רואי שחורות יכולים לשכנע בקלות. אכן, העולם מתקשה לבלום את עצמו בדהרת משבר האקלים לעבר התרסקות בלתי נמנעת. כן, הפער בין מדינות עשירות ועניות הופך לבלתי נסבל.

פעמים רבות אני מהנהנת בעצב מול תיאור המצב של הפסימיסטים כשהם מונים את העוולות. אבל כשהם מציעים להרים ידיים, אני בהחלט נמצאת במחנה השני. האור יכול לנצח את החושך ויאוש הוא מותרות.

יש הרבה לעשות ותמיד אפשר לתרום. בגזרה שבחרתי לעסוק בה, נגישות ושילוב בחברה של אנשים עם מוגבלות, ניתן לאתר לא מעט שינויים לטובה, ומהפך במודעות בעשור האחרון. שנה אזרחית חדשה היא הזדמנות להסתכל אחורה בסיפוק על הפעילות של גופים רבים בתחום, ובהם גם חבריי לעשייה בקרן משפחת רודרמן.

אחד הנושאים שעומדים במרכז הפעילות שלנו הוא הנגשת התחבורה. זה הבסיס להגברת הפעילות התעסוקתית והחברתית של אנשים עם מוגבלות. תתפלאו, זה לא היה פשוט להסביר במשרדי הממשלה, כמה בסיסי שאדם עם מוגבלות יוכל להגיע מהבית לעבודה באוטובוס בין עירוני. אבל בזכות המאבק הנחוש של לינק 20 ואנשים טובים ממשרד התחבורה הצלחנו להביא לכך ש6 מיליון שקלים מהתקציב יוקצו להנגשת אוטובוסים. במקביל, חתמנו השנה הסכם עם Moovit למיזם משותף, שיסייע ליידע על תחבורה ציבורית נגישה באפליקציה הבינלאומית הפופולרית. פיצ'ר קטן באפליקציה יכול לשנות לטובה חיים של מיליונים.

מבחינת דיור, נאבקנו שיותר אנשים עם מוגבלות יקבלו עצמאות. במקום לחיות במוסדות סגורים המרחיקים אותם מהחברה, שבהם המדינה משקיעה סכומי עתק, חכם יותר לשכן אותם בקהילה אינטימית עם תמיכה הולמת. מחקרים מראים שמגורים בקהילה משפרים מאוד את בריאותם ואיכות חייהם ושומרים טוב יותר על זכויותיהם. כיום גרים בדיור נתמך עצמאי מאות א.נשים עם מוגבלות.

אם בישראל נראה שהחלום על דירה בלתי אפשרי, חישבו כמה הזכות לדירה רחוקה מא.נשים עם מוגבלות ומצד שני, כמה היציבות חשובה לחייהם, עם הקשיים המיוחדים בחיפוש מגורים ומאבק ההישרדות מול מחירי השכירות מאמירים. במאמץ ניכר, הצלחנו להביא לרכישת דירות בירושלים ובבאר שבע לא.נשים עם מוגבלות, באמצעות היוון הסיוע בשכר הדירה החודשי, עזרה פילנתרופית וסיוע של המוסד לביטוח לאומי. אנחנו בתחילת הדרך, אבל על הדרך.

אחד הפרויקטים המרכזיים שלנו הוא מאבק כדי שצילומי קולנוע וטלוויזיה יהיו נגישים לא.נשים עם מוגבלות. השנה, התקדמנו מאוד. כדי לקדם את הצדק הנגישותי, החתמנו את חברות ההפקה המובילות בהוליווד ואת האיגודים המקצועיים בישראל על אמנה והוצאנו לדרך סקר שהראה כי יש בציבור תמיכה עצומה למהלך ההכרחי הזה. אני מאמינה שבשנים הקרובות נראה את הפירות.

אחרי שנים של הזנחה, נושא בריאות הנפש מקבל סוף סוף אוזן קשבת בישראל. בזכות מאבק של רבות ורבים, ב2022 יינתן תקציב חדש של 100 מיליון ₪ לתחליפי אשפוז פסיכיאטרי ושיפור השירות במוסדות הקיימים. גם בציבוריות הישראלית ישנה הבנה גדולה יותר לנושא, במיוחד כשספורטאים כמו תומר גינת מדברים באומץ על החרדות שלהם. השנה יוענק פרס מורט רודרמן לכדורסלן האנ.בי.איי קווין לאב על תרומתו למודעות לאתגר הנפשי בספורט ובחברה.

בפעילות שלנו בספורט אפשר להזכיר גם את ההצלחה של "ליגת שווים", המאפשרת לאנשים עם מוגבלות לעסוק בפעילות גופנית ליד הבית. בליגה משתתפים כבר 700 חברים והשנה נפתחו 7 קבוצות חדשות ברחבי הארץ.

זירה חשובה אחרת היא ייצוג משפטי. שיעור האנשים עם מוגבלות כקורבנות פשע או כנתבעים ואסירים גבוה בהרבה מחלקם באוכלוסייה. במקרה של אנשים עם מוגבלות, כל פעילות הכרוכה במערכת המשפט קשה פי כמה. ההתנהלות של המערכת לא מותאמת לצרכיהם, כך שנמנע מהם שוויון והליך הוגן. בשיתוף עם משרד המשפטים, בנינו תכנית ייצוג הולם ונגיש באמצעות הכשרות לעורכי דין. הפרויקט סייע השנה למעל אלף א.נשים עם מוגבלות וזכה לשלל פרסים. ולא פחות חשוב, החל מהשנה הבאה התכנית תצא לגמרי מתחת לכנפינו ותמומן על ידי משרד הרווחה.

בעשייה פילנתרופית, חשוב בשלב מסוים לשחרר ולבנות את הפרויקטים כך שימשיכו את דרכם גם בלי תרומות. לפני עשור, השתתפו 200 א.נשים עם מוגבלות בשירות הלאומי והאזרחי, בלי תקנים קבועים. כיום המספר זינק ל-1200, התקנים הפכו לקבועים, והמשתתפים מקבלים ליווי אישי עזרה מיוחדת במציאת תעסוקה. אם בעבר הפרויקט מומן על קרן רודרמן, יצאנו ממנו בהדרגה וכיום הממשלה מממנת את כולו.

זו רשימה חלקית בלבד, המתמקדת בישראל. בארצות הברית, הפעילות רחבה לא פחות ונעזרת בקהילה היהודית התומכת. בכל הליכה ארוכה יש תמיד עצירות, טעויות בדרך ואפילו כמה צעדים אחורה, אבל החיים והמשברים לא צריכים לעצור אתכם לפעול למען תיקון עולם. כל אחד יכול לעשות רק כמיטב יכולתו. ישנה תקווה, יש תמיד שותפים ושותפות מצוינים לשלב עימם ידיים. ועם כל הקשיים, יש גם נחת.

שירה רודרמן – מנכ״לית קרן משפחת רודרמן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו