מיכי וסרטייל
מיכי וסרטייל צילום: באדיבות המצולם

בספר שמות, כא', פסוק י"ט נכתב: "ורפוא ירפא". מפרש רש"י כי לרופא ניתנה רשות רק לרפא ולא לייאש. למרבה הצער לעיתים מונחים גבוהים ברפואה מדרדרים את מצב רוחו של החולה לתהומות ייאוש, וידוע כי העולם היהודי שבע מייאוש לאחר השנים החשוכות שגרמו אבדן מוחות יהודיים גדולים שהיה בכוחם לשנות את עולם הרפואה המוכר לנו כיום.

אלי ויזל ז"ל, חבר משפחה ודמות מעוררת השראה ובעלת מניות יסוד בתפישת עולמי האישית תבע את הנאצים לא רק על רציחת 6 מיליון יהודים, אלא גם על אבדן המצאות, תרופות וטכנולוגיות שהקדימו את זמנן. למרבה הצער, חייהם של אלפי מדענים, רופאים, פסיכולוגים, פילוסופים ואקדמיים, יהודיים, פורצי דרך ושאפתניים נגדעו באכזריות, כשרבים בעולם היהודי ומחוצה לו חששו כי לא יהיה מזור לוקום המדעי והטכנולוגי שהותירה אחריה שואת יהדות אירופה. על אף השבר הגדול זכינו לתקומה גדולה הבאה לידי ביטוי בין היתר בתרומה יהודית משמעותית לתחום הרפואה בארץ ובעולם - אך חובה לעשות יותר בתחום זה ויפה שעה אחת קודם.

על ישראל לגבש תוכנית להגשמת החזון להפוך למעצמה רפואית לא רק בפיתוח מכשור מתקדם, תכשירים ותרופות כדרך הטבע, אלא בהקמת מרכזים רפואיים איכותיים שיספקו מענה לצרכים הייחודיים של החולה הישראלי הממוצע, אך בעיקר יפתחו דלת מהארץ החוצה לתופעה הבינלאומית המכונה "תיירות רפואית" שעיקרה תיירים הבאים ארצה לצרכי בריאותם ולהתייעצות עם רופאים ישראלים מומחים בעלי שם עולמי.

מרכזים רפואיים דומים ברחבי העולם מעסיקים רופאים יהודים רבים שבעת הזו בה זוקפת האנטישמיות קומתה לצד משבר הקורונה, היו כחולמים לשוב לארץ הקודש ובחזונם לרפא משם את כל תחלואי העולם; יהודים שתרמו עד היום לעולם מתבונתם ואחרים שתרמו מממונם לבתי החולים ברחבי העולם, עשויים להפוך את החלום הבא למציאות בעתיד הלא רחוק: תארו לכם בית חולים ישראלי לטיפול במחלת הסרטן המורכב מצוות מנצח של הרופאים הטובים בעולם, שיטפחו קשרים יציבים ומשמעותיים עם כל הגורמים המשפיעים על תחום זה בארגון הבריאות העולמי ובארגונים רפואיים רבים נוספים.

חלום זה יכול להפוך למציאות בהחלטה ממשלתית להקמת ועדה שמטרתה הבלעדית גיבוש ומימוש תוכנית עשור להקמת מרכז רפואי ישראלי ברמה בינלאומית- כשבראייה לטווח רחוק ניתן יהיה להרחיב את פעילותו לתחומים רפואיים נוספים וחדשניים.

באם תוכנית זו לא תישאר על הנייר ותהפוך למציאות בשטח בריבוי מוחות יהודיים המקדימים רפואה למכה- תיזכר ישראל בספרי ההיסטוריה הרפואית והכללית כמדינה שנולדה מתוך האש והוכיחה לכולם שאין ייאוש בעולם.

מיכאל (מיכי) וסרטייל הוא יו"ר ומייסד עמותת יד תמר המעניקה תמיכה למשפחות חולי סרטן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו