סיעת הליכוד בנגב
סיעת הליכוד בנגבצילום: דוברות

פרץ של ימניות מפעימה עובר על חברי הליכוד. לפני שבועיים הם העפילו לחומש ונלחמו על הישיבה, השבוע הם נטעו נטיעות במולדה הבדואית.

ללא מורא ביטחוני, ללא פחד פוליטי. עם אותה אבירות מופגנת ואומץ לב בלתי רגיל הם גם גילו לאחרונה את ההתיישבות הצעירה לאחר שנים של התעלמות.

לאורך השנים, לא פחות מ-15 פעמים הוגשה הצעת חוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון. הצעת החוק מבקשת לבטל את הסעיף המגביל את חופש התנועה של ישראלים באזורים שנעקרו בהתנתקות בצפון השומרון.

בניגוד לגוש קטיף, האזור הזה כולו בשליטה ישראלית מלאה. אולם נתניהו בשבתו כראש הממשלה הטיל פעם אחר פעם את הווטו ובלם באופן אקטיבי את קידומה. אותם אנשים שרוממות חומש בגרונם וימיניותם אומנותם סירבו שוב ושוב לעשות צדק עם ההיסטוריה המדממת.

היום הם מגלים את חומש. את נטיעות קק"ל. את נחיצות הריבונות. את ההבטחה שהעניק אלוקים לאברהם אבינו. פתאום הם מגלים את מצבורי הנשק בשגב שלום. את בסיסי הדרום הנפרצים על ידי גדודי הבדואים. פתאום אין ריבונות בנגב. איכה ישבה ישראל היפה והרעננה שהחמיצה, הקדיחה תבשילה, היתה כאלמנה.

מה נשתנה הלילה הזה? השתנתה הפוזיציה. מהאופוזיציה אפשר לצווח, לשרוק, להעליל, לתמוך, להפגין, ליצור ולערבל שיח ציבורי, בעיקר להבטיח. שום דבר לא מחייב, שום אמירה לא מתויקת. אין השפעה, אין ציפיה, אין אכזבה. אז בעצם למה לא חומש. ואם תזמינו יפה תקבלו מאבק מתלהם מבית הליכוד גם על מאחז נצר.

המראות הללו של חברי הליכוד מחרפים נפשם בעד מימוש משנת הימין מעוררים זלזול במחשבה ראשונה. לשחק פוליטיקה זה נכון, אפילו מתבקש עבור האנשים שזו אומנותם. רק שבצד השני ישנם אנשים טובים, בחורי ישיבות אמיצים, נשים גיבורות ומשפחות עם לא מעט תעוזה שקונים את מרכולתם של מבקרי חומש הליכודניקים ומאמינים שמהם תבוא הישועה.

במחשבה שניה אולי נכון להשליך הצידה את הציניות המתפרצת ולהעניק להם צ'אנס נוסף. כאדם שחונך על ברכי מעלת התשובה אני בהחלט מעדיף את החשיבה התמימה לפיה הליכודניקים מכים על חטא על אדישות העבר ובהזדמנות הראשונה שתיקלע לידם הם אכן יפעלו למימוש ההבטחות שהם מפזרים בשבועות האחרונים לטובת מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מוכן להאמין להם, אני רוצה להאמין להם.

עם ישראל מביט בעיניים קרועות על הסדר הטיעון המתגבש מול ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו ועוקב בשבע עיניים אחר ההתפתחויות האפשריות במערכת הפוליטית. הראשונים שחשים את התזוזות הטקטוניות הם חברי הליכוד שכבר מחממים מנועים לחזרה גנרלית לכיסאות המרופדים סביב שולחן מקבלי ההחלטות.

חומש תמתין להם. היא לא תלך לשום מקום. וחובת ההוכחה תהיה עליהם, ועליהם בלבד.