מרב מיכאלי
מרב מיכאלי צילום: שלו שלום, TPS

לקראת כנס השפה העברית, "לשון ראשון" שיתקיים בחודש הבא ויעסוק בין היתר ביחסה של העברית ושינוייה סביב מגדר, קורא ד"ר רוביק רוזנטל, ממייסדי ומנהלי האירוע, שלא להיגרר לקיצוניות בנושא הלשון המגדרית.

"השנה החלטנו ללכת בעקבות רוח הזמן ולהתעסק בעברית ויחסה למגדר. הלכנו על מושבים שבהם מטבע הדברים אנחנו עוסקים בנושאים פחות דקדוקיים ויותר חברתיים ותרבותיים. יש ויכוח גדול מאוד האם השפה צריכה להתאים את עצמה לצרכים המגדריים, או שלא צריך להגזים עם זה או שלא לעשות כלום, שהכל בסדר", אמר רוזנטל בראיון לחדשות 12.

לדבריו, "הקיצוניות הולכת נגד דבר מאוד בסיסי בעברית. אני חושב שיש פתרונות שלא הולכים נגד השפה הטבעית, הזורמת. צריך ללכת עליהם".

רוזנטל טוען שגם שינוי מסמכים לשפה מגדרית שונה בעייתי. "אני חושב שזה נורא יפה, אבל זה לא מעשי. זה פתרון סביר לקריאה, אבל אנחנו צריכים לחפש פתרונות לדיבור".

הוא מתח ביקורת על השפה שמנסה להכתיב השרה מרב מיכאלי. "אני מאוד מעריך אותה, אבל לאורך זמן אני חושב שזה מנדנד ומעצבן. אי אפשר לעשות את זה כל הזמן. אם יש צורך להדגיש - אז בצורה מדודה. אפשר לצורך העניין באזכור הראשון ואולי בסוף פעם אחת, אחרת זה מתחיל לעבוד נגד הדובר והופך את זה לבדיחה. אין מה לאנוס את העברית ואני לא מאמין שהדיבור, כמו של מיכאלי, יחזיק מעמד לעוד הרבה זמן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו