אלעד ואפרת צור
אלעד ואפרת צורצילום: ערוץ 7

שני הזוגות שהגיעו אלי לקליניקה היו מאוד שונים אבל מאוד דומים. שלווה נכנסה לבד. ״איפה חמי בעלך?״ שאלתי. שלווה אמרה שהוא צריך זמן להירגע. הוא רב עם אחיו ו״בדיוק הייתי באספת הורים ולא הייתי שם להרגיע אותו״ אז בלעדיה המריבה הפעם הייתה מרה במיוחד, ועכשיו חמי צריך זמן להירגע.

מאוחר יותר פגשתי את ריטה ושלו. ״עוברים עלי ימים ממש קשים בזמן האחרון״ ריטה התחילה וכבר הייתה על סף דמעות. ״ושליו לא נמצא שם בשבילי. הוא במחשב, הוא עם הילדים, הוא מנסה להתחמק ממני. ואני נשארת עם הלחץ הזה לבד״

שליו אומר שאכן התקופה לחוצה, ולכן העבודה שלו והילדים דורשים ממנו יותר מכרגיל. ריטה השיבה: כן, אבל אתה לא רוצה שגם אני אשאר שפויה?

אולי יעניין אותך:

כנס לייב 'אהבה בריבוע' - איך לחזק את הקשר הזוגי, ההרשמה ללא עלות!

אחד הדברים שהכי מחבריםאותנו כזוג זה: תמיכה רגשית. כל אחד מבני הזוג מרגיש הצפה רגשית מידי פעם. ואז השני נמצא שם כדי לעזור, לתמוך, ולווסת את הרגשות הקשים.

למשל, הבעל סובל מאפיזודות של כעס. והאישה לוקחת על עצמה את התפקיד החשוב - להרגיע. זה היה המצב אצל חמי ושלווה. דוגמא נוספת, אישה נוירוטית עם נטיה להצפה רגשית, ובעל אוהב שמזהה את המצבים האלה, ועוזר לה להירגע. זו הייתה הציפייה של ריטה משליו.

לעזור לבן או בת הזוג להרגע - זה היבט מאוד יפה של זוגיות. הרבה אנשים רואים בזה סימן לזוגיות עם קרבה רגשית ואכפתיות. יש גם שיטות לטיפול זוגי שמבוססות על סיפוק צרכים רגשיים הדדיים כאלה ואחרים.

אבל יש משהו יותר טוב מתמיכה רגשית!

אני אומרת לריטה: את מפתחת תלוּת בשליו. הטלת עליו את התפקיד להיות המרגיע שלך, וקשה לך לווסת רגשות בלעדיו. ריטה אומרת לי: ברור! הוא בעלי, הוא האהוב שלי, מי יתמוך בי רגשית אם לא הוא?

״את״. אני משיבה. ניכר שריטה לא אוהבת את התשובה הזו.

תלות רגשית נראית רומנטית, ומרגישה כמו אהבה. אבל התלות הזו מגבילה את ההתפתחות האישית והזוגית. בשיטת העבודה שלנו - שיטת המוּבחנוּּת - השאיפה היא דווקא להשתחרר מתלות רגשית. במקום שבן הזוג יקבל את התפקיד להרגיע אותי, אני לומדת לעשות את זה לבד.

האם אפשר באמת להתמודד לבד עם הצפה של רגשות שליליים? כעס, לחץ, תסכול, דאגה? התשובה היא כן. היכולת הזו היא מפתח להתפתחות אישית וזוגית. עצמאות רגשית לא פוגעת בזוגיות, אלא להפך, מעלה את הזוגיות לרמה יותר גבוהה. בטווח הארוך, עצמאות רגשית היא בסיס יותר טוב לזוגיות בוגרת ואוהבת, הרבה יותר מאשר תלות.

המצב בארץ לא קל עכשיו. החדשות, הפוליטיקה, המצב הכלכלי… גורמים להרבה מאיתנו מרגישים רגשות כמו לחץ, תסכול, או כעס. ובעת הזו, אנחנו צריכים לפתח זוגיות איתנה! אנחנו רוצים שהרגשות השליליים לא ייכנסו אלינו הביתה, לא יעכירו את האווירה, ולא יפגעו בזוגיות שלנו!

לכן ארגנו לכם בפרויקט שניים בריבוע כנס מיוחד שנקרא 'אהבה בריבוע' לחיזוק הזוגיות מול משברים מבחוץ.

בכנס הזה נדבר בין השאר על עצמאות רגשית ואיך היא משפיעה לטובה על הזוגיות. נארח מטפלים זוגיים מובילים, ד"ר ציפי ריין, מאיר שרפר ויהונתן קליין, ונלמד מהם: איך אפשר לשמור על הזוגיות בתוך עולם שגורם לנו לחץ, פחד וכעס? איך סוגרים את הדלת ומשאירים את כל הבלאגן בחוץ?

הכנס של פרויקט 'שניים בריבוע' - לזוגות נשואים יתקיים ביום רביעי יז' שבט (19.1) בשעה 20:20 בזום עם מיטב המומחים לזוגיות. ההשתתפות בכנס - ללא עלות,

הירשמו עכשיו בלחיצה כאן>>