יעלה ויבוא
יעלה ויבואצילום: אלון בנארי עיצוב עטיפה: יוני לוי

אחרי ההצלחה של חלק א' של האלבום "יעלה ויבוא", הפרויקט הראשון במסגרת "צאן ברזל" - מיזם מוזיקלי שנועד להנציח ולכבד את יצירותיהם של גיבורי תרבות ישראלים, משוררים ופזמונאים שעצבו את פס הקול של מדינת ישראל, משתחרר הבוקר חלק ב'..

"יעלה ויבוא" נוצר סביב היצירה של הפיזמונאי הסופר והמשורר יורם טהרלב, ובחלק א שלו לקחו חלק הזמרים שלומי שבת, עדן חסון, יונתן רזאל, להקת שלווה, יורם טהרלב והגבעטרון, קמה ורדי (נכדתו של יהורם טהרלב), מוש בן ארי ועוד.

בחלק ב' של האלבום, שיוצא הבוקר, לוקחים חלק: יהורם גאון, יובל דיין, שירי מימון, עידן עמדי, גיא ויהל, נועם קלינשטיין, יוני בלוך, רותם בר אור, עומר נצר, שני פלג, קוני וגיל בר הדס, אורן לביא.

את השיר 'בלילה' מבצעים האחים רוני וגיל בר הדס. הביצוע המקורי הוא של יצחק קלפטר ויעל לוי מתוך פסטיבל הזמר משנת 1980 בעיבודו של שם טוב לוי. השיר הוצג כמועמד למצעדי הפזמונים השבועיים של רשת ג', זכה להצלחה גדולה וצעד 16 שבועות, בשיאו הגיע למקום השלישי במצעד.

״הייתה לנו זכות גדולה לקבל קלאסיקה כזאת ולהביא לה את הפרשנות שלנו" מספרים האחים. "כשדיברנו עם יהורם טהרלב על מילות השיר, הוא סיפר שהשיר נכתב מתוך פחד מהלילה שליווה אותו כשהיה ילד בקיבוץ יגור וישן בנפרד מהוריו. יחד עם אייל מזיג המפיק המוזיקלי ניסינו להאיר את הלילה באור נעים, חולמני ומלטף.״

השיר 'תחת כובד התפוח' במקור מופיע באלבום הבכורה של שולה חן, השיר הופיע בשנות התשעים בפסקול הסידרה "פלורנטין" טבפרויקט הוא מבוצע על ידי שני פלג.

"היה כיף גדול לעבוד על השיר הכל כך יפה הזה" היא מספרת, "שמשמיעה ראשונה העלה בי תחושת נוסטלגיה לתקופה שעוד לא נולדתי בה. תוך כדי עבודה הבנתי כמה רבדים יש לו, כמה הלחן מפותל ולא סימטרי, ואיך המילים שמדברות על פשטות, תום ורוגע עומדות בניגוד מוחלט לתקופה הנוכחית, המתוחה וחסרת השקט, ומביאות איתן גל של אופטימיות. "

וגם, יהורם גאון בביצוע ל'עוד לא תמו כל פלאייך: