבוק 'לא תשתוק', מתייחסת באולפן ערוץ 7 לגל שמגיע בעקבות חשיפת פרשת חיים ולדר.

"הסערה באה בהפתעה, הסיפור לא. בחודש אוקטובר 2015 פתחתי את דף הפייסבוק, כבר בחודש הראשון הגיעה נפגעת עם שם מלא ומידע מפורט. זה מה שהיה אז ולא היינו יכולים לעשות עם זה דבר. היא הגישה תלונה במשטרה ואז סגרה אותה וחתמה הסכם שתיקה", מסבירה היילברון.

לדבריה, "אבל בימים האחרונים אני מוצפת בפניות של נפגעים ונפגעות שמספרים על תחושת גאולה קטנה. הם מרגישים שהכאב שלהם היה שקוף ואי אפשר היה לדבר עליו ועכשיו ציבור מאוד גדול אומר להם - אתם הכי חשובים - והקול שלהם נשמע".

היילברון חושבת שפרשת ולדר קידמה משהו משמעותי במודעות החרדית לפגיעות מיניות. "הציבור למד דרך המקרה הכי נוראי שיכול להיות מהי פגיעה מינית, מיהו פוגע מיני ומה ההשלכות של המעשים שלו. אנשים מתחילים לדבר על זה, נפגעים מתחילים לשתף. המגזר החרדי לא רע, הוא פשוט לא ידע או הבין מספיק מהי פגיעה מינית ועכשיו הוא יודע".

עם זאת המגזר החרדי לדבריה, עוד רחוק מהבנה מעמיקה. "יש למידה שצריכה לקרות, גם אצל הבכירים והאנשים הכי חשובים. יש מהם, כולל רבנים, שלא יודעים מה זאת פגיעה מינית. לדוגמה, רב כבן 80 שפוסק הלכה ומעורה בהמון דברים, אבל מעולם בחייו הוא לא שמע על פגיעות מיניות. הוא לא הכיר את זה. עכשיו יש תהליך למידה, גם אצל אנשים בגיל הזה".

"הדבר העיקרי שהשתנה הוא שחרדים צעירים, שמחוברים לעולם התקשורת או אנשי טיפול שלמדו פסיכולוגיה או אחרים שמקבלים תלונות, התחילו להשמיע את הקול שלהם. באיזשהו מקום זה התחיל להכתיב סדר יום. הצעירים מתחילים להשמיע קול והדור הזה מתנהג אחרת, הוא חשוף יותר למידע ופותח את הפה יותר", אומרת היילברון.

על המקרה של ולדר היא מוסיפה, "חשוב להבין שכשיש מטפל בעל סמכות שיודע דברים לא נעימים על מטופלות והוא מתחיל סאגה של מעשים מיניים המטופלת לא יכולה להגיד לו לא. יש כאן מערכת יחסים מבחינה נפשית של תלות. אחר כך יש השלכות כשהיא משחזרת איך היא נוצלה וזו פגיעה מינית לכל דבר. חיים ולדר ידע היטב מה הוא עושה".

לדעתה דווקא מהמגזר החרדי יכולה לצמוח הבנה שונה. "אני חושבת שעם למידה נכונה המגזר החרדי יכול להיות חברת מופת בנושא הזה ויהיו פחות פוגעים מינית מהציבור הזה. צריכים להבין שזה פיקוח נפש ואני לא חושבת שיש מישהו שחולק על הצורך במוגנות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו