מהו גיור אמיתי?

גיור, שערי הכניסה וההצטרפות לעם ישראל, הוא זכות גדולה שיש בצדה אחריות והתחייבות. ההצטרפות לעם ישראל כוללת את ההזדהות המלאה עם ההיסטוריה של העם, המסורת והמורשת והמטרה שלשמה נוצר. לא פחות מכך ולשם כך, ההצטרפות לעם ישראל כוללת ומחייבת שינוי מהותי בחיי המתגייר, שינוי בדרך החיים על ידי קבלת המצוות, החוקים המדריכים כל בן ישראל ואת העם בכללותו כיצד לנהוג בחיי היום יום.

ומה מציעה רפורמת הגיור של השר כהנא?

הרפורמה של שר הדתות, מתן כהנא, מעניקה את סמכות הגיור – שערי הכניסה לעם היהודי, לכל רב מקומי, כך שיוכל לגייר בעצמו כל אדם מכל יישוב בארץ, ללא הגבלה.

זה נשמע נחמד שכל רב יכול לגייר. אז מה הבעיה?

האם הגיוני שכל רופא משפחה זוטר יוכל לקבוע את מדיניות החיסונים של אזרחי ישראל? ודאי שלא, הרי המדיניות צריכה להיות אחידה והסמכות לקבוע אותה צריכה להינתן למי שנמצא בראש ההיררכיה, מי שיש לו מספיק ניסיון והוא בעל סמכות לכך.

הרפורמה של השר כהנא, שמתוכננת לצאת לדרך ללא התייעצות והסכמה של הרבנות הראשית, מעניקה סמכות נרחבת לכל רב, קטן או גדול, ללא שום אחידות או אכיפה על הכללים שנשמרו בקפידה במשך אלפי שנים. זוהי למעשה הפרטה מוחלטת של תחום לאומי ממדרגה ראשונה – למדינה לא תהיה יותר שליטה או פיקוח על תהליך הגיור.

ומה יכול להיות שונה, בפועל, בגיור כזה?

בואו נשים את הקלפים על השולחן. מדוע השר כהנא ושותפיו רוצים להכניס רבנים נוספים לגיור? האם הם יותר נחמדים ומאירי פנים מהדיינים שנמצאים עכשיו?

- ברור שמטרת הרפורמה בגיור היא, לאפשר גיור ללא קבלת מצוות באופן שאינו מקובל על רוב הפוסקים ועל הרבנות:

'גיור מזורז' והמוני לקטינים ולבגירים, ללא יכולת בקרה אמיתית וללא יכולת פיקוח. "גיור" שארגונים ליבראליים ורפורמים מעוניינים לקדם.

חשוב להדגיש, הצורך בקבלת המצוות הוא למעשה לב לבו של הליך הגיור ולא ניתן לוותר עליו. הדבר דומה לאדם שמבקש להתגייס לצה"ל אך מודיע מראש כי אין בכוונתו לנהוג כחייל אלא על פי רצונו החופשי. גיור כזה מנוגד לחלוטין לעצם המהות של רעיון הגיור. לא מדובר בהליך פורמלי, אלא בתהליך אישי עמוק ומשמעותי.

בנוסף, יש כאן הונאה גדולה כלפי אנשים שיעברו את גיורי כהנא, ויחשבו בטעות שהם יהודיים, ולמעשה הם יישארו גוים כמו שהיו לפני כן.

רגע, למה בכלל שמישהו ירצה להתגייר אם הוא לא מעוניין בקיום מצוות באופן עקרוני?

כאן בדיוק הנקודה: כשגיור הוא לצורך קבלת אזרחות והטבות נוספות שמדינת ישראל מעניקה למי שרשום כיהודי, זהו לא גיור אמיתי. במסגרת הרפורמה, שר הפנים (ולא הרבנות הראשית!) יוכל לקבוע נהלים לגיור מי שאינם תושבי ישראל.

התוצאה: נהירה המונית של מבקשי עבודה שירצו לקבל הטבות שונות ממשאבי המדינה, טיפולים רפואיים, דרכון ישראלי וחבילת קליטה נדיבה. ומעבר לסכנה האזרחית, יש גם סכנה גדולה הרבה יותר: התבוללות.

התבוללות?! אבל כל מטרת הרפורמה היא למנוע התבוללות, לא?

נכון, אבל למרבה הצער, הרפורמה תביא לתוצאה הפוכה: ברגע שכל אחד יוכל להתגייר בגיור אינסטנט, גיור אקספרס המנוגד להלכה – לא נוכל באמת לדעת מי יהודי אמיתי, גר צדק, ומי התגייר בגיור של נייר.

ברגע שהרפורמה תעבור נאלץ להתחיל לנהל ספרי יוחסין, כדי לוודא שהגיור התקיים כהלכה. בפועל, יהיו אלפי פסולי חיתון, והעם היהודי יקרע לשבטים – שבטים. במילים אחרות: רפורמת הגיור תיצור אנרכיה מוחלטת ושבירת הבסיס שעליו נשען העם היהודי, זה שהחזיק אותנו יחד, במשך אלפי שנים.

מי קובע מי נחשב ליהודי?

למעשה, השר ואתו קומץ קטן של רבנים, מנסים לכפות את עמדתם ההלכתית על הרוב המכריע של רבני ישראל לדורותיהם.

מתווה הרפורמה שיביא לשליטה של שר הדתות במערך הגיור במקום הרבנות הראשית הינו מתווה מסוכן שיש להתנגד לו. שליטה פוליטית בתחום הלכתי כה רגיש, כאשר אין לדעת מי יהיה השר הבא וזה שאחרי הבא ומה יהיו גחמותיו, יש בה פוטנציאל נזק גדול מאד. היום, יותר מתמיד, עלינו לחזק את כוחה את הרבנות הראשית ולקבע את סמכותה הבלעדית בתחום הגיור.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו