סיעת הליכוד בנגב
סיעת הליכוד בנגב צילום: דוברות

במהלך דיוני ועדת החוקה, חבר הכנסת אורי מקלב מחה בחריפות נגד מעמד הנטיעות של מפלגת הליכוד בעיצומה של שנת השמיטה.

"פעולת נטיעת העצים שנעשת כעת בעיצומה של שנת השמיטה בדרום אסורה באיסור מוחלט על פי ההלכה, מחאה לא מתירה פגיעה בשנת השמיטה", אמר מקלב.

מקלב ציטט בפני חברי הכנסת את מכתבו של הרב יעקב אפרתי לחברי הכנסת, לפיו "אי אפשר לדמות לנדון שהיה לפני מרן החזו"א בישוב 'מחנה ישראל' כאשר היה פחד כי בהעדר חרישה ישתלטו נכרים על אדמות המושב".

"הרי שם היה מדובר בחשש של השתלטות קרקעות כאשר השלטונות הגויים שהיו בארץ ודאי שלא יתמכו בהחזקת הקרקע לידי הישוב "מחנה ישראל", לעומת זאת במקרים שלפנינו כל מה שצריך לעשות לשימור הקרקע הוא רק לפקח במשך השנה באופן רציף ולמנוע פלישה כחוק".

"ולכן מבחינה הלכתית אין לבצע נטיעות בארץ ישראל בתואנה של ישוב ארץ ישראל ומה שצריך זה לשמר את אדמות מפלישה ובשכר שמירת השמיטה נזכה לחיזוק יישוב ארץ ישראל ולגאולה שלימה", הוסיף.

כזכור חברי הכנסת של סיעת הליכוד הגיעו הבוקר ל'סיור נטיעות הנגב' ביוזמת יו"ר ועד העובדים של קק"ל, ישראל גולדשטיין.

הנטיעות התבצעו במיקום סביבו נמצאת הממשלה במחלוקת מול רע"מ ובו קק"ל החלה להכשיר שטח לנטיעת עצים. הנטיעות נטעו תוך חילול מצוות השבתת הארץ בשנת השמיטה.

ח"כ אמיר אוחנה אמר כי "מה שאמור היה להיות אירוע שגרתי - נטיעות לקראת ט"ו בשבט, הפך תחת ממשלת התנועה האיסלמית לאירוע שנוי במחלוקת שמצריך היערכות משמעותית של כוחות הביטחון".

"העמקת השורשים בארץ ישראל בכלל, ובנגב בפרט, היא המסר שלנו, והדבר הזה מנוגד לתנועה האיסלמית שמבקשת לנשל את העם היהודי מאדמותיו על ידי ניתוק הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל", דברי אוחנה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו