איך בוחרים עורך דין צבאי?
איך בוחרים עורך דין צבאי?צילום: FREEPIK

בימים עברו, ברגע שחייל בחר עורך דין/סנגור שייצג אותו בבית הדין הצבאי, עורך הדין היה מוכרח להיות בעל אישור ייצוג שניתן לו בוועדה בנוכחות סגן נשיא בית המשפט העליון לאחר שכשירותו לייצוג מסוג שכזה נבדקה.

עם השנים בוטלה הדרישה באחזקת אישור ייצוג מסוג זה, והמשמעות הינה שכל עורך דין (גם כזה שלא מוגדר עורך דין צבאי) במדינת ישראל בעל יכולת ייצוג חיילים בכל עניין שהוא וחייל החייב בייצוג משפטי בבית הדין הצבאי זכאי לבחור באיזה עורך דין שיחפוץ.

שנדבר על המונח "עורך דין צבאי" נתכוון לכך שעורך הדין המדובר בעל התמקצעות בתחום השיפוט הצבאי, כמו שיש עורך דין מקצועי בתחום הנדל"ן, עורך דין המתמחה בענייני משפחה, עורך דין העוסק בפלילים וכן הלאה וכן הלאה. עורך דין צבאי לא חייב להיות איש צבא. במאמר הבא ריכזנו עבורכם את הנקודות החשובות ביותר בבחירת עורך דין שייצג אתכם בבית הדין הצבאי.

מתי נדרש החייל לסיוע משפטי?

חייל במהלך שירותו עשוי להזדקק לסיוע של עורך דין צבאי במספר רחב של מצבים: המקרה הבולט ביותר כיום הוא כאשר חייל מעוניין בשיחת ייעוץ לקראת חקירת משטרה צבאית של מצ"ח נגדו, או במהלכה, או כאשר הוא נדרש לייצוג במידה ונאשם בהליך פלילי בבית הדין הצבאי.

בבית הדין הצבאי מתנהלים הדיונים על פי סדר דין פלילי, אך הדין הוא חוק השיפוט הצבאי, אשר מוכר פחות בקרב עורכי הדין אשר לא מתמחים בתחום המשפט הצבאי באופן שוטף. מרבית העבירות שחיילים נאשמים בהן הן עבירות מסוג "צבאי" שכן רובן לא קיימות במציאות האזרחית לדוגמה: עריקות, השתמטות, סירוב פקודה, סירוב מתן שתן לצורך בדיקת שימוש בסמים, עבירות במהלך אימונים מבצעיים וכן הלאה וכן הלאה.

יחד עם זאת, במקביל לתהליך הפלילי מתקיימים הליכים שונים אשר אינם קיימים גם כן בבית המשפט האזרחי כגון ועדת אי התאמה לשירות, התאמה לשירות בסיוע גחל"ת (גורמי חזרה לשירות תקין), ועדת התאמה לקב"ן (קצין בריאות הנפש), ועוד מספר רחב של ועדות הייחודיות למערכת המשפט הצבאית.

אם כן, ישנם הליכים במשפט האזרחי אשר אינם קיימים במערכת המשפט הצבאית כמו עיכוב הליכים, אפשרות לקביעת עונש ללא הרשעה וכן הלאה. לפיכך, חשוב לדאוג שעורך הדין שתבחרו בו לייצג אתכם במערכת המשפט הצבאית או לחלופין בחקירת מצ"ח יהיה בעל ניסיון שוטף ובקיאות מלאה בחוק בתחום השיפוט הצבאי.

מקרה נפוץ נוסף אשר חייל יהיה בעל צורך בייצוגו של עורך דין צבאי הוא כאשר חייל נפצע או חלה במהלך השירות, או עקב השירות, ונדרש לפנות אל משרד הביטחון בתביעה על מנת שיכירו בו כנכה. גם במקרה זה נחוץ כי עורך הדין יהיה בעל ניסיון ובקיא בתהליך.

בנוסף למומחיות המקצועית והניסיון המשפטי, רצוי כי עורך הדין יכיר לעומק את נסיבות השירות ואת הדרך אשר גרמה לפציעה עד לעמקי הפרט הקטן, שכן אם נגרמה לחייל נכות, נדרש החייל להוכיח את הקשר הסיבתי-עובדתי והמשפטי בין השירות לפציעה בעזרת עורך הדין הצבאי.

עם זאת, ישנם גם הליכים ייחודיים למערכת המשפט הצבאית שרצוי להיעזר בהם בעורך דין צבאי, אלון ארז: גיוס או שחרור משירות, ביטול צו כליאה, השגה על פרופיל רפואה וכן הלאה. אלו הם הליכים הדורשים להכיר את המערכת הצבאית לעומק יחד עם הפקודות והנהלים הייחודיים לה.
האם עורך דין פלילי זה מספיק?

אין תשובה חד משמעית לכך, אומנם כאמור החוק מתבסס על סדר הדין הפלילי בישראל, מרבית עורכי הדין ה"רגילים" לא מכירים את מערכת המשפט הצבאית לעומק ברמת ההתמחות המקצועית. כך למשל, חלק מהעבירות עליהן מוגש כתב אישום בבית הדין הצבאי הם עבירות מחוק השיפוט הצבאי ולא מחוק העונשין. גם דיני המעצר במערכת הצבאית שונים דרסטית מדיני המעצר באזרחות כמו כן גם ברמות הענישה וסוגי הענישה שניטל להטיל.

מהן הדרישות הנדרשות מעורך דין צבאי בפן האישי והמקצועי?

מכל אלה עורך הדין הצבאי מוכרח להיות משפטן ברמה גבוהה, מומחה ובקיא באופן שוטף במערכת המשפט הצבאית ובעל ניסיון רב. על עורך הדין להיות בעל היכרות מלאה עם המערכת הצבאית וכל הנוגע בתחום.

במרבית המקרים רצוי אף שיכיר את המערכת קצת יותר מטוב. נוסף על כך, הליכים משפטיים בצבא עלול להיות מלווים במרבית הפעמים בקשיים רגשיים מצד החייל. בהתאם לזאת, על עורך הדין הצבאי להיות קשוב לחייל, ללוות אותו באופן צמוד לאורך כל התהליך ולבצע תפקידו במסירות.
מספר כללים לבחינת התאמתו של עורך הדין

  • לא כל קצין צבאי הוא עורך דין טוב - אין כל קשר בין היכולות של קצין במשך שירותו, עם כל הזכויות המגיעות לו, לבין היכולת שלו בייצוג משפטי אל מול מערכת המשפט הצבאית.
  • אדם אשר מציג את עצמו כמישהו ששפט במהלך שירותו הוא לא בהכרח בעל עבר במערכת המשפט הצבאית - תשאלו את עצמכם האם הייתם רוצים שקצין שכל נסיונו בשיפוט היה לשפוט חיילים לסגור שבתות לייצג אתכם אל מול מערכת המשפט הצבאית.
  • בדיקת ההיסטוריה של עורך הדין במערכת המשפט הצבאית - האם היה תובע או לחלופין סנגור צבאי? אלה שחונכו במערכת השיפוט הצבאית מכירים אותה על צידה הטוב ביותר. בכל אופן, במסגרת החיפוש שלכם אחר עורך דין צבאי טוב, תמיד מומלץ לבדוק על אלה שכל עיסוקם הוא בנושא דיני צבא.

במידה ונתקלת באחד מהמקרים המוזכרים במאמר מוזמן לפנות לעורך דין אלון ארז 050-736-8203
התמחות בייעוץ וייצוג בהליכים פליליים