ג'רמי גימפל מגיב להודעת המנהל האזרחי

המנהל האזרחי הודיע לג'רמי גימפל, ממקימי חוות ערוגות בגוש עציון, שבכוונתו לעקור את הכרם אשר ניטע לפני חמש שנים על אדמות מדינה.

כרם הענבים הוקם לפני חמש שנים בחוות ערוגות על ידי משפחתו של תלמיד הישיבה עזרא שוורץ הי"ד שנרצח בפיגוע בגוש עציון בדרכו להביא אוכל לחיילים.

גימפל סיפר כי "אין כל טענה לבעלות פרטית על הקרקע. לא מתנהלת תביעה או עתירה נגדנו בבית המשפט ביחס לכרם. מדובר בהוראה ישירה של משרד הבטחון, תחת ממשלתו של בנט".

לדבריו מדובר בתפנית חדה במדיניות ביחס לממשלות קודמות. ב-15 השנים האחרונות לא נעקר כרם או מטע הנטועים על אדמות מדינה, ללא טענה לבעלות פרטית על הקרקע.

גימפל המשיך: "יש אנשים שאומרים שמדובר בנקמה אישית שלא תמכתי בו לראשות המפלגה בזמנו. אינני יודע אם יש בזה אמת. בנט אינו עונה לפניותיי ואנשי צוותו לא חוזרים אליי. מדובר באכזריות ובאובדן דרך מבחינה ערכית. בשיא הקורונה, עם כל הקשיים שהמדינה ניצבת בפניהם, בראש סדר העדיפויות של הממשלה הזאת עומד הרס הכרם לזכרו של עזרא הי"ד?

"עלות ההרס תעלה למשלם המיסים צפויה לעמוד על כחצי מיליון שקלים. במקום שהחיילים ישמרו מפני טרור האבנים, כוחות הצבא יופנו לעקירת קרוב מ-2000 עצים שלא מפריעים לאף אחד ורק נועדו להפריח את המדבר ולהוסיף חן וחיות לשממה''.

גימפל המשיך, "התחננו מהמנהל לא להוריד לטמיון מאות אלפי שקלים של השקעה ושנים של עבודת כפיים. ביקשנו להמתין עד תום שנת השמיטה, ואפילו הצענו להעתיק את הכרם למקום אחר, מכיוון שאסור להעביר את הגפנים בשנת שמיטה. בלתי נתפס בעיניי שממשלה יהודית הורסת חקלאות יהודית דווקא עכשיו, בידיעה שלא נוכל להשתקם מכך בגלל שנת שמיטה".

"נטיעת עצים בארץ ישראל היא המעשה הציוני היסודי ביותר. עקירתם תסב הרס חסר תכלית, ובלתי נתפס שהדברים קורים תחת שלטון המתקרא "ימינה"".

סמוך לתחילת שנת השמיטה הסכים המנהל האזרחי לדחות את צו העקירה עד לאחר השמיטה על מנת לאפשר העתקת הכרם. כעת טוען גימפל כי "ללא מסירת נימוק, ההבטחה הופרה וניתנה הודעה על עקירה שמתוכננת לצאת לפועל כבר ביום שלישי הקרוב. פניות מקימי החווה להבין את הסיבה להחלטה, לא זכו בינתיים למענה".