שיפוץ קבר רבי חנינא בן דוסא
שיפוץ קבר רבי חנינא בן דוסא צילום: חנינא בני

עשרות קברי צדיקים מתקופת התנאים והאמוראים פזורים ברחבי הגליל, חלקם נמצאים בתוך כפרים ערבים והגישה אליהם לעיתים מסוכנת.

אחד מהם הוא ציונו של התנא הקדוש רבי חנינא בן דוסא ואשתו הטמונים במערה היסטורית כשמתוכה גדל עץ אלה אטלנטית עתיק מאוד כאשר הקוטר של גזע העץ הוא אחד מהשניים הגדולים ביותר הקיימים בארץ ישראל.

העץ השני גדל בסמוך לקברו של ר' טרפון בפאתי היישוב הציורי קדיתא.

כעת אומרים בארגון 'חנינא בני' כי הם מבקשים להעלות את המודעות לשמירה והגנה על ציוני הקברים הללו הנמצאים כאמור בתוך כפרים ערביים, בין היתר בכפר עראבה קבורים רבי חנינא בן דוסא וראובן האצטרובלי, ביישוב הערבי משהד שם טמון על-פי המסורת הנביא יונה בן אמיתי, וקבר התנא רבי יהודה בן בבא, מעשרת הרוגי מלכות, הטמון בשפרעם.

מיכה הנביא קבור על פי המסורת בכפר כבול, ובמרחק קצר משם קבורים רבי יהודה הלוי, רבי אברהם אבן עזרא ורבי יהודה אבן גבירול. "ההשקעה שלנו בשלב זה היא לשמור על הציון הקדוש של רבי חנינא בן דוסא שאמר במסכת אבות: ''הוא היה אומר, כל שמעשיו מרובין מחכמתו, חכמתו מתקיימת; וכל שחכמתו מרובה ממעשיו, אין חכמתו מתקיימת".

בואו להיות שותפים בשמירת ההיסטוריה היהודית בגליל

"ראינו במהלך מבצע שומר החומות שאין לנו על מי לסמוך אלא רק על עצמנו. אחד הדברים ששמרו עלינו כעם במשך אלפי שנים בגלות הייתה המורשת שלנו, זכרון האבות שלנו, וכאן, בשמירה על אותם ציונים אנחנו משמרים את המורשת שלנו, ומעלים את המודעות לשמירה והגנה על קברי צדיקים וקוראים לציבור בואו לפקוד את קברי הצדיקים".

בארגון חנינא בני מוסיפים כי בימים הקרובים הם יוצאים למסע התרמה ברחבי הארץ כדי להעלות את המודעות לשמירה והגנה על אותם ציונים וקברים כרגע ההתמקדות הגדולה היא בקברו של רבי חנינא שנשרף במבצע שומר חומות.

עוד מוסיפים בארגון כי הרווח הוא כפול ומכופל, גם סגולה מיוחדת שזמנה בליל שישי לאחר חצות הלילה הכוללת לימוד ותפילה והדלקת נרות לכל בקשה וישועה של התורמים על ידי תלמידי חכמים וגם תרומה וצדקה.

"זו זכות מאוד גדולה לשפץ קברי צדיקים בכפרים ערבים ואנחנו רוצים לעשות את זה כמה שיותר, אנחנו מבקשים מעם ישראל לתת יד, זו ציונות, זו שמירה על המסורת, שמירה על המורשת שלנו, אנחנו לא נוכל לנצח את המערכה הזו לבד, חלק מהכספים ינותבו לשיפוץ קברו של רבי חנינא וחלק אחר לנזקקים בעם ישראל".

בואו להיות שותפים בשמירת ההיסטוריה היהודית בגליל

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו