מגן דוד אדום
מגן דוד אדום צילום: Gili Yaari /Flash90

ראשי מד"א מנסים לטרפד הצעת חוק שתעלה ביום ראשון הקרוב לוועדת השרים לחקיקה, המבקשת לאחד את מוקדי ההצלה הטלפוניים של מד"א ואיחוד הצלה.

את הצעת החוק מקדמת יו״ר הקואליציה עידית סילמן יחד עם חברי הכנסת משה גפני וינון אזולאי. עם אישור הצעת החוק יגיע לסיומו מאבק ארוך שנים שניטש בין מד"א לארגוני ההצלה השונים, כפי שנהוג במקומות רבים בעולם, כל שיחות החירום של הציבור יגיעו לאותו מוקד, אליו יהיו מחוברים כלל הארגונים.

ועדת הבריאות בראשות סילמן דנה לעומק בנושא, שמעה את נציגי הארגונים והמומחים, ירדה לשטח וסיירה במוקדי החירום, ראתה כיצד מטופלות הקריאות בזמן אמת והגיעה למסקנה חד משמעית: יש לייצר מוקד חירום אחד.

לדברי ח״כ סילמן, עד היום התרחשו עשרות מקרים טראגיים שבהם אנשים המתינו לאמבולנס של מד"א במשך 15 ו-20 דקות, בזמן שפרמדיק של ארגון הצלה אחר היה במרחק שני דקות מהאירוע, אך לא קיבל את הקריאה.

״בוועדה שמענו עדות מטלטלת של הורים שילדם הפעוט נחנק בבית ונותר נכה לכל החיים בשל העיכוב בהגעת האמבולנס – בעוד כונן הצלה שהיה באותו רחוב, לא קיבל את פרטי המקרה ממד"א (זאת לטענתם) ובנוסף קיבלתי אין ספור פניות ומקרים וזכיתי לראות כיצד מוזנקים כוננים הלכה למעשה בשטח וכיצד זורם המידע״, סיפרה סילמן. ״אז אני שואלת אתכם, האם תפקידי כנבחרת ציבור הוא לשרת את האינטרסים של ארגון כזה או אחר? לא במשמרת שלי״.

החוק יעלה לדיון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב וזוכה לתמיכה מלאה של חבר הכנסת משה גפני, איש האופוזיציה שמנסה כבר כמה שנים לקדם יוזמה דומה.

ח״כ סילמן אמרה: ״מד"א הוא ארגון מקצועי ועתיר זכויות. אנו בעיצומו של משבר הקורונה המתמשך ואין ספק שאנשי הארגון עושים עבודת קודש, באופן אישי ביקרתי וליוותי את עבודתם ויצרנו שיתופי פעולה עוד בטרם הייתי חברת כנסת.

״לעיתים נדירות נופלת לידינו כנבחרי ציבור הזכות לקדם מהלך, שללא ספק, יוביל לשיפור משמעותי באיכות ובזמינות טיפול החירום הרפואי מציל החיים. ואם הצעת החוק הזו תציל אפילו נפש אחת, עשינו את שלנו״.

סילמן דוחה את הטענות של מד״א ואומרת: ״כאשר מי מאיתנו יעמוד חלילה באירוע חירום רפואי ויזדקק לסיוע, אני מבטיחה לכם שלא יעניין אתכם אם מי שהציל את הילד המפרכס או את האב שחטף התקף לב, הוא מתנדב מד"א או איחוד הצלה או אחר. את כל האגדות על "פגיעה באיכות הטיפול", או על "פגיעה במעמדנו בצלב האדום", תשמרו למישהו אחר. בפעם הבאה תכינו שיעורי בית.

״אני מדגישה, כי בניגוד לסיפורים ולשקרים, לא יחול שום שינוי במנגנון המוקדים הנוכחי. השינוי היחיד, והמשמעותי, יהיה בתוספת תקנים מיוחדים של אנשי משרד הבריאות, שיפקחו על העברת המידע. כוחה ועצמאותה של מד"א לא ייפגעו, בניגוד להפחדות.

״הצלת חיים איננה עסק מסחרי, כי אם שליחות המוטלת על כולנו. החוק החשוב הזה יעלה ביום ראשון – יעבור בשלוש קריאות בעז"ה – ויתקן עוול ארוך שנים״, הבהירה יו״ר הקואליציה.