בדיקת עיניים
בדיקת עיניים צילום: FREEPIK

במסגרת האבחון של בעיות עיניים מסוגים שונים הרופא עשוי לבצע בדיקת עיניים OCT. אלו הם ראשי התיבות של Optical Coherence Tomography.

בדיקה זו נועדה לאבחן בעיות ברשתית. מקובל להשתמש בה לצורך אבחון בעיות של ניוון מרכז הראייה וגלאקומה. הבדיקה משמשת לאבחון ומעקב.

בדיקת עיניים OCT או צילום OCT היא למעשה צילום הרשתית באמצעות לייזר. באמצעות בדיקה זו הרופא יכול לקבל מבט מפורט ומדויק על השכבות השונות של הרשתית. בדיקה זו נחשבת למדויקת במיוחד, רמת הדיוק נאמדת ב 5-10 אלפיות המילימטר.

מה ניתן לגלות באמצעות בדיקת עיניים OCT

בדיקת עיניים OCT היא כלי חשוב עבור רופאי העיניים. באמצעותה ניתן לאבחן ניוון של מרכז הראייה, שינויים ברשתית הנגרמים בעקבות סכרת או לחץ דם גבוה, חור מקולרי ברשתית, ניוון מקולרי AMD, רתינופטיה סוכרתית, ממברנה אפי-רטילנית, נזקים בעצב הראייה, גידולי עיניים ומחלות אוטואימוניות. במקרה של גידולים הרופא יכול לראות את גודלו ואת התקדמות הטיפול.

רופאי העיניים משתמשים בבדיקה לצורך מעקב אחר מחלות עיניים כמו ניוון או בצקת של מרכז הראייה.

למרות שמדובר בבדיקה מתקדמת המאפשרת לראות דברים שלא ניתן לראות בדרך אחרת, יש לה גם מגבלות. מצבים רפואיים מסוימים עשויים לפגוע ביעילות הבדיקה. למשל במקרים של דימום בחלל העין או קטרקט, קרני הלייזר אינן יכולות לחדור ביעילות לעין ויש צורך בביצוע בדיקות נוספות. אך הבדיקה בהחלט מקובלת לצורך מעקב לאחר ניתוח הסרת קטרקט.

כיצד מתבצעת בדיקת עיניים OCT

מדובר בבדיקה מהירה הדורשת 10 דקות. ניתן לעשות אותה במכונים לצילומי עיניים או מרפאות עיניים. בטרם הבדיקה נעשית הרחבת אישונים, דבר הנעשה באמצעות טיפות. הבדיקה נערכת כחצי שעה לאחר מתן הטיפות. הטיפות להרחבת האישונים גורמות לפגיעה זמנית בחדות הראייה. הבדיקה היא בדיקה ממוחשבת ואינה דורשת שום התערבות פולשנית. אין תופעות לוואי או סיבוכים לבדיקה.

במהלך הבדיקה נשלחות שתי קרני לייזר בו זמנית. האחת נשלחת לתוך העין והשנייה למראה. המחשב מעבד את החזר האור המתקבל ובונה תמונה דו ממדית ותלת ממדית של העין.

בדיקה זו פותחה בשנות התשעים וכיום היא מקובלת ביותר. רופאי העיניים נעזרים בבדיקת עיניים OCT לצורך אבחון ומעקב במקביל לבדיקות נוספות. בהתאם לבעיה הרפואית כמובן. בעזרתה ניתן לבצע אבחון כבר בשלבים מוקדמים של הבעיה, וכל לייעל את הטיפול.

אין צורך בהכנות מיוחדות לבדיקה, אך מומלץ להצטייד במשקפי שמש בהם תשמשו לאחר הבדיקה. זאת מכיוון שהרחבת האישונים גורמת לסנוור.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו