דפנה ואליצור מוזס
דפנה ואליצור מוזס צילום: משק מוזס

הכירו את דפנה (36) ואליצור (39) מוזס, שהצטרפו לפני 13 שנים לגרעין התיישבותי בכפר 'רתמים', המשלב קהילה וחקלאות ברמת הנגב.

אליצור, בעל הכשרה וניסיון רב כאגרונום, מחליט לנצל את תנאי הקרקע והאקלים הייחודיים של הנגב והמשפחה מקימה במקום חווה חקלאית לגידולי חוחובה.

לדבריו, ההתחלה בשנת 2013 הייתה צנועה, כלשונו ואף לוותה בקשיים והתנכלויות מצד השכנים הבדואים ש'לא ראו בעין יפה' את החקלאות היהודית המתחדשת באזור.

לאור הניסיון המוצלח של המטע הראשון בהשבחת הגידול והפרי בתנאים המיוחדים לנגב החליטו במשק מוזס למרות ועל אף הקשיים להרחיב את החווה החקלאית במטעי חוחובה נוספים. פירות החוחובה מבשילים בצורת גרעינים שחורים (כגודל זית בינוני) ונסחטים לשמן איכותי הנמצא בשימוש רב מאד בעולם הקוסמטיקה.

לדברי אליצור: "העלויות הגבוהות המושקעות בכל שנה בתהליך הגידול ואיסוף פרי גרעיני החוחובה מול התלות של החקלאי בתנודות המחירים הקיצוניות בענף פוגעות ביציבות ובאיתנות הכלכלית של החקלאי/הייצרן. בנוסף, משבר הקורונה העצים את הקשיים, והחלטנו להקים בית בד לייצור עצמי של שמן החוחובה ושיווקו הישיר לקהל הצרכנים".

"הקמנו את בית הבד ה'בוטיקי' בתוך החווה ורכשנו מכונות מתקדמות לייצור השמן בתהליך כבישה איטית קרה ואריזתו בבקבוקים מתאימים לשימוש אישי/משפחתי. השמן האיכותי והמחירים המוזלים בשיווק הישיר מהיצרן לצרכן תורמים להתעניינות הולכת וגוברת ברכישת השמש ואף בסיורים מודרכים ולימודיים בחוות החוחובה".

לאחרונה הושק גם אתר אינטרנט של משק מוזס המאפשר להתחבר מכל מקום ובכל זמן ולהזמין את המוצר ישירות במחירים מוזלים וללא פערי תיווך. ועל ציונות ושמירת אדמות הנגב עוד לא דיברנו...".