הבדואילנד בשטח
הבדואילנד בשטח צילום: מאיר אליפור. תנועת הריבונות

עו"ד דוד מנע היה בעברו יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטארית למצב הבדואים בישראל. על חוק החשמל יש לו ביקורת חריפה ובראיון לערוץ 7 הוא קובע כי החוק יחריף את בעיית ההתמודדות עם הפזורה הבדואית לאין ערוך מכפי שהיא כעת.

"החוק הזה יוצר עכשיו בעיה", הוא אומר ומזכיר כי לא רק כפרלמנטר הכיר את הסוגיה הבדואית, אלא גם כעורך דין שעסק בתחום מול מנהלת הבדואים. לדבריו חוק החשמל אינו אלא "חוק קטסטרופאלי שאין כדוגמתו", כלשונו.

"ראשית מדובר בחוק מפלה. יהודי בתל אביב או בכל מקום אחר, שבונה בצורה בלתי חוקית לא מאפשרים לו חיבור לחשמל וטלפון, והנה עכשיו הכשירו עשרות אלפי בתים של בדואים שנבנו שלא כחוק ומאפשרים להם חיבור לחשמל", אומר מנע.

עוד הוא מציין כי המהלך ימנע את העברת הבדואים בפזורה הבלתי חוקית לישובים מוסדרים וקבועים. "אם רוצים להעביר אותם ליישובי קבע ומעוניינים להקים להם כפרים מוכרים יהיה קשה לפנות אותם עכשיו. אתה מכשיר את הבניה הבלתי חוקית בין באר שבע לדימונה ובין באר שבע לרביבים. החוק הזה קטסטרופאלי למדינה וגם למגזר, כי עכשיו לא יפנו אותם אלא מכשירים אותם", הוא קובע.

מנע מבקר בדבריו גם את ממשלות העבר שלא אימצו את ההמלצות שהתקבלו בתום דיוני וועדת החקירה הפרלמנטרית. לדבריו בפועל "יצרת ארץ בדואים בין באר שבע לדימונה. אין שם יותר ישובים יהודיים. זה יוצר בעיה תקדימית. לא מדובר במאהל שעובר ממקום למקום, אלא ביישובי קבע, ואם מאשרים אותם מקימים ארץ בדואים מבאר שבע עד דימונה. זו לגיטימציה ל'בדואילנד' ולהתיישבות בלתי חוקית בדרום".

מנע משוכנע שפוליטיקה וחשש מנפילת הממשלה הן הסיבות היחידות לקידומו והעברתו של החוק. "זה רק פוליטיקה. אין שאלה. יו"ר ועדת הפנים של הכנסת הוא בדואי, ואם תסרב לאשר את החוק שהוא מגיש, הממשלה תיפול. זו פוליטיקה שתביא לדיראון עולם שיביא קטסטרופה לישובים היהודים בדרום. לא תהיה שליטה שם, משטרה לא תשתלט על זה, חמולות ישתלטו על זה ויהיה שם רק החוק הבדואי".

עו"ד דוד מנע
צילום: משרדו
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו