וליד טאהא
וליד טאהא צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת הכנסת מקיימת דיון (שלישי) על הפעלת סעיף 98' בחוק החשמל. ח"כ ניר אורבך לא מנהל את הדיון בוועדה כדי להימנע מביקורת קשה של חברי האופוזיציה. ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן מחליפו.

ח"כ אורבך החליט לקצר את הדיונים בחוק החשמל שאמור לעלות לקריאה שניה ושלישית, וכך החוק יוכל לעלות להצבעה סופית במליאה השבוע.

ח"כ בועז טופורובסקי אמר בדיון "נלחמתי להגיע להבנות בין הקואליציה לאופוזיציה. כולם אמרו לי שהכול ניסיונות סרק וכל מטרת האופוזיציה להפוך את הכנסת ללא לגיטימית. אני שומע את לוין כאן שהם יחרימו את המליאה. אתה קראת הודעה שאני כתבתי לך".

ח"כ יריב לוין השיב לו: "אל תשקר. תחזור בך. מותר לי להגיד מה אמרתי לך". ח"כ שלמה קרעי הוסיף: "אתה צבוע. תחזור בך". יו"ר הועדה גינזבורג ביקש מקרעי לצאת מהדיון.

ח"כ יואב קיש מגיב לטופורובסקי ותוקף את ח"כ עידית סילמן, "שאתם הייתם באופוזיציה לא דרסנו אתכם וקיבלתם ייצוג הולם. בעניין הדיבורים: הניסיון שלי עם סילמן שכל מה שהיא אומרת לי התגלה כשקר. אנחנו לא מאמינים למילה שלה ומבחינתנו היא לא בר שיח. יש לכם יו"ר קואליציה שבאופוזיציה לא מאמינים למילה שלה".

יוזם חוק החשמל ח"כ ואליד טאהא מרע"מ אמר, "למה מישהו צריך להתעצבן שאנחנו מחברים אישה וילדים לחשמל?". ח"כ לוין אמר לו "למה אתה לא תומך בחיבור החשמל להתיישבות הצעירה?".

טאהא הוסיף, "אני מבין את הכעס שלכם. יש לכם מנגנון לשלוט בחברה הערבית והחוק הזה שם לזה סוף. החוק לא קשור לשום עסקה והוא יעלה עצמאי כי מגיע לאנשים להתחבר לחשמל. הגשתם 93 שעות דיבור הסתייגויות במקום לתמוך בחוק בפשע שהייתם שותפים לו. תתביישו לכם".

יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן, שלא נכחה בדיון, תקפה את דברי קיש: "אני מבינה את הצורך הבוער 'להציל את כבודך' בליכוד, אבל הדרך בה בחרת פשוט לא עובדת. אמירות שוביניסטיות ורדודות בסגנון ילדותי לא יקדמו אותך וגם לא יעזרו לך 'לכפר' על עזרתך החשובה להקמת הממשלה".

"אני מצטטת מדבריך מר קיש:' אנשים יבינו שאי אפשר ללכת עם הרכבת הזו ששועטת לתהום. אני אומר את זה עם כאב, אני מעריך את נתניהו אבל מסתכל קדימה. חייבים לעשות שינויים במערכת אכיפת החוק ובמשטרה, יש תקלות חמורות שקרו, ולצערי עם נתניהו לא נוכל לעשות את זה. כיו"ר ועדת הפנים רציתי להוביל ועדת חקירה בנושא גל הירש, נתניהו עצר אותי. הדרך היחידה שנוכל לעשות את זה היא בהובלתו של סער, ואז ניתן יהיה לטפל בליקויים החמורים במערכת אכיפת החוק'. נו, קיש, מה תגיד? בסך הכול הקשבנו לך''.

סילמן המשיכה: "אבל חשוב יותר: כתוב במקורותינו, 'מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך', ואתה הרי חווית על בשרך מתקפות נמוכות וילדותיות מהליכוד, עד כדי כך שבנו של ראש האופוזיציה כינה אותך 'רמאי' ומצביעי הליכוד כינו אותך 'בוגד'. יואב, טול קורה מבין עיניך, תפסיק לקלל, לשקר ולהכפיש, ותתחיל לעבוד לטובת מדינת ישראל".

ח"כ אוסמה סעדי אמר כי חוק החשמל לא פותר את הבעיה. "יש כאן ריח לא טוב. אורבך לא כאן וטוען שקיבל את מה שרצה. אם יש עסקה בין שקד ואורבך לגנץ ומחר אלוף פיקוד יחתום אז אנחנו ניתן לזה יד?"

לוין אמר "יש שמועות שהעסקה שטאהא עשה זה מכר את אדמות ואדי ערה לחריש בתמורה לחוק החשמל".