מעבדה
מעבדה צילום: איסטוק

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות הציבוריות, מתריעה היום (שני) כי במעבדות חסרים לפחות 300 עובדים - בעיקר בבנק הדם, במעבדות ההמטולוגיה, המיקרוביולוגיה והכימיה.

"כ-15% מכלל 3,000 עובדי המעבדות הציבוריות בארץ נמצאים היום בבית, עקב מחלה או בידוד. הלחץ במעבדות בבתי החולים ובקהילה גובר. עיקר הלחץ שלנו במעבדות, שחייבות לעבוד 24/7, בעיקר בלילות ובסופי השבוע", אומרת אדמון.

לדבריה העומס על המעבדות בלתי הגיוני. "ריבוי השפעות, תחלואות החורף, הזיהומים המתגברים בבתי החולים, וכמובן הקורונה, יוצרים על המערכת המעבדתית הציבורית עומס כמעט לא אנושי. מנהלי המעבדות מתקשים מאוד לעמוד באתגר. אי אפשר לנייד עובדים בין המעבדות, כיוון שנדרשת מיומנות ומקצועיות ותהליך הכשרה מסודר".

היא ציינה כי "השבוע הזה הוא מבחן גדול ליכולת ההישרדות והעמידה שלנו במעבדות להמשיך ולהיות העיניים של המערכת הרפואית, ולא רק בבדיקות ה-PCR לגילוי קורונה, אלא גם בשפעת, בתחלואת ריאות, סרטן, בדיקות גנטיות, פתולוגיה, אספקת דמים לחולים ועוד, וזאת לאחר שנים בהן נשכחנו, שנים בהן כוח האדם אצלנו במעבדות התדלדל, אבל משרד הבריאות לא נקט בשום צעדי חירום".

"גם בגלי הקורונה עד היום, לא קיבלנו חיזוק של כוח אדם, להפך, איבדנו מאות עובדים לטובת המעבדות הפרטיות, כך שמעבדות בתי החולים והקופות נחלשו. לפי הדיווחים מהמעבדות, חסרים כרגע לפחות 300 עובדים מיומנים ברחבי הארץ כדי לאייש את המעבדות", הוסיפו אדמון.

היא דרשה ממשרד הבריאות לפעול לתיקון המצב. "אי אפשר לסגור מעבדה ציבורית בבית חולים, או להגיד לרופאים בחדר הניתוח: צר לנו, אין באפשרותנו לשחרר מנות דם מבנק הדם, כי יש רק עובד אחד, שמאייש כעת את המעבדה, בניגוד לתקנות המחמירות, שמחייבות לפחות שני אנשי מעבדה מיומנים לחתימה על מנות דם. אנחנו נאלצים לעשות פשרות, אבל מפנים שאלה למשרד הבריאות: מתי כבר יגיע הרגע להבין שהמערכת חוצה כאן קווים אדומים רבים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו