פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אש צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש מעריך כי שימוש בהגבלות נגד לא מחוסנים יהיה צעד שיינקט רק במצב קיצוני מאוד.

"לכל אורך הדרך לא רצינו להשתמש במושגים כאלה אלא הלכנו לפי הצרכים האפידמיולוגיים. להשתמש במושג של 'להצר' או 'למרר את החיים'? אני לא בטוח שזה עוזר, אני חושב שזה מייצר התנגדות ולא מביא אנשים להתחסן", אמר אש בראיון ל-103FM.

לדבריו, "אין ספק שככל שלא תהיה יותר ברירה, נצטרך כן לעשות צעדים שיביאו יותר אנשים להתחסן. התלבטנו בזה בכל התקופה האם לתת תמריצים או לעשות מגבלות. את הגל הזה נעבור תוך כדי החיסון של האנשים היותר מבוגרים, אני לא רואה שאנחנו משנים את הכללים".

באשר ליעילות מנת החיסון הרביעית אמר כי "רמת הנוגדנים חוזרת לרמה שהייתה מיד אחרי מנת הדחף השלישית. נראה את התוצאות בסוף בהקשר של הדבקות. אני מאמין שזה יראה שיש פחות הדבקות ובטח פחות תחלואה קשה בקרב המבוגרים". כשנשאל האם הוא בטוח שלא ניתן היה להסתפק בשלוש מנות חיסון, השיב: "בטוח, אני לא יכול להגיד. אני חושב שבשיקול הסיכונים זה היה נכון".

בהמשך, התייחס פרופ' אש למחסור בבדיקות האנטיגן הביתיות: "קשה להשיג, בהרבה מקומות אין. בסוף יש צורך בעקבות השינוי במדיניות בהרבה בדיקות. היום-מחר לא יהיה מחסור. אנחנו שוקלים להנגיש את הבדיקות בצורה רחבה יותר. אני לא חושב שיש סיבה שזה יעלה יותר מ-10 ש' ואפשר להגיע למחיר הזה. זו המטרה שלנו".

אש הגיב לפרסומים בדבר יעילות נמוכה של הבדיקות הביתיות: "הבדיקות הללו פחות רגישות, אך בסיטואציה של היום אין ברירה אחרת. חייבים לעבור לבדיקות האלה כי אין מספיק בדיקות PCR ואנחנו רוצים לכוון אותן לאוכלוסייה המבוגרת. יחד עם זאת, פועלים כדי שהבדיקות יבוצעו בצורה טובה יותר, כדי שיהיו יותר רגישות ומדויקות".

בסיום השיחה הביע חשש מהתפשטות נרחבת שתוביל למחסור בעובדים חיוניים במשק, ועדכן בכוונת משרד הבריאות לקצר את תקופת הבידוד למאומתים: "בארה"ב קיצרו את תקופת הבידוד ל-5 ימים. זה נראה לנו הרבה ולא ברור לנו על סמך מה ביססו את זה. אני מניח ש-7 זה מספר טוב כי זה מתחבר גם למבודדים, אבל צריך לראות שזה אחראי. אם זה יוביל ליותר הדבקות, אין בכך טעם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו