שירות לאומי בקק"ל
שירות לאומי בקק"ל צילום: באדיבות 'חיבור חדש'

נס הרים, כשמה כן היא, מוקפת אוויר צלול כיין של הרי ירושלים. נס הרים היא אחת מחמשת מרכזי השדה והיער של קק"ל ואפשר למצוא בה בקתות עץ מחממות לב, שבילים שמתפצלים לתוך היערות והעצים. מרכזי השדה האלה משלבים לינה, בישול בשטח, לצד הדרכה ופעילויות פנאי מהנות במיוחד.

בנות השירות הלאומי המתנדבות במרכזי השדה הן הרוח החיה בפעילות של המקום, והן יוצרות הדרכות בנושאי מורשת והיסטוריה, מדע וטבע, ומובילות טיולים ברחבי הארץ ופרויקטים חינוכיים כמו מסעות, ימים ירוקים הדרכות ייעודיות לאירועי חודש שבט, חודש הלאום ועוד. במרכז השדה בנות השירות מפעילות חממה אקולוגית ומשלבות בין עבודה תורמת חקלאית להדרכת קבוצות ולהובלת פרויקט אימוץ על ידי בעלי צרכים מיוחדים, חוגי סיור ותנועות נוער מקומיות.

הן פועלות ביצירתיות מתוך אהבת הארץ והטבע, מדריכות, מטיילות, ונהנות משירות לאומי שכמעט מפתיע שהוא באמת שירות ולא נועד להנאה טהורה. לתקנים בקק"ל גם יתרון משמעותי נוסף, הבנות עוברות קורס הדרכת טיולים על פי האיזורים השונים בארץ, כך שהן יוצאות בסוף השירות עם תו תקן להדרכת טיולים בעצמן. תו התקן שנחשב יוקרתי ואף יקר, מוענק להן באמצעות השירות הלאומי.

רוצה להתחבר לשירות לאומי עם משמעות? לחצי כאן

מתחברות לארץ
מתחברות לארץ צילום: באדיבות 'חיבור חדש'

קרוב לטבע, קרוב ללב

גם בנות השירות עצמן מספרות על חוויה מיוחדת במינה במרכזי היער של קק"ל, "זה להיות קרובים לטבע, ללמוד המון וגם ללמד, לפגוש אנשים שאת ממש יכולה להשפיע עליהם. מגניב לראות איך אנשים מתלהבים על הסביבה, על הטבע, כשאת מלמדת אותם משהו חדש, ומה שהם חשבו שהם כבר מכירים הם פתאום רואים באור שונה". מספרת בת אל הירדני.

גם כנרת בלפר, שמתנדבת במרכז יער נס הרים שותפה לדעתה, ומוסיפה, "יש גם משהו מאוד מיוחד בלהיות חבורה של בנות, שיש להן את אותו הראש, ומנהלות ביחד משהו חדש, ממציאות הדרכות חדשות, פעילויות, וגם גרות אחר כך בדירה משלהן. זה כיף, כיף גדול".

להתחבר מחדש

השירות הלאומי בקק"ל פועל בעיקר דרך עמותת "חיבור חדש", שהיא אחת העמותות החדשות ביותר, אבל מכך גם נובעים היתרונות שלה. "היתרון של העמותה הצעירה היא שאנחנו מכירים כל בת והיחס הוא אישי מאוד". מספרת אורלי קנר, מעמותת "חיבור חדש", "הרכזת היא כמעט כמו חברה קרובה וחלק מבנות השירות. חשוב לה לתת להן את כל הנשמה 24/7 והיא מופיעה אפילו בתמונות של הטיולים שלהן". המנכ"ל והמנהלים עצמם פוגשים את בנות השירות בשטח ומכירים אותן באופן אישי, מה שלא ברור ומובן מאליו במקומות אחרים.

לצד העובדה שהעמותה צעירה, היא בכל זאת מקצועית מאוד, ואנשיה שהם יוצאי עמותות אחרות, מנוסים ומקצועיים, ומכירים מקרוב את חווית השירות הלאומי ואת צרכיה.

חוץ מהתקנים של קק"ל, "חיבור חדש" מתמחה במגוון של תקנים מרתקים. כך לדוגמה היא מחזיקה באמתחתה תקנים בבית החולים איכילוב, עם מסלולי סיעוד, רפואה ומחקר. לצד תקנים במגן דוד אדום, המאפשרים להשתלב במערך האמבולנסים, איסוף תרומות דם או מוקדי החירום. בנוסף, ניתן להתנדב דרך "חיבור חדש" גם בתפקידים רבים במשטרה, ולהיות חלק משמעותי במערך ההתנדבות של השירות הלאומי.

רוצה להתחבר לשירות לאומי עם משמעות? לחצי כאן

קרוב לטבע, קרוב ללב
קרוב לטבע, קרוב ללב צילום: באדיבות 'חיבור חדש'