דג'וקוביץ' . בדרך לעשות היסטוריה?
דג'וקוביץ' . בדרך לעשות היסטוריה? צילום: רויטרס

ניצחון החופש? בית המשפט באוסטרליה קיבל היום (שני) את ערעורו של הטניסאי המדורג ראשון בעולם, נובאק דג'וקוביץ' ואיפשר לו לקחת חלק ולהשתתף באליפות אוסטרליה הפתוחה, האליפות בו זכה בארבע השנים האחרונות וזכיה נוספת שלו בה תהפוך אותו לשיאן הזכיות בתארי גראנד-סלאם, יותר מכל טניסאי אחר אי פעם.

כזכור, על דג'וקוביץ' נאסר להשתתף באליפות אוסטרליה הפתוחה, הנחשבת לאחת האליפויות היוקרתית בענף הטניס, זאת בשל סירובו להתחסן לנגיף הקורונה למרות ההגבלות החמורות והאכיפה הקשה של ממשלת אוסטרליה בנושא.

בתחילה טען הטניסאי הסרבי כי קיבל אישור להשתתף על אף שלא התחסן, אך ברגע שהגיע לאוסטרליה עוכב במשך למעלה מ-7 שעות, הוויזה שלו נלקחה והוא עבר למלונית פליטים במלבורן עד לדיון שהתקיים היום בנושא כשחרב גירוש מאוסטרליה למשך 3 שנים מונחת על צווארו.

בממשלת אוסטרליה טענו כי כניסתו של הסרבי נאסרה למדינה בטענה שלא סיפק את המסמכים הדרושים עם הגעתו מאחר שלא התחסן נגד קורונה, אך בית המשפט החליט היום אחרת, כאשר זו הסבירה את פסיקתה בכך שממשלת אוסטרליה הודתה שלמעשה לא נתנה לדג'וקוביץ' מספיק זמן להתכונן להחלטה, לאחר שהודיעה לו על הכוונה לבטל את הויזה שלו סמוך לכניסתו למדינה.

השופט שדן בעתירה של דג'וקובץ' נגד הרשויות הטיל אשמה וביקורת תקיפה נגד ממשלת אוסטרליה וראשי המדינה, שלטענתו התנהלו בצורה קשה בהחלטה נגד הסרבי מיד עם נחיתתו. השופט טען שדג'וקוביץ' קיבל מראש אישור רפואי ופטור חריג מלהתחסן נגד קורונה לפני שהגיע למלבורן להשתתף באליפות אוסטרליה הפתוחה, ואף הציג בגבול את המסמכים הדרושים. אם זה לא מספיק, השופט הורה למדינה לשלם על ההוצאות המשפטיות של דג'וקוביץ'.

כעת דג'וקוביץ' בן ה-34 יוכל להשתתף בטורניר, שמתחיל ביום שני הקרוב, בניסיון לזכות בו בפעם העשירית בקריירה ובפעם החמישית ברציפות, כאשר הדרכון שלו וחפציו האישיים יוחזורו אליו והוא ייצא מיידית מהבידוד שבו הוחזק במלונית הפליטים.

עם זאת, הסיפור טרם נגמר רשמית, כאשר היועץ המשפטי של ממשלת אוסטרליה הבהיר ששר ההגירה, אלכס הוק, ישקול אם להפעיל את הסמכות שלו לבטל את הוויזה של דג'וקוביץ', במה שנראה כמו חוסר יכולת להשלים עם ההפסד בבית המשפט וניסיון להתעמר בטניסאי הסרבי המדורג ראשון בעולם.

באם אכן כך יקרה והשר יקבל החלטה לבטל את הוויזה, דג'וקוביץ' לא יכול לחזור לאוסטרליה במשך שלוש שנים. דבר שעשוי לגמור את קריירת המשחק של אחד הטניסאים הטובים בתולדות הענף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו