בריאות העין
בריאות העין צילום: FREEPIK

שעורה (stye, hordeolum) הינה בליטה אדומה או נפיחות רגישה על העפעף. היא מופיעה כאשר זקיק של ריס או בלוטות שנמצאות בקו הריסים מזדהמות.

למרות ששעורה עלולה לכאוב, היא בדרך כלל לא מסוכנת וחולפת באופן עצמוני. עשויה להופיע בכל הגילאים ונפוצה בילדים.

קיימים שני סוגים של שעורה בעין: שעורה חיצונית שנוצרת לאורך קו הריסים ונפוצה יותר, ושעורה פנימית שנוצרת מבלוטות השומן שבעפעף.

כאמור, לרוב מדובר במצב שחולף עצמונית גם ללא טיפול בתוך כמה ימים. בכדי לזרז את הריפוי ולהפחית כאב ונפיחות ניתן לטפל בשעורה , כאשר קומפרסים חמים מהווים אם הטיפול העיקרי.

קומפרסים חמים – הכנתם על ידי ספיגת מטלית במים חמים וסחיטתה לפני ההנחה על העין. יש להניחם על האזור עד חמש פעמים ביום , למשך לפחות 10-15 דקות בכל פעם. אנשים רבים משתמשים בשקיות תה ירוק שמושרות במים חמים כקומפרסים חמים, כחלק מהאמונה שהתה הירוק הוא בעל תכונות אנטי-בקטריאליות. אמנם ישנם חילוקי דעות בנוגע לכך אך שימוש בתה כקומפרסים לא יזיק והינו אפקטיבי לפחות כמו קומפרסים עם מטלית חמה.

חשוב לא לנסות לסחוט את תוכן השעורה בצורה עצמאית (ידוע גם בשם כלזיון בעין) שכן הזיהום שבה עלול להתפשט ואז יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי דרך הפה או בטיפות עיניים אנטיביוטיות. כמו כן יש להימנע משפשוף או נגיעה באיזור , משימוש בעדשות מגע או איפור עד שהשעורה חולפת.

אם לאחר 48 שעות של טיפול ביתי הנפיחות והכאב לא משפרים ניתן לפנות לרופא עיניים. קיימים מספר טיפולים אפשריים בשלב זה :

  • ביצוע חתך קטן לניקוז השעורה , פעולה פשוטה המבוצעת בקליניקה תחת הרדמה מקומית.
  • רופא העיניים עשוי להמליץ על זריקות סטרואידים לשעורה על מנת להפחית את נפיחות העפעף.
  • אנטיביוטיקה אינה טיפול שגרתי לשעורה מכיוון שכאמור, לרוב נפתרת ללא טיפול, אך במקרים בהם אין ריפוי כעבור שבוע ניתן לשקול שימוש במשחה אנטיביוטית או טיפות עיניים אנטיביוטיות. לעיתים יש צורך באנטיביוטיקה דרך הפה במידה והאזור שמסביב לעין מזוהם או לאחר ביצוע חתך ניקוז בעפעף.

מניעה: הדרך הטובה למניעת שעורה בעין היא שמירה על היגיינת פנים טובה הכוללת שטיפת ידיים תכופה, במיוחד לפני מגע עם הפנים והעיניים (למשל בהרכבת והסרת עדשות מגע), ניקוי העדשות עם חומר ניקוי ייעודי, שטיפת הפנים והסרת איפור לפני שהולכים לישון, שמירה על שימוש אישי בלבד באיפור ומעקב אחרי תאריכי תפוגתו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו