ח"כ אבי מעוז
ח"כ אבי מעוז צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר מתן כהנא מנהל כבר כמה חודשים קמפיין שמטרתו הכשרת הלבבות לרפורמת הגיור שהוא מתכנן להציג, ככל הנראה, בימים הקרובים. הוא חוזר ומדבר על "הבעיה": כ־450 אלף גויים חיים בישראל. לכן, טוען כהנא, משימת הדור היא "למצוא פתרונות" שייתנו מענה לבעיה החמורה.

המענה של כהנא הוא רפורמת הגיור, שטיוטה שלה נחשפה לפני שבועות אחדים בערוץ 14. לפני שנביא את עיקרי המתווה יש לנפץ שתי דעות קדומות בעניין מצב הגיור בישראל, שהשתרשו עמוק בעקבות הנדסת תודעה חריפה.

ראשית, מערך הגיור בישראל נוהג לפי הדעות המקילות ביותר. הפתעה: לא "חרדים", שיש המנסים לציירם כמחמירים וקיצוניים, הם המכתיבים את הפרמטרים לגיור בישראל, אלא הרב חיים דרוקמן. מערך הגיור פועל לפי הכללים שהרב דרוקמן גיבש, שהם בוודאי לא הכללים המחמירים בגיור אלא המקלים.

שנית, מערך הגיור נגיש ונוח. האגדות האורבניות על חוסר נגישות או חוסר הסברת פנים הן תערובת של הנדסת תודעה, ערבוב סיפורים מתחומים אחרים וסתם הכפשות. כל מי שמכיר את תחום הגיור יודע: המערך מונגש, יעיל ומסביר פנים.

ולאחר שני אלה, ישנה עובדה אחת שאי אפשר שלא להפריז בחשיבותה, והיא בבחינת איבר שהנשמה תלויה בו: החותמת האחרונה על כל גיור בישראל שייכת כיום לרבנים הראשיים. כל שינוי במצב הזה משמעותו המיידית והחמורה היא שרב אחד לא יכיר בגיורים של רב אחר, קהילה אחת תימנע מלהינשא לאנשים ונשים מקהילה שנייה, ובוקה ומבולקה יהיו בציבור היהודי בישראל. באופן הכי פשוט, העובדה שאדם מעיד על עצמו וגם הרישום שלו במשרד הפנים מעיד עליו כיהודי, פשוט לא תוכל להיות יותר ערובה ליהדותו.

זה בדיוק מה שמתעתד שר הדתות מתן כהנא לעשות. לב הרפורמה שלו הוא ביזור הסמכות לקבל גרים בישראל לכל רב יישוב. לא זו בלבד שהרבנים הראשיים לא יוכלו לפסול גיור או לפסוק מה הכללים לגיור, הם לא יוכלו אפילו לפסול רב כלשהו מלגייר. הסמכות היחידה שמואיל בטובו שר הדתות לתת לרבנים הראשיים היא פסילת רב יישוב מלקבל גרים - אם נפל פגם בטוהר המידות של אותו רב. העובדה שהוא רבאיי רפורמי, לדוגמה, שמגייר גויים באופן הפוך מההלכה - לא תהיה עילה חוקית לפסול אותו או את גיוריו.

נקודה שחשוב לשים אליה לב: בעוד כהנא נוקט בדרך של הנדסת תודעה ומדבר על גיור על ידי רבני ערים, סעיף קטן שנחבא בתוך טיוטת הרפורמה מגדיר כל רב יישוב כרב עיר לעניין הגיור. במילים אחרות: כמספר היישובים בישראל יהיה מספר האפשרויות להתגייר, וכל רב יישוב יוכל לגייר כאוות נפשו וכדעתו, התורנית יותר או פחות.

כמו ברפורמת הכשרות, גם במערך הגיור העתידי לפי תוכנית כהנא יהיה ממונה על כל הרבנים שיגיירו. אלא שהוא לא יהיה הרב הראשי, הוא גם לא יהיה רב כלל. תפקיד חדש שייקרא "הממונה על מחוז רבני העיר" יפקח על כל הגיורים. מי ימנה אותו? ראש ממשלת ישראל. הרי מן הסתם בנט הוא המבין הגדול ביותר בגיור ובזהותה היהודית של מדינת ישראל, לא?

אם רפורמת הגיור של מתן כהנא תצא לפועל, המשמעות המיידית שלה תהיה ניהול ספרי יוחסין. זה נשמע אולי קצת עמום, אז בואו נשים את הדברים על השולחן: מדובר בקריעה של האחדות בעם ישראל לגזרים. הדבר הבסיסי ביותר, נישואין והקמת בתים, יוכל להיעשות רק בין שותפים לאותה קהילה. דמיינו רגע את המצב הזה: את פוגשת מישהו, אתה נפגש עם מישהי – ואין לך שום מושג אם הוא יהודי או גוי! ייתכן שהוריו התגיירו גיור רפורמי, ייתכן שהוא עצמו גויר כילד באופן סיטונאי שלדעת רוב ככל גדולי ישראל אינו גיור כלל.

המצדדים בהסכם מרבים להזכיר שמדובר בסך הכול בחזרה לדרך הגיור שהייתה מקובלת בישראל מאות שנים, כאשר כל רב קהילה יכול היה להקים בית דין לגיור ולא הייתה סמכות עליונה. פרט להתעלמות שיש כאן מארגוני הרפורמים והקונסרבטיבים שבינתיים לא הולכים לשום מקום, קשה להאמין שאנשים אומרים טיעון גלותי כזה בקול רם. האם חזרנו לארץ ישראל והקמנו מדינה בשביל להתנהג לפי הכללים של הגלות? האם "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל" הפך להיות "אנו מפריטים את עצמנו לדעת, ונגור בקהילות נפרדות זו מזו שכל אחת נוהגת כמנהגיה"? האם מי שדוגלים בחיי קהילות נפרדות יציגו גם תוכניות להקמת בתי חולים נפרדים לכל קהילה, קופת אוצר נפרדת, משטרה וצבא נפרדים? כמה עגומה העובדה שדווקא מתן כהנא, שהעביר את רוב חייו בהגנה על מדינת ישראל כטייס בחיל האוויר, הוא זה שרוצה להחזיר את עם ישראל להתנהג כמו בגלות.

זה בדיוק שורש העניין: ארגוני הקרן לישראל חדשה, ארגוני הרפורמים ושאר ארגונים פרוגרסיביים רוצים שנחיה כמדינה אחת מאוחדת בתחומי הביטחון, הכלכלה, התרבות והחברה – אך בשום אופן לא כמדינה יהודית. רפורמת הגיור תהיה כנראה נקודת הכרעה חשובה מאין כמותה: האם במדינה יהודית בארץ ישראל אנו חיים כפי שחלמו אבותינו אלפי שנים – או שהגענו לארץ ישראל כדי להקים בה את מדינת כל אזרחיה, חסרת זהות וחסרת אופי?

נמשיך לפעול בכל כוחנו על מנת להפיל את הממשלה הפרוגרסיבית של ראש הממשלה בנט וחבריו ולתקן את הנזקים הרבים שהיא מזיקה לעם ישראל, בעזרת ה' ממש בקרוב.

הכותב הוא יו"ר מפלגת נעם

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו