מחלקת קורונה
מחלקת קורונה צילום: David Cohen/Flash90

משרד הבריאות מפרסם הבוקר (ראשון) כי 17,521 חולים חדשים אובחנו ביממה האחרונה כחיוביים לקורונה - מתוך כ-151 אלף בדיקות.

אחוז החיוביים לנגיף עומד על 11.71%.

מעל 115 אלף ישראלים נחשבים כחולים פעילים ו-523 מתוכם מאושפזים בבתי חולים.

מספר החולים קשה עלה באופן משמעותי ועומד על 208 כשמצבם של 68 מתוכם מוגדר קריטי. 16 חולים נזקקים לסיוע מכשיר האקמו ו-48 מונשמים.

לשם השוואה, אתמול היו 172 חולים שמצבם הוגדר קשה ובסוף השבוע שעבר עמד מספרם על 103.

במספר הנפטרים במגיפה בישראל לא חל שינוי מסוף השבוע והוא עומד על 8,259.

מוקדם יותר, בראיון ל-103FM נשאל מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש באשר ליעילות מנת החיסון הרביעית אמר כי "רמת הנוגדנים חוזרת לרמה שהייתה מיד אחרי מנת הדחף השלישית. נראה את התוצאות בסוף בהקשר של הדבקות. אני מאמין שזה יראה שיש פחות הדבקות ובטח פחות תחלואה קשה בקרב המבוגרים".

לשאלה האם הוא בטוח שלא ניתן היה להסתפק בשלוש מנות חיסון, השיב: "בטוח, אני לא יכול להגיד. אני חושב שבשיקול הסיכונים זה היה נכון".

בהמשך, התייחס פרופ' אש למחסור בבדיקות האנטיגן הביתיות: "קשה להשיג, בהרבה מקומות אין. בסוף יש צורך בעקבות השינוי במדיניות בהרבה בדיקות. היום-מחר לא יהיה מחסור. אנחנו שוקלים להנגיש את הבדיקות בצורה רחבה יותר. אני לא חושב שיש סיבה שזה יעלה יותר מ-10 ש' ואפשר להגיע למחיר הזה. זו המטרה שלנו".

אש הגיב לפרסומים בדבר יעילות נמוכה של הבדיקות הביתיות: "הבדיקות הללו פחות רגישות, אך בסיטואציה של היום אין ברירה אחרת. חייבים לעבור לבדיקות האלה כי אין מספיק בדיקות PCR ואנחנו רוצים לכוון אותן לאוכלוסייה המבוגרת. יחד עם זאת, פועלים כדי שהבדיקות יבוצעו בצורה טובה יותר, כדי שיהיו יותר רגישות ומדויקות".

בסיום השיחה הביע חשש מהתפשטות נרחבת שתוביל למחסור בעובדים חיוניים במשק, ועדכן בכוונת משרד הבריאות לקצר את תקופת הבידוד למאומתים: "בארה"ב קיצרו את תקופת הבידוד ל-5 ימים. זה נראה לנו הרבה ולא ברור לנו על סמך מה ביססו את זה. אני מניח ש-7 זה מספר טוב כי זה מתחבר גם למבודדים, אבל צריך לראות שזה אחראי. אם זה יוביל ליותר הדבקות, אין בכך טעם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו