התפרעויות ברמלה בזמן מבצע 'שומר החומות'
התפרעויות ברמלה בזמן מבצע 'שומר החומות' צילום: Yossi Aloni/Flash90

אזרחים שתבעו את המדינה בגין עיכוב לחקירה שלא כדין בזמן מבצע 'שומר החומות' יזכו לפיצוי בסך 5,000 שקלים, כך נקבע בהסדר פשרה שאושר על ידי בית המשפט.

בחודש מאי האחרון במהלך המבצע ועל רקע התפרעויות של חלק מערביי ישראל בערים המעורבות, הכריז שר הביטחון על העיר לוד כאזור "אירוע חירום מרכזי" ומשכך נמנעה כניסת אזרחים שאינם תושבי העיר לתחומה.

במקביל, לעיר רמלה הסמוכה, אשר לא נכללה בהכרזת שר הביטחון, החלו להגיע אזרחים רבים אשר אינם תושביה, בטענה שבכוונתם לחזק ולתמוך ביהודי העיר.

מתוך החשש כי אזרחים אלו ייבקשו לפגוע באזרחים ערבים, או שמא יפגעו בעצמם מן האירועים האלימים בעיר, התקבלה בתחנת משטרת רמלה החלטה למנוע את כניסתם לעיר של מי שאינם נמנים על תושביה. בהתאם להחלטה זו, חלק מן האזרחים שהגיעו מחוצה לעיר נלקחו לתחנת המשטרה ושוחררו לאחר כמה שעות, חלקם תחת הסכמה לתנאים מגבילים.

המעוכבים, טענו שהמהלך נעשה שלא כדין ובניגוד לחוק ועל כן תבעו את המדינה.

בפרקליטות ציינו כי "החלטת המשטרה התקבלה שלא במסגרת הכרזת שר הביטחון, אך יחד עם זאת, נוכח צוק העתים שהצריך פעילות מבצעית מורחבת ואינטנסיבית של המשטרה – הבהיר הסגל הפיקודי כי פעל בלית ברירה אל מול הסכנות והאיומים ובזמן אמת תוך הכרה בכך שמדובר בצעד מציל חיים. לאור רגישות הנושא הוחלט לגבש פשרה ראויה והוגנת שתגלם את ההכרח שבהחלטת המשטרה תחת הנסיבות הייחודיות מחד, ומאידך את טענות התובעים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו