עידית סילמן
עידית סילמן צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב

ועדת הבריאות דנה היום (שלישי) בנושא צמצום פערים בבריאות בישראל – בהקשר של רפואת נשים ביהודה ושומרון.

בדיון שיתפו מספר נשים על הקשיים שלהן כתושבי השומרון בהגעה לרופאי נשים, טיפולי פוריות, בדיקות בתחום ועוד. בדיון עלה מפי נציגים רפואיים מקופות החולים וכן מנציגת משרד הבריאות כי המחסור ברפואת נשים רק צפוי להיותגדול יותר.

יו"ר הוועדה, ח"כ עידית סילמן: "ההנגשה זה הדבר הראשון שיש לעשות בצמצום פערים. כוח אדם במערכת הבריאות -אחת הבעיות שהמערכת מתמודדת איתה, אבל כל אזור יו"ש ויחד עם העיר אריאל בעיקר לא זוכים למספיק שירותים. אכן בגלל הפריסה הגיאוגרפית הרחבה זה יותר מורכב אבל העיר אריאל נותנת שירותי בריאות לכל האזור מסביב".

"צריך לראות איך מגישים את השירותים בהתיישבות. פונים מכאן למשרד הבריאות שייעשו מיפוי מסודר של כל השירותים. התבשרנו בדיון שכללית ייפתחו מרכז לבריאות האישה באריאל אבל יש לפעול עוד לפעול לפתיחת מרכז לבריאות האישה בשומרון. אפעל כך מול כל מנהלי קופות החולים וכן ביוזמה עם גורמים נוספים דוגמת ביה"ח מעייני הישועה שכבר הביעו בפניי את ההסכמה להרמת מיזם שכזה", הוסיפה סילמן.

יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע אמר, "כמעט חצי מיליון ישראלים גרים ביו"ש – זה אומר שבעוד עשר שנים צפי האוכלוסייה יהיה 750 אלף – יש כיום 9000 לידות בשנה אחת ביו"ש. ב2021 עלו ב38% אירועי זריקות אבנים ובקבוקי תבערה ויש עלייה של אירועי אלימות בכבישים - המטרה שלנו לצמצם את הנסיעה הבלתי נחוצה ולתת את השירותים הקרובים לבית. אנחנו מקווים מאוד שבפעילות הוועדה לנושא כזה חשוב לבריאות ומשפחות התושבים, תהיה בשורה טובה".

ד"ר יורם וולף מקופת חולים מאוחדת ציין כי "המצב היום עוד טוב. בעתיד יהיה קשה עוד הרבה יותר. רוב המתמחים כיום לרפואת נשים זה נשים והן עובדות פחות 20% מגברים. אם לא יהיה שינוי, המצב של היום הוא טוב בהרבה ממה שיהיה בעתיד".

דינה צ'רנוי ממשרד הבריאות טענה כי "יש מצוקת רופאי נשים בכל המדינה. הבעיה הקיימת כרגע ורק תגדל עוד יותר עם הזמן. אנחנו עושים מאמץ כוללני כדי להגדיל את השירותים שניתנים וזה לא יהיה שונה גם ביו"ש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו