מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר רע"ם מנסור עבאס עומד בימים האחרונים במרכזה של סערה פוליטית בשל פרויקט הנטיעות של קק"ל בנגב. אחרי שהציב אולטימטום לקואליציה ואמר שאינו יכול להמשיך "כשיורים בחזה שלי", התראיין הערב עבאס לחדשות 12 וטען: "אנחנו סובלים יום-יום כדי להיות שותפים בקואליציה".

הדברים של עבאס מגיעים על רקע החרם של רע"ם על מליאת הכנסת במחאה על הנטיעות באדמות הנגב שהבדואים תובעים עליהן בעלות. בימים האחרונים עבאס היה תקיף בנושא, קרא להפסקת הנטיעות ולקידום הסדרה של ההתיישבות הבדואית. הוא גם פקד את השטח וחבר למפגינים.

"הנוכחות שלי נתנה לאנשים כתובת שדרכה ניתן היה להעביר את הכאב והדרישות שלהם", אמר עבאס בריאיון לחדשות 12. "לצערי, היינו צריכים לגמור את זה ביום הראשון ולא בשלישי. אין לנו זכות קיום בלי הנגב ושם הנאמנות שלנו".

ביומיים האחרונים פרצו בנגב מהומות בשל הנטיעות, וצעירים בדואים יידו אבנים לעבר מכוניות ותחנות משטרה, ואף הניחו אבנים על פסי הרכבת וגרמו לעצירתה. לעבאס היה מסר לאותם אנשים: "גם אם אתה צודק - אי אפשר להבין את האלימות, שריפת המכוניות והאבנים. זה מחליש את המאבק הצודק של הצעירים, שנלחמים על הפרנסה שלהם".

"איפה הליכוד היה 12 שנה? לא נתתם פתרון למשילות. גם בתקופת נתניהו התחילו לנטוע והפסיקו את זה. ביקשו ממני ממני להידבק עם קק"ל, נפגשנו רק פעם אחת, אין רצינות. צריך לנתק את הסוגייה הפוליטית ולתת פתרון לנגב – הכרה והסדרה. מי שרוצה לטמון את הראש בחול ולא לתת פתרונות יפסיד".

המסר של יו"ר רע"ם מופנה גם לחבריו בקואליציה. לטענתו, "כולם בולעים צפרדעים, והשותפים שלנו יודעים שיש לנו כושר ספיגה אדיר - אבל יש נקודה שבה צריך להגיד שאת זה אי אפשר יותר לסבול. ברגע שפוגעים בתושבי הנגב ובפרנסה שלהם אנחנו לא יכולים להחזיק מעמד. עברנו כברת דרך ארוכה, ואנחנו סובלים יום-יום כדי להיות שותפים בקואליציה וכדי לשמור על האמינות והשותפות הזו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו