שר הדתות בראש העין
שר הדתות בראש העין צילום: עצמי

לפני כשלוש שנים נפרדו בכאב תושבי העיר ראש העין מרב העיר, הרב עזריה בסיס ז"ל, שכיהן כ-26 שנים בתפקידו ונפטר ממחלת הסרטן בגיל 73.

מאז נותרו תושבי ראש העין ללא רב עיר מכהן. במהלך השנים הללו הוסמכו רבני הערים השכנות כרבנים זמניים, תחילה היה זה רב העיר אלעד - הרב מרדכי מלכא, ולאחר מכן הרב יוסף שלוש, רבה של דרום השרון. אולם כאמור, לא מונה רב עיר.

סגן ראש העיר ראש העין, עדי אביני, שגם מחזיק את תיק מורשת ישראל בעיר, סיפר: "כשאין רב עיר בתפקיד הדברים מתקיימים במצב של 'סור מרע' כמו סוג של טייס אוטומטי. רק מה שהכרחי מתקיים פחות או יותר, אבל אין את החלק של 'עשה טוב'. אין שיעורי רב העיר בבתי הכנסת, אין קידום של פרויקטים חדשים, והדברים מתקיימים רק בשלט רחוק ויש לכך הרבה משמעות על העיר".

בעקבות כך, מאז כניסתו לתפקיד החל אביני לקדם את הנושא. אביני: "למרות הקשיים להתנהלות העיר ללא רב עיר מכהן, לא החל התהליך למינוי רב חדש. ההסבר לכך הוא המצב בשלטון. כשיש ממשלה שפועלת ויש בה רצון לקדם הליכים, אז אפשר לקדם את ההליך. אך כשיש בחירות אחר בחירות ואין יציבות שלטונית לא היה ניתן לקדם את ההליך. אבל מאז, כבר חודשים הנושא נמצא בעבודה ובהתקדמות".

השבוע ביקר בעיר שר הדתות מתן כהנא, יחד עם מנכ"ל המשרד מוני מעתוק וח"כ ניר אורבך והתארכן בלשכת ראש העיר שלום בן משה ובחדר ההרצאות, והנושא עלה. "אין ספק שאחד הנושאים החושבים שעליהם שוחחנו היה הליך מינוי בחירת רב העיר החדש", אמר ראש העיר.

"כעת ניתן לדווח לתושבים כי בקרוב אנו מתחילים בהליך לבחירת מינוי רב חדש, שוחחנו עלך כך בפגישתנו, ופניתי לשר הדתות מתן כהנא ולשאר המבקרים והצפתי בפניהם את הקשיים והמשמעות של התנהלות עיר ללא רב עיר שלוש שנים. ביקשתי את הסיוע בזירוז ההליך. השר כהנא הבטיח לסייע לנו בהליך לבחירת הרב, וזו בשורה משמחת לתושבי ראש העין. אין ספק שמגיע לתושבים ראש עיר מהכן בתפקיד. זה אחד העניינים שחשוב לי לקדם עבור התושבים".

בביקור עלו נושאים נוספים, כמו התנגדות העיר להקמת תחנת הכוח בעיר, מצוקת התחבורה ותקציבים. "הבענו את התנגדותנו להקמת תחנת הכוח וביקשנו מהשר להתנגד כשהעניין יגיע להחלטת ממשלה, כי בריאות התושבים זה הדבר החשוב ביותר.

העלינו בפניהם את מצוקת התחבורה הציבורית בעיר, וביקשנו לקדם פרויקטים לשיפור התחבורה הציבורית. השר התעניין בסוגיות השונות והבטיח לתמוך ולסייע והזמין אותי לעמוד איתו בקשר גם בהמשך.

צריך גם להודות על הטוב- הודיתי לשר על העברת תקציב של חצי מיליון שקלים לבניית בתי כנסת בעיר, והודיתי מראש (בקריצה:) גם על הכספים הנוספים שיעביר גם בשנת הכספים הבאה", אמר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו