הרב ישראל אביטן
הרב ישראל אביטן צילום: עצמי

אין דבר יותר משמח מזה שיש לי רב. גדול. ענק. דומה עלי כמלאך אלוקים ממש. 

רב שהוא המשך ישיר להעברת המסורת והתורה בעם ישראל מתלמידיו הגדולים של מורנו ורבנו הרצי"ה זצ"ל ומרן הרב קוק זצ"ל. רב שיום יום עמל ללמוד וללמד בעיון, בדקדוק, בהפיכת אבן על אבן וביסודיות שאין כמוה את דברי רבותיו - רבותינו. רב שאני זוכה  ללמוד ממנו תורה. תורה גדולה. תורה גואלת. תורה מרוממת ומעדנת. רב שאני לומד ממנו מידות טובות. עדינות. ענווה. מוסר. אמונה. והרבה ובלי סוף יראת שמים.

אבל רב זה לא רק רב. רב זה דרך. דרך סלולה וברורה. דרך שהיא כולה המשך קבלת התורה ממעמד הר סיני ועד היום. זכיתי שיש לי רב שמדריך אותי ומתווה לי את הדרך ולא רק לי אלא לעוד מאות ואלפי תלמידים השותים בצמא את דבריו ולעוד מאות תלמידי חכמים - רבנים גדולים, צדיקים וטהורים, ענקים ברוח, באמונה ובדעת, גדולים בתורה וביראת שמים. ראשי ישיבות, רבני ישובים, רבני ערים, מורי הוראה, דיינים ויושבים על מידין - לכולם הוא מורם ורבם המובהק. 

מורי ורבי. רבם של ישראל. רב שכולו מסירות נפש למען עם ישראל ולהגדלת תפארתם וכבודם וכבוד שם שמים שעליהם. רב שהוא לנו מגדלור של אור ואמונה גם בתוך ים של חושך ומבוכה. תמיד עם הראש מחוץ למים. כצוק איתן מלא באמונת אומן בוודאות גדולה בד', בעם ישראל, בתורתו ובגאולתו.

רב שעומד בפרץ וכארי יתנשא להילחם בגבורה - לא בכעס ולא בקפידה חלילה -  מלחמה שכולה מלחמת דעות. מלחמת אור וחושך. בלי רצון לקרדיט או למחיאות כפיים. כולו, כל כולו טהרה ולשם שמים.

רב שמלמד אותנו לשחות גם נגד הזרם כשצריך. לא רק נגד זרמים ברורים וגלים גדולים, אלא בעיקר נגד זרמים תת קרקעיים. אלה שכמעט אף אחד לא שם אליהם לב. אלה שמתחת לפני השטח הם מהנדסים לכולנו את התודעה. אלה הליברלים. הפוסט מודרניים. הפרוגרסיבים. אותם מנגנונים שמשומנים ומתוזמנים היטב - את כולם הוא מזהה מייד. מתריע, מאותת ומאיר לנו את הדרך - בעוד שכולנו עיוורים ומסומאים באפילה - לבל נתבלבל או שמא חלילה נלך לאיבוד.  אחריו באים כולם.

רב שתמיד. אבל כמעט תמיד בכל סוגייא ציבורית קטנה או גדולה הוא רואה 'ויודע את כל אשר נעשה' עוד הרבה קודם שכולם מבינים מה הנושא ומה בכלל הסוגייא? אפילו אנשים גדולים ורבים תמהים על מה ולמה נצרך מאבק כ"כ נחרץ, מאבק איתנים  – ואז מגיע מגיע היום וכולם מודים. 

ולא, לא רק באבחנה המהירה על אבדן הזהות של ראש הממשלה עוד לפני 15 שנה. אלא בעיקר במאבק ברור וחד ללא פחד וללא מורא, ללא מורא בשר ודם אל מול כל 'גורמי העל' 'מנווטי הספינה' – הקרנות השונות, הקרן החדשה וגרורותיה הרבות. אל מול החדרת תוכניות של אבדן זהות וערכים למשרד החינוך ולמחנכים. מול בלבול גדול וטשטוש ערכים וזהויות. בשמירת הטהרה של ילדי ישראל.

בהגנה על צה"ל מפני חדירת ערכים ליברלים פוסט מודרנים, פוסט לאומיים ופוסט ציונים. בשמירה על קדושת הכותל, כבודה של הרבנות הראשית ובהכרת הערך הגדול של מדינת ישראל כיסוד כסא ד' בעולם אל מול המנסים להפוך אותה למדינת כל אזרחיה. זאת ועוד אינסוף סוגיות ציבוריות גדולות ורחבות. וגם אם לא הכל מודים או לא מבינים , לא נורא הרי גם מרדכי היהודי בסוף ימיו היה רצוי רק לרוב אחיו.  

ואחרי כל זה ומעל לכל זה יש לי רב שנותן לי חיים. כן, חיים! ממש. חיים אמיתיים. חיי נצח. ובשביל שהוא יוכל לתת לי חיים הוא צריך להיות כזה גדול ורחוק ממני. רחוק במרחק כזה שאפילו בציור ובדמיון שלי אני לא יוכל להשיג ולהבין אותו. ככה הוא יוכל לתת לי חיים וככה אני יוכל לקבל ממנו חיים. (עין איה ברכות א' עמ' 53) לכן אני שמח שלא הכול אני מבין ולעולם יהא מורא רבך כמורא שמים.

וככל שאני מטפס ועולה ולרגע חושב שהנה אני מצליח להבין  – פתאום הוא נראה לי כל כך רחוק וקשה להשגה. ממש כמי שמטפס על הר או גבעה וכשמגיע לראש ניצבת לפניו הפיסגה הבאה. כך בכל פעם מחדש, הוא לא עושה לי חיים קלים. מלמד אותי לגדול. להעמיק. לא להיחלש ולא להתבלבל.

ואם תאמרו – מה אתה לא שואל שאלות ולא מנסה להבין? תשובתי ברורה: ודאי, כך בדיוק לימדוני רבותי, ללמוד, לברר, לגדול ולהעמיק. להיות תלמיד ולא חסיד. מי שלא היה בשיעור של הרב בחייו לא יודע עד כמה ובאיזה סבלנות עונה לכל שאלה ולכל אחד. גם בסוגייא הנוכחית הרב ענה תשובה ארוכה ומפורטת. אלא שיש שאלות – שהתשובות בשבילנו הם לא תמיד מספקות ולא מספיק ברורות - כי הם דורשים מאיתנו לגדול ולהתעלות. כמשל אותו אחד שהולך בגן המבוכה ורק מי שעומד למעלה בראש הגן יודע להכווין, לנווט ולומר - זו הדרך סלולה וברורה היא ובה תלכו.

ואתה שם למטה לא יודע ולא מבין. אך אתה ממשיך לצעוד וכך לאט לאט, שיעור אחרי שיעור, יום אחרי יום - אתה מעמיק ומברר ובעיקר מתגדל. יבוא יום, עוד שנה, עוד שנתיים, עוד עשר, או עשרים שבהם נבין יותר. עד כמה גם זה לא ברור. אבל בזה אני לגמרי סמוך ובטוח. 

זכיתי שיש לי רב שמכוון אותי ישר. ישר אל ד'. ישר אל תורתו. ישר אל עם ישראל .ישר אל ארצו. ישר-אל.

יש לי רב והלוואי ואי פעם אזכה שאהיה לו תלמיד. 

הרב ישראל אביטן משמש כר"מ בישיבה הגבוהה גבעת אולגה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו