טרופר ודגן במזבח יהושע
טרופר ודגן במזבח יהושע צילום: אליחי מנחם - דוברות שומרון

שוב הרס במזבח יהושע בהר עיבל בשומרון. בביקור שנערך לאחרונה בהר עיבל על ידי ארגון 'שומרים על הנצח' התגלה כי אלמונים הרסו חלקים מהמזבח, השחתה שמצטרפת להריסות קודמות שבוצעו במקום במהלך השנה האחרונה.

שר התרבות חילי טרופר (כחול לבן) הגיע למזבח יהושע יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

"ביקרתי במזבח יהושע בהר עיבל, אתר היסטורי וארכיאולוגי רב מעלה והתוודעתי לפגיעה במקום", סיפר טרופר. "לצערי זו לא פעם ראשונה שמתבצע במקום ונדליזם ובימים אלה אנו מקדמים מהלכים להגברת המאבק בשוד עתיקות ובפגיעה באתרים ארכיאולוגים ביהודה ושומרון. מנכ"ל רשות העתיקות אלי אסקוזידו יחד עם משרד הביטחון וצה"ל מחזקים את שיתוף הפעולה בפעילות חשובה זו ואני מקווה שנראה תוצאות כבר בקרוב".

צילום: אליחי מנחם - דוברות שומרון
צילום: אליחי מנחם - דוברות שומרון

"אנחנו מאבדים את ההיסטוריה של העם היהודי", אמר דגן, "אין תזכורת פיזית גדולה מהתנ"ך מתקופת יהושע כמו המקום הזה. מצד אחד מתרחב הלב להיות כאן ולהרגיש את ההיסטוריה בידיים כפשוטו, ומצד שני, להגיע לכאן ולראות את הוונדליזם ואת השברים באתר המזבח וגם את השרפות שנעשות כאן פעם אחר פעם. כאשר זה מצטרף לפגיעה הקשה מאוד לפני כחצי שנה בחומה שמקיפה את המזבח זה מצער וחמור.

"האתר הזה מופקר כיום לידיים של הרשות הפלסטינית. ויש לנו אחריות כעם, כממשלה, וכמועצה, שאמונים על האזור הזה, לשמור עליו ולמנוע את ההרס של ההיסטוריה שלנו. ואת ההרס התרבותי של הציוויליזציה האנושית בכלל", הוסיף ראש מועצת שומרון.

צילום:
צילום:
צילום:

בדו"ח שהכין ארגון "שומרים על הנצח" ניתן לראות שבירה של הקירות, נפילה של האבנים אל תוך המזבח בצד המזרחי שלו. נזק נוסף נמצא בחלק הסובב של המזבח, בפינה הדרום-מערבית שלו, שם נראו התמוטטות של אבני הסובב בחיבור לכבש ובמת המזבח וכן קריסה של החלק העליון בקיר. נזק נוסף נמצא בפינה הצפון מזרחית של המזבח שם נראו קריסה של קרן המזבח והתמוטטות למרגלות המבנה.

בסרטון שפרסמה עיריית עסירה א־שמאליה לפני כעשרה חודשים נראו טרקטורים גדולים שפוגעים בחומת האתר המקיפה את המזבח. אבני החומה נגרסו לחצץ לסלילת כביש שמקדמת הרשות הפלסטינית.

מארגון 'שומרים על הנצח' נמסר: "מדובר באחד משרשרת אירועים שישראל מתנערת מאחריותה בעוד אתרים מקראיים וחשמונאיים נמחקים לנו מול העיניים. בושה וחרפה לעם היהודי ולממשלת ישראל. מוחקים לנו את התנ"ך. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולשר הביטחון להתערב מיידית ולהורות על כניסה מיידית לשיקום מקצועי ארכיאולוגי של האתר לפני שיהיה מאוחר מידי. הכתובת על הקיר. דין המזבח כדין הכותל המערבי, לפחות".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7