אמל עוראבי
אמל עוראבי צילום: כאן

אמל עוראבי, מגיש בתאגיד השידור הישראלי "כאן", טען בחשבון הטוויטר שלו כי חיילי צה"ל רצחו פלסטיני בן 80, וכינה את מדינת ישראל "מדינה כובשת בת 73".

אמל עוראבי הוא אקטיביסט פוליטי המגיש פינת אורח בתאגיד "כאן", בתכנית "מהצד השני" של גיא זוהר.

ביום רביעי האחרון, על רקע הפרסום כי פלסטיני בן 80 מת מהתקף לב יום לאחר שנעצר בעת בידוק ביטחוני בידי חיילי צה"ל ושוחרר, כתב עוראבי בחשבון הטוויטר שלו: "חיילים בני 19, של מדינה כובשת בת 73, רצחו אדם בן 80. אחרי החקירה עתידם להסתובב חופשי בנינו, עשויים להיות לידנו ברכבת, או בספסל הלימודים, ויש לא מעט כאלה".

במקרה אחר השמיע עוראבי בחשבון הטוויטר שלו את המסר כי מדינת ישראל היא מדינת אפרטהייד. הוא שיתף השוואה בין עסקת הטיעון במסגרתה נגזרו 4 חודשי מאסר על תושב באר שבע ששפך תה רותח על ח"כ אחמד טיבי לבין 28 חודשי המאסר שנגזרו על ערבי ששפך כוס קפה רותח על יהודי בשער שכם בירושלים וכתב: "ח"כ ערבי שווה פחות ממתנחל יהודי. מה המילה שמתארת שתי מערכות חוק לשני סוגים של אנשים? זה על קצה הלשון, אה, אפרטהייד".

שי גליק מנכ"ל 'בצלמו' קרא להפסיק לתת במה ציבורית לעוראבי. "ביום כזה שכל עם ישראל מתאבל על חיילי צה"ל שנפלו, מגיש בתאגיד השידור הציבורי הישראלי לא יכול לקרוא לחיילי צה"ל רוצחים. ולכנות את מדינת ישראל מדינת אפרטהייד. ככל שהוא חושב כך הוא מוזמן לשדר באל גזירה או בערוץ פלסטיני אחר. לא במדינת ישראל".

גליק התייחס גם לבמה שניתנת בתכנית "מהצד השני" למגיש הקבוע רמי יונס, שכינה בעבר את חיילי צה"ל נאצים, תומך ב-BDS ואף עודד צעירים פלסטינים להשתתף בפרעות תשפ"א. "התכנית מהצד השני במקום להשמיע קולות אמיצים מהשטח, נותנת במה לקולות הכי קיצוניים בחברה הערבית", אמר. "נפעל לשינוי התכנית והחזרתה לאזרחי ישראל ולא לנרטיב קיצוני לאומני פלסטיני".

מכאן נמסר, כי "אמל עורקאבי הוא אקטיביסט פוליטי שתורם טורי דעה לתכנית 'מהצד השני', כמו אורחים אחרים מכל גווני החברה הישראלית והקשת הפוליטית. על פי החלטת וועדת האתיקה יש להבחין בין התבטאויות ברשתות החברתיות של אורחים ובין התבטאויות של עובדים, אשר כפופים לקוד האתי גם בהתבטאויותיהם מחוץ לשידור בפועל. הפקת התוכנית התחייבה בפני התאגיד על שמירה על כל כללי האתיקה, ונבקש להדגיש כי הדברים שנכתבו לא נאמרו בשידור והם על דעתו הפרטית של עורקאבי".

מג.ג זהר הפקות נמסר: "זה מיחזור של פרסומים והטרדה. עו״ד אמל עורבי מופיע מדי פעם כטור אורח במסגרת החובה להשמיע את מגוון הדעות בחברה הישראלית, והכל תחת דרישות החוק והתקנון האתי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו