סא"ל במיל' ירון בוסקילה
סא"ל במיל' ירון בוסקילה צילום: הביטחוניסטים

האם "אלימות המתנחלים" היא בעיה אמיתית או קמפיין נוסף במימון זר? השבוע התפרסם בקול תרועה רמה מכתבם המודאג של האלופים במילואים ניצן אלון, אבי מזרחי וגדי שמני בנושא הסכנה הגדולה לביטחון ישראל הנובעת מאלימות המתנחלים הקיצוניים. זהו מכתב המשך, מעודן יותר ובעל אופי ממלכתי, לדבריו המגונים של האלוף יאיר גולן, שהצביע על אלימות "המתנחלים הבזויים תתי האדם" לדבריו.

כמו כל כותב שרוצה לגרום לישראלי הממוצע לנוע באי נוחות בכורסה פתחו הכותבים המכובדים את מכתבם בהבעת הדאגה הגדולה של גורמי ממשל אמריקניים רשמיים, ובהם היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן ותת־מזכיר המדינה הגברת ויקטוריה ניולנד. האחרונים הביעו את דאגתם הרבה מהאלימות שמפגין הימין הקיצוני ביהודה ושומרון, מתוך חרדה לאלימות המופגנת בחברה הישראלית. זאת כמובן לפני שסיימו להיות חרדים לאלימות בקרב אזרחיהם מבית, שכזכור פרצו לבניין הקפיטול תוך שימוש באלימות רבה. זה קרה זמן לא רב אחרי התרחשותה של אלימות אחרת ששודרה במשך שבועות בכל מסכי הטלוויזיה בעולם, שבה נראו תמונות קשות של מהומות וביזה, ונדליזם ואלימות קיצונית של אזרחים בלב ליבן של ניו יורק, קליפורניה ומדינות רבות נוספות בכל רחבי ארצות הברית.

אני בעיקר תמה על מפקדים בכירים אלה, ואף חושש לכושר השיפוט שלהם וליכולת הזיכרון של כל אחד ואחד מהם. תחת כל אחד ואחד שירתי כקצין המבצעים של אוגדת יהודה ושומרון, שכם אחד התמודדנו עם הפרות הסדר הקשות והמתמשכות של הפלשתינים במוקדי החיכוך הרבים, שאותן הובילו במשך שנים ארוכות ארגוני השמאל. מדובר בהפגנות שגרמו לפציעות רבות של חיילים ואזרחים כתוצאה מיידוי אבנים, הדלקת צמיגים בוערים והשלכת בקבוקי תבערה, וכך גם תקיפה פיזית של חיילים ופגיעה קשה בתשתיות ביטחוניות.

"כשהייתי בשירות, ההתמודדות שלנו עם ארגוני שמאל הייתה כאילו אנחנו מתמודדים עם האויב. אני אתן כמה דוגמאות: מדי שבוע בשבת היו עושים הפגנות. פעילי השמאל היו קוראים לזה הרבה פעמים לא 'הפגנות' אלא 'ללכת לעבד שטח פלסטיני', אבל תמיד בשטח שהוא יחסית במחלוקת. אנחנו היינו לוקחים בגזרה מאוד ברצינות את ארגוני השמאל". הציטוט הזה נלקח מתוך לא אחר מאשר אתר 'שוברים שתיקה', והוא ניתן מפי קצין ששירת בחטמ"ר יהודה בתקופת כהונתם של אלופי הפיקוד המכובדים. אני זוכר היטב את הימים שבהם כותבי המכתב המדובר קיימו הערכות מצב תכופות, דיונים וקבוצות חשיבה והקימו צוותי משימה מיוחדים נוכח האירועים האלימים של ארגוני השמאל המתוארים מפיו של הקצין עלום השם. הם אלו שהנחו אותו ואת מפקדיו להתייחס אליהם ובצדק כאל אויב העם, מאחר והיו אמונים על הביטחון, החוק והסדר ביהודה ושומרון.

אין לי ספק בדאגתם של האלופים וחרדתם לערכי היהדות שוחרת השלום, כפי שהם ציינו במכתבם. אך אני מצר על חוסר היושר והכנות בדבריהם, ועל המידתיות הלא מידתית בה הם מתבטאים. הם הרי בעלי היכרות מעמיקה עם היחס שבין האלימות המגונה של קומץ מזיק ורע מקרב נוער הגבעות לעומת האלימות השיטתית, העקבית והממוקדת נגד מדינת ישראל, צה"ל והמתיישבים של ארגוני שמאל, אשר פועלים שנים ארוכות תחת אצטלה של ארגוני שלום המעודדים איבה.

ראוי שימשכו האלופים במילואים את מכתבם באופן שבו הוא מנוסח, וינסחו אותו בשנית כשהוא מתאר את האלימות באופן נכון, צודק ואמיתי, תוך התייחסות לכל גוני האלימות המופעלים ביהודה ושומרון. בחירתם לנסח מכתב חד־צדדי ומוטה אין בה אלא רוח גבית ועידוד המשך האלימות של ארגוני השמאל. הרי ידוע הדבר כי קיים בקרבם של נוער הגבעות, העוסק ביישוב הארץ ושמירת אדמות מופקרות ביהודה ושומרון, קומץ קיצוני שמצליח למלא כותרות של עיתונים וערוצי טלוויזיה השמחים בכך, ומשמשים בעל כורחם כקטליזטור אלקטורלי מצוין לגורמים פוליטיים. לעומת זאת, בשמאל הרדיקלי יש סוכני אלימות מצוינים, ערכיים ונאורים שאינם צריכים להצטלם או להפעיל אלימות פיזית בעצמם, אלא רק לגרות אלימות קשה וטרור ולהצטדק ולהתהדר בדאגה לחלש ובערכי שלום ורעות.

הכותב שירת כמג"ד וכקצין המבצעים של אוגדת יהודה ושומרון ומשמש כמזכ"ל תנועת הביטחוניסטים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו