אין משילות ואין נטיעות. עבודות בשטח המריבה בצפון הנגב
אין משילות ואין נטיעות. עבודות בשטח המריבה בצפון הנגב צילום: רגבים

1

ההתקפלות המבישה של ממשלת ישראל מתכנית הנטיעות בצפון הנגב היא הוכחה נוספת לכך שהקואליציה הזאת הפכה להיות בת ערובה של מפלגת רע"מ האסלאמיסטית. מאז הקמת הממשלה, דובריה של רע"מ לא חוששים להתפאר בגלוי בכך שהקואליציה הזאת תלויה בהם, ולא תוכל לבצע שום מהלך שלא יזכה להסכמתם. אין גבול לתיאבון של מנסור עבאס וחבריו. רק בשבוע שעבר הם קיבלו את חוק החשמל, שמעניק לגיטימציה לעשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים במגזר הערבי. אבל הם לא נחים לרגע על זרי הדפנה, וממשיכים לרמוס את מעט הכבוד הלאומי שמפלגות הימין החברות בקואליציה מתאמצות לשמר, ולו למראית עין.

למעשה, עצם הצורך בנטיעות הללו הוא המחשה עגומה למצב המשילות הרעועה במרחבי הנגב. רשות מקרקעי ישראל שולחת את קק"ל לנטוע יערות לאו דווקא משום שיש בהם צורך, אלא בעיקר כדי שהעצים ימנעו פלישה והשתלטות של הבדואים על אדמות המדינה. מי שחושש לעצור את שוד האדמות באמצעים שלטוניים ומשפטיים, נאלץ במקום זה לנטוע עצים - גם בשנת השמיטה. אז היתרים הלכתיים כאלה ואחרים ניתנים בלית ברירה, אבל אוי לנו שהגענו לחוסר יכולת למנוע השתלטות אלא באמצעות נטיעות.

2

אין שום דבר מפתיע בהשתוללות של רע"מ או בכניעה של הקואליציה לתכתיביה. הכתובת הייתה כתובה על הקיר, באותיות ערביות מסולסלות, כבר מרגע הקמת הממשלה. המפלגות הציוניות שכרתו ברית קואליציונית עם רע"מ מכרו את ערכיהן הלאומיים בתמורה למנעמי השלטון. ולא, "גם ביבי" זה לא אליבי. אתם עכשיו השלטון, והטעויות של נתניהו לא יכולות להכשיר את המחדלים שלכם. מה גם שלנתניהו היו, לצד הטעויות, גם הישגים גדולים שכיפרו עליהן באופן חלקי. באיזה הישגים יכולה להתגאות הממשלה הזאת? העברת תקציב? מניעת בחירות חמישיות? אין משהו קצת פחות טריוויאלי? איזו ממשלה מתגאה בכך שהיא העבירה תקציב או מנעה בחירות?

אכן, נתניהו עשה טעות חמורה בפלירטוט שלו עם מנסור עבאס. אבל סמוטריץ' וחבריו עצרו אותו, ואיש ימין ראוי לשמו, כמו שמתיימרים להיות בנט, סער וחבריהם, אמור לסייע למי שסותמים את הפרצה האידיאולוגית. במקום זה הם בחרו להרחיב את הפרצה ולהשתמש בה לצרכיהם. זאת ועוד: אין שום הוכחה לכך שנתניהו היה מרחיק לכת כמותם בוויתורים ובכניעה למנסור עבאס. מול קואליציית ימין הומוגנית ומגובשת שבראשה ראש ממשלה חזק, עבאס היה מסתפק בהישגים חלקיים. לעומת זאת, בקואליציה שבה הימין הוא מיעוט ומלבד רע"מ שותפות בה עוד מפלגות מהאגף הכי קיצוני של השמאל הישראלי, לא פלא שעושי דברה של מועצת השורא מרגישים בנוח לתבוע עוד ועוד. הרי בעימות הזה בין מדינת ישראל לשודדי אדמות פורעי חוק, גם האלוף יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר ואיש מרצ וסגן שר בהווה, מתייצב לצדם.

3

בשבוע שעבר, על סמך חשדות שיהודים הקשורים להתיישבות בחומש ניפצו מצבות של ערבים, יאיר גולן לא היסס לכנות את מתיישבי חומש "תתי אדם" ולדרוש להוריד אותם בכוח. אבל כאשר המוני בדואים מחוללים מהומות כדי למנוע עבודות שנעשות באדמות מדינה על ידי רשויות המדינה, יאיר גולן מתייצב לצד הפורעים, מבטיח שמרצ תדאג לאינטרסים שלהם וקורא לשחרר את העצורים. גולן ודומיו מזכירים לנו בהתנהלותם ובהתבטאויותיהם שהחטא בהקמת ממשלת האיחוי, הריפוי והשינוי אינו מסתכם בשותפות עם רע"מ. שיתופן בממשלה של מפלגות שחלקן מתאפיינות באידיאולוגיית שמאל קיצוני פוסט-ציוני, חלקן מחזיקות במיליטנטיות חילונית, וחלקן משלבות את שתי הרעות גם יחד, הוא חמור כמעט כמו שיתופה של רע"מ. הנזק שגורמים פוליטיקאים כמו מירב מיכאלי, עמר בר-לב, איבתיסאם מרעאנה, גלעד קריב, ניצן הורוביץ, גבי לסקי ודומיהם יכול להתחרות בכבוד עם הנזק שגורמים מנסור עבאס וחבריו.

האם יש סיכוי להתפקחות של האגף הימני בקואליציה? תרחיש אופטימי כזה יצטרך להתגבר על משוכה גבוהה מאוד, משום שהאינטרס הפוליטי של בנט, סער וחבריהם מחבר אותם מאוד חזק לקואליציה הנוכחית. השלל העצום שנפל בחלקן של ימינה ותקווה חדשה כולל מלבד ראשות הממשלה גם תיקים בכמות ובאיכות שאין סיכוי שיקבלו בקואליציה שפויה יותר. יתרה מזאת, בנט וסער וחבריהם שמו את כל הז'יטונים שלהם על הקואליציה הזאת כאשר מכרו למענה את נאמנותם לבוחרים תוך שהם מסכנים את האלקטורט שלהם ואת עתידם הפוליטי. רק לחץ ציבורי חזק מאוד, עקבי ושיטתי, יוכל אולי לגרום לפחות לחלקם לחשב מסלול מחדש.

הפרטה זה לא הכול

האם הפרטה של סמכות ממשלתית והעברתה לידיים פרטיות במסגרת שוק תחרותי היא אכן ערובה לשיפור השירות לאזרח? אם ניקח כדוגמה לכך את הפרטת רישוי הרכב, אותו טסט שנתי שאנחנו מחויבים לעשות באחד ממכוני הרישוי, אז אני לא בטוח שהתוצאה היא משביעת רצון.

לא שאני מתגעגע לתורים הארוכים, בדומה לתורים העכשוויים לבדיקות קורונה, שזכורים לי כילד שישב במכוניתו של אבא בדרך לטסט במכון רישוי ממשלתי בשנות השבעים והשמונים. התורים אמנם התקצרו, אבל הם עדיין ארוכים למדי גם היום. אתה יכול להמתין חצי שעה ויותר בתור המכוניות המשתרך עד לעמדת הבדיקה הראשונה. תוך כדי כך אתה גם אמור להשאיר את המכונית תקועה בתור, לגשת לעמדת תשלום עם מסמכי הרכב ועם דמי בדיקה ולעמוד בתור צפוף ולא מאורגן, עד שתזכה להגיע לדלפק ולצאת משם כשבידיך מסמכי המבחן המיוחלים. אגב, לפני שנה ובמסגרת אילוצי הקורונה זכינו בשירות בדמות אחד העובדים שניגש אל הרכבים העומדים בתור ואסף מהם את המסמכים והתשלום. מסתבר שזה אפשרי. אבל בימי שיגרה אף אחד לא משתדל להיות נחמד אליך, וגם לא נראה שמישהו חס על הזמן שלך. מדוע הם לא חוששים מתחרות? אולי הם יודעים שגם אצל המתחרים שלהם רמת תודעת השירות לא גבוהה במיוחד.

בעמדות הבדיקה עצמן אתה נדרש לפעול על פי הוראות שמי שנותנים אותן מרחוק לא ממש טורחים לוודא שהן נקלטו והובנו. רוב הבדיקות נעשות באופן ממוחשב ואוטומטי, אבל כאשר הבוחן פוסל אותך על פי שיקול דעתו אתה לא תמיד משתכנע שהפסילה מוצדקת.

רבים מהרכבים הנבדקים מופנים בתום הבדיקה אל פינה בירכתי ההאנגר, שם יסדרו להם ריג'קטים קטנים שבלי תיקונם לא יתקבל הרישיון השנתי המיוחל. אתה לא חייב לתקן דווקא שם, אבל זה מה שיעשו רוב מוחלט מקרב הנכשלים על סעיפים קטנים הניתנים לתיקון במקום. קשרי הגומלין בין מי שמכשיל אותך בטסט לבין מי שזוכה בעבודה כתוצאה מכך אינם ברורים דיים. יש כאן לפחות מראית של ניגוד אינטרסים. האם אין מקום לחשש שכאשר הבוחן פוסל לוחית זיהוי הוא למעשה דואג לספק עבודה למי שכנראה משלם לבעלי מכון הבדיקה על הזכות להפעיל את פינת התיקונים הזאת?

ועוד לא אמרנו כלום על תופעת המאכערים, אלה שתמורת תשלום נאה יידעו לקחת רכב בכל מצב ולהעביר אותו טסט במכוני רישוי נידחים ולא כל כך מפוקחים. במקרה הזה הפגיעה בטוהר המידות עלולה לעלות בחיי אדם.

לא ברור לי מדוע הפרטת מכוני הרישוי והנהגת שוק תחרותי בתחום לא הניבה מכוני רישוי ידידותיים למשתמש עם תודעת שירות מתקדמת. ברור שחלק מהעניין הוא שמדובר בשירות שאי אפשר פשוט לוותר עליו, מה שמאפשר יישור קו בגובה נמוך של כל העוסקים בתחום. ומי יודע, אולי אי שם, במקום שאיני מכיר, יש מכוני בדיקה שחוויית הביקור בהם נעימה יותר. אם יש כאלה, השאלה היא איך זה שלא שמענו עליהם.

מי שמבקש להסיק מכאן מסקנות על הצפוי בתחום הפרטת הכשרות עושה זאת על אחריותו בלבד.

לתגובות: eshilo777@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו