מאושפזים בבתי חולים
מאושפזים בבתי חולים iStock

האם ניתן ליצור עוד מאות מקומות אשפוז על ידי שימוש במודל אשפוז בית של בתי החולים? מודל אשפוזי בית שנעשה בביה"ח בילינסון מאפשר לבית החולים להגדיל את תפוסת המחלקות הפנימיות שלו ומוסיף עוד "מחלקה", שבה חולים מאושפזים בביתם ומקבלים טיפול בבית החולים, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

במרכז הרפואי בילינסון קוראים למשרד הבריאות לאמץ את המודל ובכך להגדיל במאות מיטות, עד כ-600 את יכולות האשפוז של בתי החולים, על רקע מצוקת האשפוז. נכון להיום, רק 5% מהחולים בקופות החולים שזקוקים לאשפוז משתמשים במסגרת אשפוז הבית, שרחוקה ממימוש הפוטנציאל שלה.

אשפוז בית מיועד למגוון מצבים רפואיים שמשרד הבריאות אישר והגדיר. הוא נועד לחולים שיש להם בן משפחה או מטפל שיכול לתמוך ולסייע בטיפול, וניתן בעיקר לאנשים הסובלים ממצבים כמו דלקת ריאות, זיהום בדרכי השתן, אי ספיקת לב, זיהום בעור ומחלות.

ד"ר ערן רוטמן, מנכ"ל בילינסון אומר כי "זה לא בא על חשבון אשפוז הבית של קופות החולים, אלא מרחיב את האפשרות ליותר מטופלים. אם כל בית חולים בישראל יפתח 20 מיטות אשפוז בבית, מדובר על מאות מיטות שיקלו את המצוקה במחלקות".

השירות לאשפוז בית בבילינסון פועל מאז חודש אוקטובר. טופלו בו 150 איש, הצעיר שבהם בן 18 והמבוגרת בת 101. בימים אלו נערכים להרחיב את השירות, כך שיכלול 30 מטופלים בו בזמן.

"אנחנו מפעילים יחידה של אשפוז בית עם צוותי רפואה וסיעוד של בית החולים, שבמסגרתו בכל יום מגיעה אחות לבית המטופל. ביקור רופא מתקיים גם כן אחת ליום, באופן דיגיטלי או פיזית", מסביר ד"ר רוטמן. "אני מעמיד בדיקות מעבדה ותמיכה 24/7 לטובת המטופלים. אם מטופל צריך אולטרה סאונד או ,CT מסדרים לו תור לבדיקה והוא חוזר לביתו. אנחנו מעמידים את מכלול הרופאים היוע צים לזמינות עבור כל מטופל. כל מטופל מקבל לביתו ערכה הכוללת מדחום, מד סטורציה, מכשיר טייטו לבדיקה מרחוק וטאבלט שבאמצעותו הוא מתקשר אונליין עם הצוות. בדיקה ושיחה עם רופא יועץ מתבצעות מרחוק. את כל התרופות האשפוזיות אנחנו נותנים למטופל בביתו, ואם הוא זקוק לאנטיביוטיקה - מחברים אותו לעירוי רציף".

חלק מהמטופלים באשפוז הבית מגיעים לשירות דרך המיון של בילינסון. אחרים היו מאושפזים יום או יומיים במחלקה הפנימית ושוחררו להמשך אשפוז בבית. בבדיקת מדדים רפואיים מקובלים נמצא שמדובר בחולים שרמת המורכבות שלהם זהה לזו של חולים במחלקה.

מאז גל הקורונה הרביעי מעודד משרד הבריאות את קופות החולים ומתמרץ אותן לאשפז חולים באשפוז ביתי, אך השירות לא תופס תאוצה. בסך הכל מאז החל הגל הרביעי אושפזו 1,337 חולי קורונה באשפוז בית, מתוכם כ-5% הועברו להמשך טיפול בבית חולים. נתונים אלה הם אינדיקציה ליעילות הטיפול הביתי.

ד"ר רוטמן סבור שמדובר בפתרון ישים למצוקת האשפוז שנלווית לגל הקורונה לצד גל השפעת: "בעידן שאנחנו נמצאים בו חלופת אשפוז בית היא החלופה שמתבקשת כדי לתת מענה למצוקת המיטות, ובמקביל לאפשר למטופלים להיות בסביבה הביתית שלהם. כשמטופל שוכב במיטה שלו ואוכל את האוכל שמשפחתו הכינה - זה תורם להחלמה, וגם חוסך לו סכנה של זיהומים נרכשים בבתי החולים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו