תלמידי חכמים בבבל
תלמידי חכמים בבבל צילום: קובי פינקלר

בשבוע שעבר הלך לבית עולמו מרדכי בן פורת שהיה ראש עירית אור יהודה ומהוגי המוזיאון למורשת יהדות בבל.

וכך,מצאנו עצמינו הולכים למוזיאון כדי להכיר את פועלו, מפעלו ותרבותה של המורשת העתיקה הזו שבין מייסדיה אברהם אבינו מארם נהריים.

"מרכז מורשת יהדות בבל" הוקם בשנת 1973 במטרה לשמר את ההיסטוריה של הקהילה היהודית בעיראק ולהבטיח שהיא תישאר חלק מהנרטיב העתידי של העם היהודי. למטרה זו מטפח "המרכז" פעילויות מחקר, שימור ופרסום של התרבות והפולקלור של יהודי עיראק.

ליד "המרכז" פועל "מוזאון יהדות בבל" שנפתח לציבור בשנת 1988, ומציג פרקים מתולדות יהודי בבל לדורותיהם במשך למעלה מ-2600 שנה.

​רעיון הקמת "מרכז מורשת יהדות בבל" הועלה ביוזמת מרדכי בן-פורת, בעקבות החלטה של מועצת אור-יהודה להקציב מגרשים להקמת מרכזי קהילה ליוצאי קהילות ישראל בעיר. בשנת 1973, גובש רעיון ההקמה בהשתתפות שרים, חברי כנסת ואנשי ציבור. בשנת 1977, הוקמו המועצה האקדמית שליד "המרכז" והמכון לחקר יהדות בבל, כאשר בחדר ברחוב הירקון בתל-אביב, החלה להירקם התשתית המחקרית, שכללה ספריה, ארכיון ואוספים, וביצוע מחקרים על ההיסטוריה והתרבות של יהודי בבל.

​במוזאון מוצגות תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות. תערוכות הקבע מפנות זרקור לנושאים שונים מחיי הקהילה, בעיראק ובתפוצות, ומתייחסות לתמורות שחלו בהן במאות השנים האחרונות. הגלריה לאמנות פלסטית שבמוזאון מציגה תערוכות מתחלפות המתכתבות עם המורשת והתרבות של יהודי בבל.

בית טיפוסי בעירק
צילום:קובי פינקלר

​באודיטוריום המחודש שבחלל המוזאון מתקיימות פתיחות של תערוכות, הקרנות סרטים ונערכים בו אירועים משפחתיים.​

מחלקת חינוך והדרכה מציעה סיורים מודרכים בתצוגות הקבועות והמתחלפות שברחבי המוזאון, המיועדים לקהל הרחב. ניתן לשלב בהם: שחקנית המגלמת דמות יהודית עיראקית ( מומלץ ביותר), מופע מוזיקה אותנטית ועד ארוחה מיוחדת עם כל תבשילי עירק, כולל קובה מסורתי ועוד.

ארוחה עיראקית
צילום:קובי פינקלר

בקומה הראשונה של המוזיאון תערוכה לאורך כל שנות חייה ופועלה של יהדות בבל. בתי הכנסת, החחים שהיו שם, גוילי תורה, רחוב בעלי המלאכות ועוד.

ספרי תורה שהועלו מבבל/עירק
צילום:קובי פינקלר

באודיטוריום מוקרן סרט איכותי על פועלו של המשכן ובקומה השניה תערוכות מתחלפות ובראשם מוצגת בימים אלו תערוכת מעברים.

ב- 9 במרץ 2020, בדיוק 70 שנה אחרי פרסום חוק שלילת הנתינות בעיראק, החל האמן רובי בקל, לצייר את יצירתו המונומנטלית מעברים.

מעברים
צילום:קובי פינקלר

בקל שנולד להורים ילידי בגדאד שגדלו במעברה, יצר אינטרפרטציה אישית לחוויית העלייה והקליטה בארץ ממבט רטרוספקטיבי. יצירה חד פעמית זו, שקרמה עור וגידים אט אט על קירות הגלריה, מתארת את תהליך הקליטה וההשתלבות של בני משפחתו; תהליך שהשפיע על הדורות הבאים.

היצירה מעברים, מציגה את המעברים השונים 70 שנה ויותר לאחר קום המדינה. מעברים פיזיים מארץ הולדת לארץ מולדת, מעברי זמן ומעברים בין דוריים.

כל פינה במוזיאון מושקעת. כך, בקומה הראשונה, תשמעו סיפור מצמרר על הטמנתם של גוילי ספרי תורה מאחורי קיר אבנים כפול שנתגלה רק עם כניסת הכוחות האמריקניים לעירק במלחמת המפרץ הראשונה ב 1991.

מנכלי"ת המוזיאון "אני חצי פרסית חצי עיראקית" עליזה דיין חממה (כן. אשתו של עובדיה חממה מ'אנא בכח' האגדי), טורחת לשמר את המקום בתקציב קטן עם הרבה נשמה, מתנדבים וסיוע מאנשים טובים באמצע הדרך בין עירק לישראל.

מקום נפלא באור יהודה, כמובן ברחוב (איך לא?) מרדכי בן פורת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו