ד"ר אלי שוסהיים יו"ר אגודת אפרת
ד"ר אלי שוסהיים יו"ר אגודת אפרת צילום: חזקי ברוך

כהמשך למפעל חייו של ד"ר אלי שוסהיים, שמעבר למפעלו הגדול להצלת ילדי ישראל באגודת "אפרת", דאג לכל מיני דברים פרקטיים ונחוצים בבית הכנסת - ערכו ועיצבו בניו נוסח "אשרי-ובא לציון" זמין ונוח לטובת המגביה, כך שיוכל להתפלל כראוי ובכוונה ולא תיפגם זכותו ושכרו המרובים.

הנוסח מתאים לכל בית כנסת בו מתפללים בנוסח ספרד (בנוסח אשכנז בו מחזירים את ספר התורה מיד וכן בנוסח עדות המזרח לא קיימת הבעיה הזו), ומשפחתו מתכוונת לספק לכל בית כנסת שמעוניין את הנוסח המודפס ללא כל עלות.

"אבא תמיד הסתכל גם על הדברים הפרקטיים והקטנים שהיו חסרים בבית הכנסת", אמר בשיחה עם ערוץ 7 בנו ד"ר יונתן שוסהיים. "בין אם זה ברכת לבנה, אנעים זמירות וברכות ההפטרה שתמיד מחפשים. אחרי פטירתו חשבנו מהם הפרויקטים הבאים וזה מה שהדפסנו".

הוא הוסיף כי הנוסח הקומקפטי "התחבר גם לנושא של סיום הדף היומי". השבוע יזכו לומדי הדף היומי לסיים את מסכת מגילה. הגמרא בדף האחרון במסכת מגילה דף ל"ב קובעת בשמו של ר' יהושע בן לוי כי "הגולל נוטל שכר כולן" כשמדובר בימינו על המגביה את ספר התורה שלפי הגמרא נוטל שכר העולים כולם.

"אך דא עקא", אמר ד"ר שוסהיים, "ולעיתים בבתי כנסת המתפללים בנוסח 'ספרד' המגביה את ספר התורה נמצא על הבימה עם הספר לאחר ההגבהה עד לאמירת 'אשרי-ובא לציון' והוא נמצא במצב קצת בעייתי; אם זכר להביא את הסידור, דיינו, אם כי לעיתים זו אקרובטיקה להחזיק את הספר ולפתוח את הסידור הקטן ולדפדף".

"אך מה אם חלילה לא זכר להביא את הסידור?" שאל. "אזי הוא תלוי בחסדיו של הגבאי, או בזכרונו שיאפשר לו לומר את הדברים בעל פה... ולעיתים יוצא שכרה של הגבהת התורה בהפסדה של אמירת התפילה וקדושא דסידרא באופן ראוי".

ניתן להוריד את הקובץ ולהדפיסו באופן ישיר בלחיצה כאן או לשלוח מייל לכתובת: efrat@efrat.org.il

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו