נשות הכותל
נשות הכותל צילום: מיכל פתאל

התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית וקבוצת נשות הכותל זועמות על החלטת הממשלה לתקצב את שימור וטיפוח הכותל המערבי.

כזכור, הממשלה אישרה היום (ראשון) תקציב של 110 מיליון שקלים לשימור ולטיפוח הכותל המערבי. השרים תמר זנדברג, נחמן שי, עמר בר לב ואלעזר שטרן נמנעו בהצבעה בגלל שהרחבה הרפורמית לא כלולה בהחלטה.

לטענת הרפורמים "מזה שנים שממשלות ישראל מעתירות תקציבי עתק המופנים לקרן למורשת הכותל, זאת בשעה שעזרת ישראל השוויונית אינה מקבלת תקציבים ממשלתיים, למעט שרותי אבטחה ונקיון".

"מצער להיווכח שגם הממשלה הנוכחית ממשיכה להקצות תקציבים בסכום של 110 מיליון שח לצורך עבודות בינוי, שדרוג תשתיות ופעילות חינוכית לתלמידים, לעולים ולחיילים - המיועדים כולם לרחבה המופרדת מגדרית", נמסר. "הגיעה העת שממשלת ישראל תיישם לאלתר את מתווה הכותל במסגרתו יושקע ברחבה שוויונית ומכבדת, פתוחה לתפילה שיוויונית לציבור הרחב בישראל ובתפוצות".

ד”ר יזהר הס, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מסר: "החלטת הממשלה תמוהה, כיצד יתכן שסכום עתק מושקע (שוב) בקרן למורשת הכותל בעוד עזרת ישראל (כותל המשפחות) עומד כילד חורג ומבויש. זהו פספוס אדיר לא רק מבחינת דמוקרטיה ושוויון אלא גם מבחינה ציונית. במקום לתקן את השבר עם יהדות העולם, היינו יישום מתווה הכותל, במקום לשלוח מסר של פיוס ליהודים רבים ברחבי העולם - משיבים את פניהם ריקם והם אינם מה מבינים מה בעצם קורה פה. נתניהו הבטיח, והכזיב. מדוע ממשלת ישראל ממשיכה בדרכו הקלוקלת?"