אדיר וישניה
אדיר וישניה צילום: מאיה איזנברג

במהלך החודש הקרוב יסיים אדיר וישניה את תפקידו כמנכ״ל ארגון אשכולות - מרכזי הסיור והתודעה של ישראל, בתום כהונה של חמש שנים. "מבחינתי ההישג המרכזי בקדנציה הוא הפריצה לקהלים חדשים, קהל ממלכתי חילוני לצד קהל הבית שנמצא במגזר הדתי-לאומי", אומר וישניה. "כדי להגיע להישג הזה יזמנו שלל פרויקטים ושיתופי פעולה עם גופים מובילים, לרבות הקרן הקיימת לישראל, בנק הפועלים, מכבי שירותי בריאות, נובל אנרג'י ועוד", הוא מדגים. "לדוגמה, 'מסע בין כוכבים' שחיבר בין אסטרונומיה בהיבט היהודי ובין היכרות עם מערכת החלל והכוכבים בפרויקט שייחדנו לזכרו של אילן רמון בשיתוף עם קרן רמון. הפרויקט הפך במהרה לפופולרי מאוד ובאמצעותו הצלחנו לעורר סקרנות ועניין בקרב קהלים צעירים ומשפחות עם ילדים מכל החברה הישראלית. דוגמה נוספת היא מיזם 'בזכותם', אשר פועל מדי יום שישי שלפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ובמסגרתו מתקיימים סיורי מורשת בבתי עלמין צבאיים בשיתוף עם משפחות שכולות ואישי ציבור. בסיורים אלה אנחנו מספרים על התרומה של לוחמי צה"ל שנפלו למען מדינת ישראל ובזכותם אנחנו חיים בבטחה בארץ".

וישניה מסיים תקופה של חמש שנים של עשייה ברוכה באשכולות, ארגון הגג של 33 מרכזי הסיור והתודעה של ישראל שהתעצם בשנים אלו כארגון חינוכי מוביל בנוף הישראלי. "הגעתי לארגון עם שם טוב ותשתית טובה, ויחד בנינו צוות מוכשר ופעלנו לשדרוג היכולות של המערכות בכמה היבטים ובהם הגדלת מספר ההשתלמויות, ההכשרות והקורסים לעולם הטיילות החינוכית בפריסה ארצית באמצעות מרכזי אשכולות הפרוסים מהגולן ועד אילת. הובלנו כנסים וימי השתלמויות שנתנו ערך מוסף למנהלים, לרכזים ולבנות השירות של מרכזי אשכולות, תוך חשיפה ופתיחת צוהר לעולמות נרחבים מחוץ למגזר הדתי-לאומי, אך לצד זאת שמרנו תמיד על הבסיס החינוכי והערכי שלנו, שהוא הבסיס היהודי והשורשים שנטועים עמוק בארץ ישראל".

חלק מהחשיפה הדו-צדדית כלל סיורים ביהודה ושומרון. "כמו שאני הבאתי כביכול את תל אביב לאשכולות, כך הבאנו ציבור רחב ממרכז הארץ ומהפריפריה להכיר את ההתיישבות הנהדרת שיש בכל רחבי הארץ, לרבות יהודה, שומרון והגולן, באתרים מופלאים עם מורשת גדולה כמו מערת המכפלה, שילה הקדומה ושומרון הקדומה".

ואיך היו התגובות?

"ברשויות המקומות שעבדנו איתן בפרויקטים של אזרחים ותיקים כמו מצפה רמון, אחרי הביקור שלהם בשומרון הם שלחו מכתבים ובהם סיפרו שאנשים יצאו נפעמים מההתיישבות, משימור אתרי המורשת ומההיסטוריה הערכית שעוברת מדור לדור באמצעות הפעילות של מרכזי אשכולות".

חיבור עמוק לציונות הדתית

וישניה מנסה להלך בשביל הזהב בחיבור בין חלקי החברה הישראלית. "היום בלא מעט מקומות החברה הישראלית מסוכסכת ומפולגת, ולכן פעלתי באשכולות להיות הקו המחבר בין הציבורים השונים בחברה הישראלית. ראשית, חיבור בין המרכזים של אשכולות ובין קהלים חדשים, להיחשף החוצה באופן דו-סטרי, כמו למשל מפגשים עם ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם וסיור במרכז פרס לשלום. רצינו לחשוף את המרכזים של אשכולות לעולמות חדשים ולציבורים חדשים, ומהצד השני להגיע לעוד ועוד מהציבור הכללי והממלכתי ולהנגיש להם דברים בסיסיים כמו ביקור בכותל, שהפך לצערי לאתגר גדול בחלק מבתי הספר הממלכתיים בישראל".

אפרופו אתגרים, האם הסיבה שחוגגים באשכולות את הסיגד אבל לא את המימונה היא בגלל שעדיין יש אתגרים בקליטה של העדה האתיופית בישראל?

"אני חושב שמצד אחד הקהילה היהודית של יוצאי אתיופיה משתלבת בחברה הישראלית, ומצד שני לצערי אני עדיין מזהה פערים גדולים בשיח עם הקהילה האתיופית. אני לא מתבייש לומר שגם הציבור הדתי-לאומי צריך לעבוד על חיבורים עם הקהילה. לכן, בשיתוף ראשי העדה ומנהיגיה היה חשוב לנו להוביל פרויקט לרגל חג הסיגד, פרויקט שלא פועל פנימה לחברה האתיופית כפי שנהוג אלא חושף החוצה את התרבות היהודית המיוחדת ורבת השנים לציבור הישראלי".

וישניה (40), תושב נחלת יצחק בתל אביב, נשוי ללידר ואב לנויה, ארז-יוסף ואסף-מנחם, מסיים כאמור קדנציה ארוכה כמנכ״ל ארגון אשכולות - מרכזי הסיור והתודעה של ישראל. וישניה הוא חבר הוועד המנהל וחבר מועצה כנציג הסוכנות היהודית בבית בן גוריון. כמו כן הוא חבר בפורום הישראלי למנהיגות. וישניה הוא בוגר תואר ראשון במדעי המדינה בתחומי אסטרטגיה וביטחון לאומי ותואר שני בלימודי משפטים, שניהם מאוניברסיטת בר אילן. בעברו שימש כיועץ לשר התיירות וכיועץ בכיר לשר הרווחה יצחק הרצוג, שאותו ליווה בתחומים ממשלתיים, ציבוריים ופוליטיים ונחשב למקורבו. את האהבה לארץ ישראל ינק מאביו מנחם ז"ל, ואת חיזוק זיקתו ליהדות - מאמו ז'וסלין ומאחיו אלון ייבדלו לחיים ארוכים.

"יום לאחר רצח רבין, כשהייתי בן 14, הצטרפתי למפלגת העבודה והייתי פעיל במפלגה שנים רבות, לרבות כהונה כיועץ בממשלה של יצחק הרצוג, נשיא המדינה כיום", משחזר וישניה. למרות העבר במפלגת העבודה הרגיש וישניה חיבור עמוק לציונות הדתית. "למעשה, לאחר השירות הצבאי והלימודים באוניברסיטת בר אילן הרגשתי חיבור גדול לארץ ישראל, לידיעת הארץ ואהבת הארץ, לתורה ולהתיישבות. הפגישה הראשונה שלי באשכולות הייתה עם שר החינוך דאז נפתלי בנט, ושם אמרתי לו: השליחות שלי היא לסגור פערים ולחבר חזק יותר את בני הנוער והציבור במגזר הכללי לשורשים היהודיים, לציונות ולארץ ישראל, זאת לאור פערים שחוויתי כנער צעיר בחינוך הממלכתי. ראיתי בכך שליחות והתחברתי מאוד למגזר הדתי-לאומי. אף על פי שאני עושה זאת מרצוני ומתוך בחירה, בעזיבת התפקיד אחרי חמש שנים יש כאב גדול מחד, ומאידך אני מקווה להמשיך לשמור על הקשר החזק והאמיץ עם הציבור הדתי-לאומי ועם המנהיגות המדינית והחינוכית שלו, שאותה אני מעריך ומוקיר".

העשייה הרבה של וישניה באה לידי ביטוי גם במצבי חירום. "בזמן המבצע הצבאי האחרון הצלחנו להביא לשיתוף פעולה עם בנק הפועלים ועם החברה למתנ"סים, שם הצלחנו לקיים מפגשי ריענון לצוותי החינוך והרווחה של יישובי עוטף עזה. באתרי המורשת באזור ירושלים ותל אביב יצרנו חוויה טובה ומרעננת וגם חיברנו אותם לערכים ולפעילות שלנו".

ולא רק מבצעים צבאיים, בשנתיים האחרונות גולת הכותרת היא ההתמודדות עם מגפת הקורונה.

"השנתיים האחרונות היו מאתגרות מאוד, אבל הצלחנו לקיים גם בהן פעילות לצד כל הקשיים", משתף וישניה. "היינו החלוצים בתחום ההרצאות הווירטואליות ברשתות והצלחנו להגיע לעשרות אלפי אנשים בזכות בנות השירות המופלאות שלנו. בנות שירות שנתנו מענה גם בבתי ספר לילדים של צוותים רפואיים וצוותי חירום שעמלו קשה בתקופת הקורונה, בשיתוף מנהל חברה ונוער. הבנות נתנו מענה בכל הארץ במשימה שהייתה אתגר, מפני שמדובר בבנות שהוכשרו להדריך טיולים, לא להיות מורות ומלוות. בסיכומו של דבר קיבלנו מבתי הספר חוות דעת נהדרות ששיבחו את בנות השירות הלאומי על הרגישות והפעילות שלהן ועל החיבור הבלתי אמצעי שלהן עם הילדים והנוער".

בתום תקופת הסגרים פעלו באשכולות לחזור לשגרה. "בשיתוף חטיבת החינוך של הקרן הקיימת לישראל הצלחנו להוביל לפעילות ענפה של חזרה לטבע וטיולי משפחות באתרי טבע ומורשת באוויר הפתוח. במקום שהילדים ישחקו בפלאפונים ובטאבלטים בבית, הוצאנו אותם מהבתים וארגנו להם טיולים בטוחים באתרי מורשת בטבע והחזרנו אותם לנשום אוויר נקי".

מה הלאה?

"מעבר מתרבות יהודית לתרבות ישראלית", מפתיע וישניה. "נבחרתי לכהן כמנכ"ל עילם, ארגון שמטפל בזכויות של מוזיקאים ונגנים. אני רואה את עצמי בחיים ציבוריים שאפשר דרכם להשפיע ולעשות טוב, ואעשה כל שביכולתי כדי שעילם יהיה בית נאמן לציבור הנגנים והמוזיקאים ובכך יתחזק מעמדו כארגון מוביל בתחומו בישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו