מליאת הכנסת
מליאת הכנסת צילום: חזקי ברוך

מליאת הכנסת אישרה הבוקר (ד') את "חוק החשמל" של ח"כ וליד טאהא (רע"מ), שמאפשר חיבור לתשתיות חשמל, מים וטלפון במבנים שהוקמו ללא היתר, במגזר הערבי בנגב ובגליל.

מפלגות האופוזיציה (למעט הרשימה המשותפת) החרימו את שלב ההצבעה על הסתייגויות להצעת החוק.

חברי הכנסת מהאופוזיציה צעקו ''בושה, בושה, בושה'' לעבר חברי הכנסת מימינה ותקווה חדשה שהצביעו בעד חוק החשמל.

ראש הממשלה נפתלי בנט צעק לעבר נתניהו וחברי הליכוד: "אתה אחראי על ההתנתקות, 12 שנים הפקרתם את ההתיישבות הצעירה".

בעקבות המהומה אמר ראש הממשלה בנט: "לא ניכנע לבריונות שמוכוונת על ידי ראש אופוזיציה שמאס בכללי הדמוקרטיה וזורע תוהו ובוהו. נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדבררה אותה לא יטיפו לי מוסר. הם ימשיכו לצעוק ואנחנו נמשיך לעשות".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הגיב "יום שחור לציונות ולדמוקרטיה. ממשלת בנט-רע"מ אישרה את חוק החשמל של רע"מ לחיבור עשרות אלפי מבנים לא חוקיים לחשמל. בכך היא מכשירה את השתלטות התנועה האיסלאמית על הנגב והגליל, ומגשימה נדבך מרכזי בתוכנית הפלסטינית למימוש זכות השיבה"

מהומה בכנסת: בנט מתקרב לנתניהו ומאשים אותו בתמיכה בהתנתקות

ח"כ טאהא שהציג את החוק נאם בערבית במליאה: "למה האזרח הערבי לא הלך לוועדות התכנון כדי להוציא היתר? כי לא אפשרו לו", אמר ח"כ טאהא. "'לא עשית תוכניות', 'לא עשית תוכניות מפורטות', אמרו. יצרתם חברה שלא מבוססת יכולות הכנסה, לא הקמתם אזורי תעשייה ותעסוקה. עכשיו אנחנו מנסים לעשות את זה בכל הדרכים.

"יש בתים שבגלל המדיניות של הממשלות הקודמות לא התחברו לחשמל. מי שהיה אחראי לזה שלמאות אלפי אזרחים ערבים לא תהיה אפשרות להקים בתים צריך לבוא בחשבון עם עצמו".

נתניהו בהתייעצות עם דרעי ולוין במליאת הכנסת
נתניהו בהתייעצות עם דרעי ולוין במליאת הכנסת צילום: ערוץ 7

ח"כ אמסלם זועם במליאה ותוקף את ח"כ וואליד טאהא ערוץ כנסת

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) תקף את טאהא שבחר לדבר בערבית: "באתי הבוקר לעבודה שלי בכנסת, בית הנבחרים של מדינת ישראל. שומע את וליד טאהא מסביר על חוק החשמל בערבית על הדוכן, וזה נראה כאילו נבחרתי לפרלמנט פלסטיני. לא ייאמן".

ח"כ טאהא ענה לו: "זה שאתם לא יודעים ערבית, זו בעיה שלכם. לא מבינים? לכו תלמדו את השפה".

ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) צעק לטאהא: "כנסת ישראל, שני ערבים מדברים ביניהם בערבית על הדוכן. אתם מבינים מה נהיה פה? גנבתם חשמל ממדינת ישראל, גנבתם את האדמות של מדינת ישראל. אתה תומך טרור, היית צריך להיות בחקירת שב"כ".

ח"כ קטי שטרית מהליכוד ביקשה "תביאו לנו אוזניות עם תרגום. זה זלזול במקום הזה. זה נראה לכם נורמלי שעה לדבר בערבית?". טאהא הגיב לביקורת: "מי שזה לא מוצא חן בעיניו יכול לשתות את המים של ים המלח. זה בא לעשות צדק לחברה הערבית".

וואליד טאהא לח"כ דיכטר "בעיה שלכם שלא למדתם ערבית" ערוץ כנסת

מועצת יש״ע מסרה בתגובה להעברת חוק החשמל במליאת הכנסת: ''צדיק ורע לו, רשע וטוב לו. את עשרים אלף התושבים הישראלים ביהודה ושומרון שאין להם תשתיות חשמל, המדינה שלחה. כבר שנים אנו דורשים את ההסדרה שלהם, אולם היום הכנסת בחרה לאשר את מי שגנב אלפי דונמים בנגב ובגליל. ממשלת ישראל, התושבים שלנו הם אינם סוג ב. היום הייתם יכולים לתקן את העוולה הזו, ואתם אכזבתם. אנחנו דורשים מהנציגים הציונים להתעשת ולהיזכר מי הצביע לכם ואיזה ציבור אתם מייצגים''.