עידית סילמן
עידית סילמן צילום: אורי שמש

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') להביא לקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ עידית סילמן (ימינה) לאיחוד מוקדי החירום הטלפוניים של ארגוני ההצלה.

לפי החלטת השרים, הבאת החוק לדיון במליאה תבוצע בהסכמת ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ.

במד"א ניסו למנוע את העברת החוק שיחייב אותם לאחד את המוקד הטלפוני עם המוקד של איחוד הצלה.

שר המשפטים גדעון סער סיפר בישיבה על סירובו של שר הבריאות לבצע מהלך דרמטי כזה בעיצומה של המגיפה. "היו מגעים גם במהלך הבוקר, אני לא יכול להגיד שהגיעו להסכמה. נקבל החלטה עקרונית שאנחנו תומכים בקריאה טרומית בלבד, הבאה לדיון במליאה תבוצע רק בהסכמת רה"מ ושר הבריאות. החוק יחזור לפה לפני קריאה ראשונה, המשך הליכי חקיקה בהסכמת משרד הבריאות. זה נראה לי מאזן בין הרצון העקרוני לתמוך לבין הרצון של שר הבריאות לא להיכנס לנושא במהלך הגל הנוכחי", הסביר סער.

על פי הדיווח בחדשות 13, השרה יפעת שאשא ביטון אמרה: "רוצה להתייחס להשלכות מעבר, הצלב האדום יפלוט החוצה את מדא, לא בטוח שאנחנו רוצים את זה. שווה להביא את הארגונים ולשמוע אותם. דבר נוסף, במדא כיום יש אפליקציה שכוללת את כל הגופים שנותנים שירותי בריאות, מציעה לשמוע את הגורמים ולהבין את כל ההשלכות שלא יצא מצב ששופכים את התינוק עם המים".

השר במשרד האוצר חמד עמאר: "אנחנו בתקופה רגישה, אני מציע לדחות בשבועיים".

שרת הקליטה פנינה תמנו שאטה: "אני חושבת שכדאי פחות להתערב כשיש משבר ודברים עובדים במדינה. ולמרות זאת אני עדיין תומכת בהצעת החוק של יו"ר הקואליציה שעובדת קשה למעננו ולכן אני תומכת בפשרה של יו"ר הועדה''.

השרה תמר זנדברג: "יש לי פה הודעה משר הבריאות - הוא מבקש לדחות בשבועיים''.

השרה איילת שקד: "רוצה לתמוך בהצעת המציעה, סיכמנו משהו עם עידית".

השר סער: "לא היו סיכומים, אני הצעתי פשרה שבה יש לשר הבריאות זכות וטו".

יו"ר הקואליציה ויוזמת החוק ח"כ סילמן מסרה בעקבות הדיון בוועדת השרים: "נבחרתי לשרת את הציבור - ואין ערך קדוש יותר משמירה על בריאות הציבור וחיי אדם. לצערי, שיקולים זרים משפיעים על הצעת החוק אותה אני מקדמת יחד עם ח"כ משה גפני בדבר איחוד מוקדי החירום הרפואיים. אני מבהירה: לא אתכופף בפני אף ארגון או אדם בנושא זה. הצלת חיים איננה עסק מסחרי".

בארגון איחוד הצלה בירכו על החלטת השרים לאשר לקריאה טרומית את הצעת החוק לאיחוד מוקדי החירום. מנכ"ל איחוד הצלה אלי פולק: "אנו מברכים על ההחלטה לאשר את הצעת החוק לאיחוד מוקדי חירום של ח"כ עידית סילמן, שתעלה כעת לחקיקה במליאת הכנסת. מדובר בצעד היסטורי, בו לשמחתנו, הוכיחו חברי הממשלה וחברי האופוזיציה ח"כ משה גפני וינון אזולאי, כי ערך קדושת והצלת החיים גדול מכל שיקול אחר. אלפי המתנדבים של איחוד הצלה מוכנים כתמיד, ובכל רגע, לתרום ממקצועיותם וממסירותם לטובת בריאות אזרחי מדינת ישראל".

נשיא איחוד הצלה אלי ביר: "אני קורא לשר הבריאות, ניצן הורביץ, שפועל לילות כימים למען בריאות הציבור, להמשיך את המהפכה שעושה במשרד הבריאות ברפואה הדחופה ולסיים את תהליך החקיקה בהקדם למען הצלת החיים. בישראל".