אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

עיתונאי "הארץ" בדרום, נתי יפת, הותקף הערב (שלישי) על ידי כ-20 בדואים כשהגיע לסקר את המחאה האלימה בשגב שלום.

יפת הציג למתפרעים תעודת עיתונאי של לשכת העיתונות הממשלתית, אך הם תקפו אותו. אחד מהם גנב את רכבו והצית אותו. יפת הצליח להימלט וכוח משטרה חילץ אותו למקום בטוח.

כאמור, עשרות בדואים התפרעו בצומת שגב שלום בדרום הארץ במחאה על הנטיעות של קק"ל באזור מולדה. כוחות משטרה שהגיעו לשגב שלום טיפלו בהפרת הסדר. שני שוטרים נפצעו קל מאבן וזיקוק, וטופלו במקום.

במקביל, רכבת נוסעים בלמה סמוך לצומת גורל לאחר שנהג הקטר זיהה אבנים שהונחו על מסילת הברזל. המכשול הוסר והרכבת יכלה להמשיך בנסיעה.

בכביש 25 סמוך לנבטים התקבל דיווח אודות יידוי אבנים לעבר אוטובוס ורכב פרטי. לרכב הפרטי נגרם נזק. שוטרים הגיעו למקום.

התפרעויות הבדואים הערב מתרחשות על רקע מבצע הנטיעות של הקרן הקיימת לישראל באזור מולדה בדרום הארץ. במהלך הנטיעות היום נעצרו 18 בדואים שיידו אבנים לעבר שוטרים.

בינתיים, יו"ר מפלגת רע"מ, חבר הכנסת מנסור עבאס, הודיע הערב (שלישי) כי יפסיק להצביע עם הקואליציה עד להפסקת הנטיעות.

בעקבות האולטימטום של עבאס, הקואליציה ביטלה את כל הקיזוזים לקראת מחר. "אני לא יכול להמשיך לחיות עם זה, שיפעילו את המתווה להסדרה", אמר עבאס לחדשות 12. "אם לא, אני לא יכול להמשיך. ספגתי כבר דברים לכאורה יותר קשים, אבל כשיורים ישירות לחזה שלי אני לא יכול להחזיק מעמד. הנגב זה רע"ם. אני דורש להפסיק את הנטיעות ולהיכנס לתהליך מואץ של הסדרה בשלושה-ארבעה אזורים. לא נצביע עם הקואליציה עד שזה ייפתר".

ראש הממשלה לשעבר נתניהו הגיב להתפרעויות הבדואים בנגב ולדרישת מפלגת רע''מ לעצור את הנטיעות. ''אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מייד את ההסתה של רע״מ, שותפתו הבכירה לממשלה'', אמר נתניהו.

שר החוץ ויו"ר ויש עתיד יאיר לפיד קרא לעצור את הנטיעות כפי שעשה נתניהו בממשלתו הקודמת. ''12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפיתרון ביום אחד. מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האיזור. כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחוייבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב", אמר לפיד.

יו"ר סיעת הציונות הדתית חה"כ אורית סטרוק הגיבה על האולטימטום של מנסור עבאס ואמרה ''כל התקפלות היא הקדימון להתקפלות הבאה. רק נגמר חוק החשמל - הגיע משבר הקק"ל. כך, בצעד-צעד מזרחי תהפוך ישראל ממדינה ציונית למדינת 2 לאומיה. שדולת א"י בכנסת תצא ביום חמישי לסיור-חירום באתר הנטיעות, לחזק את השר אלקין לבל יכנע לרע"מ''.

בתנועת רגבים הגיבו: "התרענו והזהרנו ערב הקמת הממשלה מול כל כל המפלגות הציוניות, כי אסור להקים ממשלה הנשענת על מפלגה אנטי ציונית ותומכת טרור. התרענו לפני חברי הממשלה עוד לפני העברת תקציב המדינה, כי רע"מ לא יסתפקו בהקפאת חוק קמיניץ, ב-50 מיליארד שקלים ובחוק החשמל, וכי מיד לאחר העברת חוק החשמל הם יפרסמו את רשימת הדרישות החדשה שלהם. רשימת הדרישות נכתבה הערב על כבישי הנגב בסלעים ובצמיגים בוערים".