אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: דוברות

במשרד האוצר החליטו הערב (שלישי) כי המדינה תממן ימי בידוד נוספים לשכירים ולעצמאים בהיקף של בין 250-200 מיליון שקלים. המתווה יוחל רטרואקטיבית מחודש יולי 2021. העלות מחושבת בהתאם למספר ימי הבידוד בפועל.

במסגרת המתווה שהוצג לפיצוי על ימי הבידוד, ישופר המתווה לשכירים שכבר נכנס לתוקף בגלים הקודמים, ויאושר בכנסת מתווה חדש של ימי בידוד לעצמאיים. על פי גורמים באוצר המתווה החדש יחד עם השיפור במתווה השכירים יעלו למשק כ-200-250 מיליון שקל בסך הכול.

בחדשות 12 דווח כי מתווה ימי בידוד לעצמאיים יחול רטרואקטיבית החל מ-1 ביולי 2021. עצמאי יקבלו החזר על שלושה ימי בידוד, ובחודש ינואר ישופר המתווה באופן זמני והעצמאיים יקבלו 4 ימי בידוד. השיפוי יהיה של 430 שקל ליום בידוד.

העצמאי רק יצטרך להצהיר שהוא בבידוד ויקבל את הסכום. מתווה ימי הבידוד לעצמאים יצטרך לעבור חקיקה מהירה בכנסת, בתהליך שיחל בשבוע הבא, והיום הנוסף בחודש ינואר יעבור כהוראת שעה.

באשר למתווה ימי בידוד לשכירים, השכירים יפעלו על פי המתווה הקיים (החל מהיום השני מקבל שכר מלא ומורידים לו 3 ימי מחלה) שישופר בהוראת שעה לחודש ינואר: השכיר יקבל גם על היום הראשון שכר מלא. משום שהבידוד הממוצע הוא 4 ימים בסך הכול, באוצר מקווים לקצר את ימי הבידוד ל-5 ימים כך שזה יהיה החזר של כמעט כל התקופה. המעסיק משלם לשכיר אך גם הוא משופה על ידי המדינה.

שני ה"שיפורים" של המתווים, שיפוי על היום הראשון לשכירים והארכה ל-4 ימים לעצמאים, יחולו ספציפית בחודש ינואר, שצפויים בו בידודים רבים. העלות של כל המהלך מוערכת בכ-200-250 מיליון שקלים, אך היא יכולה לעלות בהתאם לכמות ימי הבידוד במשק. אם תקופת הבידודים תימשך אחרי ינואר באוצר יידרשו לשאלה אם להאריך את המתווה.

"אנחנו מבינים שאנחנו בעיצומו של גל חמישי וזו תקופה לא פשוטה", אמר גורם במשרד האוצר. "מצד שני, הממשלה ממשיכה במדיניות של חיים לצד הקורונה ואין סגר. זה חשוב כי הכלכלה ממשיכה למצוח והדבר בא לידי ביטוי בצורה משמעויתית גם בנתוני האבטלה".

אתמול התייחס שר האוצר אביגדור ליברמן לתוכניות הממשלה לסייע ואמר: "אנחנו ממשיכים עם המתווה של פיצויים לכל אלו שיושבים בבידוד. גם להורים וגם כשהורים נשארים בבית עם הילדים. גם במקרה הזה יקבלו פיצויים. פרסמנו הערות לציבור וביום ראשון תעלה הצעת חוק תעלה לוועדת השרים לחקיקה, גם אותו מתווה פיצויים על המבודדים יחול על העצמאים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו