התרסקות המסוק
התרסקות המסוק צילום: אלון נדב, פלאש 90

תחקיר ראשוני של התרסקות מסוק העטלף מול חופי חיפה העלה כי תקלה חמורה באחד ממנועי המסוק הכניסה את הצוות למצב של נחיתת חירום.

שריפה במנוע השמאלי הובילה את הצוות לנחות נחיתת חירום בים עם מנגנון ציפה. השריפה גרמה כנראה להפסקת חשמל ולכן לא עבר דיווח בקשר על התקלה. המצופים הופעלו, אך שני הטייסים לא הצליחו לחלץ את עצמם החוצה.

המסוק צף וקצין חיל הים הצליח לחלץ עצמו, ואז ניסה לחלץ את שני הטייסים. הקצין ששרד הצליח להתקשר מהנייד שלו למפקד הטייסת ועדכן אותו על ההתרסקות.

עוד לפני השיחה הבינו בחיל האוויר כי איבדו את המסוק וניסו לאתרו, לאחר שבשלב ההנמכה כאשר זוהה במסכי הבקר - לא השיגו את המסוק בקשר.

תא"ל אמיר לזר, ראש להק אוויר בחיל האוויר, עדכן כי המסוק עצמו נמשה מהים נמצא בבסיס תל נוף כדי להמשיך בחקירת האסון. "כשקצין הסיור הימי הבין ששני הטייסים לא נחלצו - הוא חזר וניסה לחלץ אותם אך לא הצליח. הוא התקשר למפקד הטייסת, עדכן אותו על האירוע, ומפקד הטייסת הרגיע אותו ואמר לו לשמור על עצמו", פירט לזר.

סגן-אלוף ארז שחייני ז"ל ורב-סרן חן פוגל ז"ל
סגן-אלוף ארז שחייני ז"ל ורב-סרן חן פוגל ז"ל באדיבות דובר צה"ל

רב סרן חן פוגל בן ה-27, אחד משני הטייסים שנהרגו אמש (שני) בהתרסקות המסוק הצבאי מול חופי חיפה, הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בעיר.

פוגל הותיר אחריו הורים, אירית וירון, ושני אחים - שחר (21) ומתן (16). בהלוויה נכחו אלפי אנשים, בהם מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין ומפקד חיל הים דוד סער סלמה. את הממשלה ייצג השר נחמן שי.

אביו של פוגל, ירון, אמר היום לכלי התקשורת כי "הוא תמיד התחמק מלהחזיק נשק ביד שלו, הוא הצליח להיות במסוקים של חיל הים כך שהוא לא יצטרך לעשות שום פעולות התקפיות. הוא היה ילד אינטליגנטי, נבון, חכם וחברותי.

''הוא גדל פה בחיפה, אחר כך נסענו לשנתיים לקנדה, הוא כל כך התגעגע לארץ שאחרי שנה חזר לישראל. למרות שאשתי קיבלה הצעה להישאר בקנדה, הוא אמר לנו שהוא כל כך אוהב את הארץ, שהוא רוצה לחזור, אבל שאם נחליט להישאר - הוא יישאר איתנו כי הוא אוהב אותנו. זה בעצם מה שהחזיר אותנו", סיפר האב השכול.

אביו של רס"ן חן פוגל שנהרג בהתרסקות המסוק כאן חדשות

בתוך כך, מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, הגיע לבית החולים רמב"ם כדי לבקר את קצין הסיור הימי שניצל בהתרסקות המסוק. הפצוע שוחרר מהמחלקה לטיפול נמרץ והועבר למחלקה האורתופדית כשמצבו מוגדר טוב.

מסוק העטלף שהתרסק, מטייסת 193, יצא מבסיס רמת דוד של חיל האוויר לטיסת אימון מול חופי חיפה. מסיבה שעדיין לא ברורה, המסוק התרסק לים בדרכו חזרה לבסיס. אחרי כשעה אותרו ללא רוח חיים רס"ן פוגל וסגן מפקד בסיס חיל האוויר ברמת דוד סגן-אלוף ארז שחייני (38) ז"ל.