אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: istock

אמורות לעבור ניתוח? כדאי לכן לבחור ברופאה מנתחת על פני רופא מנתח.

מחקר חדש שמתפרסם בכתב העת הרפואי JAMA Surgery בדק את הנתונים ותוצאות הניתוח שעברו 1.3 מיליון בני אדם, על ידי 3,000 מנתחים שונים ובהם גברים ונשים. התוצאות העלו ממצא מדהים ולפיו נשים שנותחו על ידי רופא מנתח היו בסיכון מוגבר של 32 אחוזים למוות לאחר הניתוח, וסיכון מוגבר של 15 אחוזים לסבול מסיבוכים שונים, לעומת נשים שנותחו על ידי רופאה מנתחת.

פרופסור אנג'לה גרת', אפידמיולוגית קלינית באוניברסיטת טורונטו בקנדה, שלקחה חלק במחקר הענק, סיפרה כי צוות החוקרים ניתח את הממצאים של 1.3 מטופלים באונטריו שנאלצו לעבור ניתוח בין השנים 2007-2019.

את הניתוחים ביצעו 2,937 מנתחים שונים, כאשר סוגי הניתוחים היו רבים ומגוונים, החל מניתוחים אורטופדיים ועד ניתוחים הנחשבים כמסוכנים ומסובכים במיוחד כמו ניתוחי מוח ולב.

הממצאים העלו כי גברים שנותחו נהנו מתוצאה שווה וסיכון שווה לסיבוכים או מוות ללא קשר האם הניתוח שלהם בוצע על ידי רופא או רופאה מנתחים.

בקרב הנשים שנותחו, לעומת זאת, התוצאות הראו כי נשים שנותחו על ידי רופאות מנתחות היו בסיכון נמוך יותר לסבול מסיכונים או למות לאחר הניתוח, בהשוואה לנשים שנותחו על ידי רופא מנתח.

"במדגם של 1.3 מיליון מטופלים שדגמנו, שכללו כמעט 3,000 מנתחים, מצאנו שנשים שטופלו על ידי מנתחים גברים היה סיכון גבוה יותר של 15 אחוזים לסבול מתוצאות גרועות יותר של הניתוח, מאשר נשים שנותחו על ידי רופאות מנתחות. לתוצאה זו יש השלכות רפואיות בעולם האמיתי על מטופלות, והיא מתבטאת ביותר סיבוכים, אשפוזים חוזרים בבית חולים, ומוות מוגבר בקרב נשים בהשוואה לגברים. התוצאות האלו מדאיגות כי לא אמור להיות הבדל בין המינים בתוצאות הניתוח של המטופל, ללא קשר למין המנתח. ברמת המאקרו התוצאות מטרידות. כאשר רופאה מנתחת מבצעת ניתוח, התוצאות בדרך כלל טובות יותר, במיוחד עבור נשים. זה נכון גם לאחר התאמה במצב בריאותי כרוני, גיל וגורמים אחרים, כאשר גברים ונשים עוברים את אותם הליכים", אמרה גרת'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו