הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור
הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור עופר עמרם, אבי דישי/פלאש 90, ערוץ 7

בכירי הרבנים בציונות הדתית המאוגדים באיחוד "רבני תורת הארץ הטובה" חתמו היום (רביעי) על מכתב נגד חוק הגיור של שר הדתות מתן כהנא.

גם זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן חתם על המכתב, יחד עם הרבנים הרב דב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב חיים שטיינר, הרב איתן איזמן,הרב שמואל אליהו, הרב צפניה דרורי, הרב דוד חי הכהן, הרב אורי כהן, הרב אליקים לבנון, הרב איסר קלונסקי, הרב מרדכי שטרנברג, הרב יעקב שפירא והרב יוסף ארציאל.

"הרבנות הראשית לישראל, היא הנותנת למדינת ישראל את משקלה הייחודי ואת צביונה היהודי. היא הגוף היחידי המוסמך לנהל את ענייני הדת במדינה. לאור זאת - כל שינוי בענייני הדת יעשה רק בהחלטת הרבנות הראשית לישראל", כתב הרבנים.

"להליך הגיור השלכות רבות על קיומו ואחדותו של עם ישראל, עליו להמשיך ולהיות תחת סמכות הרבנות הראשית בלבד. מערך הכשרות, גם הוא חייב להמשיך להתנהל תחת סמכות ואחריות הרבנות הראשית. כל קביעותיה בעניין - מחייבות", נכתב.

"כל מה שיעשה בנושאים הללו ובנושאים הדתיים האחרים בלא תיאום מלא עם הרבנות הראשית - לא יוכר על ידינו. אנו מצטרפים לקביעת הרבנות הראשית, שכל רב רשאי לתת כשרות רק במקום בו הוא מכהן כרב".

בשבוע שעבר, לאחר שחתם הרב דרוקמן על החלטת מועצת הרבנות הראשית נגד מתווה הגיור של השר כהנא, הבהיר הרב דרוקמן כי הוא תומך בחוק באופן עקרוני, אך מתנגד לחוק שהרבנות הראשית מתנגדת אליו.

בשיחה עם חדשות 12 אמר הרב דרוקמן: "החוק של מתן כהנא טוב במציאות הנוכחית. אני מכיר את נוסח החוק ותומך עקרונית בגיור על-ידי רבני ערים, אבל לא אוכל לתמוך בחוק שהרבנות הראשית מתנגדת אליו".

כפי שפורסם, מועצת הרבנות הראשי פרסמה החלטה לגבי מתווה הגיור בה נכתב, "בעת האחרונה עולות על שולחנה של ממשלת ישראל הצעות חוק שמגמתן לשנות את ענייני הדת במדינת ישראל. אחת מהן זו הצעת חוק גיור ממלכתי בישראל".

"הליך הגיור הינו כרטיס הכניסה להיות חלק מהעם היהודי. ההליך הזה נקבע על פי ההלכה. כל החלטה בתחום זה חייבת לקבל את אישורם של הרבנים הראשיים לישראל ושל מועצת הרבנות הראשית לישראל וכן את הסכמת רוב מנין ורוב בנין של רבני ישראל בארץ ובתפוצות", הוסיפו הרבנים.

"מועצת הרבנות הראשית קוראת לעצור מיידית את הליכי מתווה הגיור המוצע. ההצעה לפצל את מערך הגיור האחיד ולקבוע כללים שונים ואפשרויות שונות לעבור את הליך הגיור טומנת בחובה סכנה גדולה. מתווה זה יגרום לקרע משמעותי בעם ישראל שלא יהיה ניתן לאיחוי. המתווה המוצע יפצל את העם היהודי בישראל ובעולם כולו ויביא למצב של יהדות מפולגת במקום יהדות מאוחדת. רק מתווה גיור אחיד לכולם יבטיח את שלמות העם", קראה מועצת הרבנות הראשית.

בתוך כך, אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה, תקף את תסקיר חוק הגיור שהגיש היום השר לשירותי דת מתן כהנא. ""החוק מיועד לרב דוד סתיו שמפעיל את בית דין 'גיור כהלכה' שממומן על ידי עמותת 'עתים' שממומנת על ידי קרנות שתומכות ברפורמים. הכסף שמגיע כדי להפעיל את בתי הדין לגיור בא מתמיכה רפורמית. מי ששמח מהמהלך הן התנועות הרפורמיות שמבינות שהחוק יבטל את הגיור האורתודוכסי וייצור קרע בעם", טען הניג בשיחה עם ערוץ 7.

אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה

לדבריו, "הרב לאו אומר שהוא מתנגד למהלך הזה, רוב רבני הציונות הדתית מתנגדים לכך. הרב דרוקמן בעצמו כתב שאי אפשר להעביר חוק כזה בלי הסכמת הרבנות הראשית".

"נעזרים כך ברוב ערבי ובתנועה הרפורמית כדי להעביר את החוק. מי שמקדם פה את הדברים לא מעניין אותו לחזק את הרבנות הראשית אלא לפרק אותה", מסכם הניג.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו