מנסור עבאס ונפתלי בנט
מנסור עבאס ונפתלי בנט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

יו"ר מפלגת רע"מ, חבר הכנסת מנסור עבאס, הודיע הערב (שלישי) כי יפסיק להצביע עם הקואליציה עד להודעה חדשה.

ברע"מ דורשים להקפיא את מבצע הנטיעות של הקרן הקיימת לישראל באזור מולדה בדרום הארץ. במהלך הנטיעות היום נעצרו 18 בדואים שהתפרעו ויידו אבנים לעבר שוטרים.

בעקבות האולטימטום של עבאס, הקואליציה ביטלה את כל הקיזוזים לקראת מחר.

"אני לא יכול להמשיך לחיות עם זה, שיפעילו את המתווה להסדרה", אמר עבאס לחדשות 12. "אם לא, אני לא יכול להמשיך. ספגתי כבר דברים לכאורה יותר קשים, אבל כשיורים ישירות לחזה שלי אני לא יכול להחזיק מעמד. הנגב זה רע"ם. אני דורש להפסיק את הנטיעות ולהיכנס לתהליך מואץ של הסדרה בשלושה-ארבעה אזורים. לא נצביע עם הקואליציה עד שזה ייפתר".

ראש האופוזיציה נתניהו אמר בעקבות המהומות בנגב: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מיד את ההסתה של רע"ם, שותפתו הבכירה לממשלה".

שר החוץ ויו"ר ויש עתיד יאיר לפיד קרא לעצור את הנטיעות כפי שעשה נתניהו בממשלתו הקודמת. ''12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפיתרון ביום אחד. מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האיזור. כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחוייבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב", אמר לפיד.

שר החוץ הדגיש: ''פוליטיקאים מכל הצדדים צריכים להרגיע במקום ללבות את האש. אני מגנה את האלימות בשטח ומגבה את פעילות המשטרה להחזרת הסדר הציבורי''.

סגן שרת הכלכלה יאיר גולן (מרצ) ביקר הערב במאהל המחאה ביישוב מולדה. "שוחחתי לאחר מכן עם חבריי השר ניצן הורוביץ, השר מאיר כהן, סגן השר יואב סגלוביץ, ויו"ר רע"מ מנסור עבאס. אני קורא לשחרר את העצורות, לעצור את הנטיעות, ועל כל הצדדים לשבת לשולחן המשא ומתן ולהרגיע את הרוחות למען עתיד הנגב", אמר גולן.

יו"ר סיעת הציונות הדתית חה"כ אורית סטרוק הגיבה על האולטימטום של מנסור עבאס ואמרה ''כל התקפלות היא הקדימון להתקפלות הבאה. רק נגמר חוק החשמל - הגיע משבר הקק"ל. כך, בצעד-צעד מזרחי תהפוך ישראל ממדינה ציונית למדינת 2 לאומיה. שדולת א"י בכנסת תצא ביום חמישי לסיור-חירום באתר הנטיעות, לחזק את השר אלקין לבל יכנע לרע"מ''.

בתנועת רגבים הגיבו: "התרענו והזהרנו ערב הקמת הממשלה מול כל כל המפלגות הציוניות, כי אסור להקים ממשלה הנשענת על מפלגה אנטי ציונית ותומכת טרור. התרענו לפני חברי הממשלה עוד לפני העברת תקציב המדינה, כי רע"מ לא יסתפקו בהקפאת חוק קמיניץ, ב-50 מיליארד שקלים ובחוק החשמל, וכי מיד לאחר העברת חוק החשמל הם יפרסמו את רשימת הדרישות החדשה שלהם. רשימת הדרישות נכתבה הערב על כבישי הנגב בסלעים ובצמיגים בוערים".

מפרי סדר ניסו לשבש את נטיעות קק"ל בנגב דוברות המשטרה

חברי הכנסת של סיעת הליכוד הגיעו בצהריים לסיור נטיעות בנגב ביוזמת יו"ר ועד העובדים של קק"ל, ישראל גולדשטיין. הנטיעות התבצעו במיקום סביבו נמצאת הממשלה במחלוקת מול רע"מ ובו קק"ל החלה להכשיר שטח לנטיעת עצים.

באירוע השתתפו חברי הכנסת מיקי זוהר, אלי כהן, מירי רגב, אבי דיכטר, אופיר אקוניס, אמיר אוחנה, קרן ברק וגדי יברקן.

ח"כ אמיר אוחנה אמר כי "מה שאמור היה להיות אירוע שגרתי - נטיעות לקראת ט"ו בשבט, הפך תחת ממשלת התנועה האיסלמית לאירוע שנוי במחלוקת שמצריך היערכות משמעותית של כוחות הביטחון".

"העמקת השורשים בארץ ישראל בכלל, ובנגב בפרט, היא המסר שלנו, והדבר הזה מנוגד לתנועה האיסלמית שמבקשת לנשל את העם היהודי מאדמותיו על ידי ניתוק הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל", דברי אוחנה.

ח"כ קטי שטרית הוסיפה, "עם האוכל בא התיאבון. הפרוטקשן של התנועה האיסלאמית נמשך. אחרי חוק החשמל עכשיו דורשים רע״מ לעצור את הנטיעות של קק״ל על אדמות מדינה. ככה נראית שיטה של סחיטה באיומים".

"הסיפור מבחינתם הוא לא הנטיעות, הסיפור שלהם הוא קריאת תיגר על המפעל הציוני ועל זה אנו נלחמים", סיכמה שטרית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו