שחר בן מאיר
שחר בן מאיר צילום: Yonatan Sindel/Flash90

עו"ד שחר בן מאיר שיגר היום (ראשון) מכתב התראה שבו דרש מעמותת "מוסרי" לחדול מכל שיתוף פעולה עם קמפיין מימון ההמונים להוצאות המשפט של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.

התורמים הרבים לקמפיין למען נתניהו תורמים את כספם באמצעות אתר "גיבצ'ק", משם עוברים הכספים, המוכרים כתרומה לצרכי מס, לעמותת "מוסרי" וממנה למימון הוצאות משפט נתניהו.

עו"ד בן מאיר כתב לעמותת מוסרי: "הנני מבקש להתריע בפניכם מראש, כי ההשתתפות שלכם בפרויקט הגיוס, עולה לכאורה כדי חשד לעבירות פליליות על מספר דינים".

"מראש לא ברור לאיזו מטרה אמורים להיות משולמים הכספים המגויסים במסגרת פרויקט הגיוס, ויש חשד כי הם ישמשו לתשלום העונש במשפט", נכתב. בהמשך טען כי גם לו יצויר שהכספים ישמשו רק למטרת הוצאות המשפט, על חברי כנסת "נאסר לקבל כל תרומה לשם מימון הוצאות משפטיות, אלא באישור ועדת האתיקה של חברי הכנסת".

"הנני מוסר לכם בזאת התרעה זו, לחדול ולהפסיק כל שיתוף פעולה, במישרין או בעקיפין עם פרויקט הגיוס, ומוסר לכם התראה שלא לעשות כל שימוש בכספים שקיבלתם ככל שקיבלתם במסגרת פרויקט הגיוס, מלבד השבה שלהם ל'תורמים'", כך עו"ד שחר בן מאיר

מעמותת מוסרי נמסר: "הכל נעשה בצורה חוקית עם כל האישורים הרלוונטיים".

גיוס ההמונים למימון משפט נתניהו
גיוס ההמונים למימון משפט נתניהו צילום: ללא

כאמור, איש התקשורת ינון מגל, מתומכיו הבולטים של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, הקים אתר לגיוס כספים לצורך מימון ההגנה המשפטית של בנימין נתניהו, מתוך תקווה שמימון ציבורי ישכנע את נתניהו להמשיך במשפט ולא לחתום על עסקת טיעון.

"חברים הנה זה בא", הכריז מגל, "אתר גיוס ההמונים למימון משפט נתניהו. הוא לא עומד שם לבד, וזה המעט שאנו יכולים לעשות כדי להביע זאת. אני תרמתי. תודה לברל'ה קרומבי ולאתר גיבצ'ק".

מגל ציין שלא דיבר עם נתניהו על הנושא, "לא שאלתי את דעתו. אני פשוט מניח שגם לאדם אמיד הוצאה שיכולה להגיע לעשרות מיליונים היא נטל כבד מאוד, ושיקול במשפט. וכמי שחושב שהוא נאבק שם גם בשבילי זה המעט לעשות".

תומך מובהק אחר של נתניהו, איש ערוץ 14 שמעון ריקלין, קורא לנתניהו שלא להגיע להסדר טיעון עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט. "מנהיגים גדולים לא עושים עיסקאות טיעון", טען ריקלין, "כי ההיסטוריה עלולה לשפוט אותם כקטנים.

"מנהיג צריך ללכת עם האמת שלו עד הסוף. כשליח ציבור. כמחולל שינוי. ואם צריך אז יושבים בכלא. כן בכלא. זה מאוד לא נעים לשבת בכלא בגיל מבוגר. האם רק הנוחות והשפע מעניינים אותנו או מחויבות לרעיון? למשמעות של שירת חיינו? בעבר מנהיגי חרות ישראל גם מתו עבור החרות. עוז רוחנו יקבע את עתידנו", הוסיף ריקלין.    

חברת הכנסת גלית דיסטאל אטבריאן מהליכוד, שנחשבת לתומכת נלהבת של נתניהו, מתנגדת גם היא להסדר הטיעון. "אם הסיפור הזה ייגמר בהסדר טיעון - זה ישבור לא רק את הליכוד, לא רק את המחנה הלאומי, אלא הציונות תהיה בסכנה".

דיסטאל אטבריאן טענה בגלי צה''ל: ''קשרו לו את הרגליים והידיים, ויורים בו חיצים באופן שאף פוליטיקאי אחר לא נורה. משהו בי רוצה להגיד לו 'לך תעשה לביתך', אבל אם ייחתם הסכם, זה אומר שהאוליגרכיה המשפטית ניצחה את הדמוקרטיה".

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד הביע התנגדות להסדר הטיעון ואמר כי "באופן עקרוני אני נגד הסדר, מי שצריך כזה הוא מנדלבליט, אבל נתניהו יודע שמשפט צדק לא יהיה כאן, אז ברמה האישית יש על מה לדבר. ברמה הלאומית למאבק הציבורי במערכת המשפט זה לא ישנה".