קרני השמש הבודדות שהפציעו בינות לערפילי הבוקר, הזכירו לכולנו כי אנו עדיין בעיצומו של החורף. הירוק, שולט בכל פינה. עכשיו גם מתחיל האדום לבהוק וביחד עם תכול הים שנראה מכל תצפית, הנוף מושלם.

בחודשים שבט ואדר, חוברים וזורמים להם הפריחות הירוק והמים יחדיו.

זרימה בנחל שקמה
זרימה בנחל שקמה צילום:קובי פינקלר

בימים אלו, לאחר מנת הגשמים היפה שירדה בצפון הנגב, מתחילות לפרוח אלפי כלניות במרחבי צפון הנגב הנפרשות כמרבד אדום מרהיב וססגוני.

משטחים אדומים מכסים את פני כל ארץ הנגב. בין לבין עולים עשבים ירוקים, והתחושה היא שאנחנו בכלל באירלנד הירוקה ולא בנגב. ביערות האזור, בתוך חורשות עצים מצלים נבנו מספר מתקני נופש נוחים.

לאורך הקטע המערבי של נחל גרר, סידרה הקק"ל מסלול משולט של מתקני מים עתיקים - חלקם בני מאה וחמישים שנה וחלקם בני 1500 שנים.

ועכשיו לסיפורו של האזור.

תחילה ליישוב הצפוני ביותר מול רצועת עזה- נתיב העשרה.

יפעת בן שושן מארגנת סיור מדהים במושב היושב על גבול רצועת עזה. כאן תשמעו מאיפה הם באו לכאן (ספולייר..פתחת רפיח) ואיך הגיעו דווקא לכאן, מתארחים בבית מקומי קסום עם צלחות המעטרות את חדר הביטחון ולאחר מכן מגיעים לתצפית יפה על האזור, לשכונת ההרחבה החדשה ולחממות כדי לראות מה מגדלים כאן.

קיר הממ"ד מבחוץ בבית משפחת בן שושן בנתיב העשרה
קיר הממ"ד מבחוץ בבית משפחת בן שושן בנתיב העשרה צילום:קובי פינקלר

יפעת, בת המושב, דרכה כאן על האספלט הראשון שנסלל בנתיב העשרה, והיא מספרת בסיור על המציאות היום יומית מהמקום האישי. 054-6700333

נסיעה קצרה בחזרה לצומת יד מרדכי, מובילה אותנו לעיר המתפתחת שדרות .

כדי להבין טוב יותר את המציאות תתחילו ב"אנדרטת הארבעה" -תצפית שדרות (תצפית קובי) מעל כביש 34.

ביום שני, ה-21 ביולי 2014, ביומו ה-13 של מבצע "צוק איתן", חדרו מספר מחבלי חמאס לשטח ישראל בשתי מנהרות שונות ליד קיבוץ ניר-עם, מול העיר שדרות, כשהם מחופשים לחיילי צה"ל.

חלק מהמחבלים חוסלו מהאוויר וחלק על-ידי כוח חי"ר. ג'יפ המג"ד שהגיע לשטח נפגע מטיל נגד טנקים שירו המחבלים. המג"ד, סא"ל דולב קידר נהרג במקום יחד עם שלושת אנשי הצוות – הנהג איש המילואים, רס"ל נדב גולדמכר הגשש, רס"ב בייניסיאן (דני) קסהון וקשר המג"ד, סג"ם יובל היימן.

עירית שדרות הקימה בגבעה הצופה על אזור התקלות תצפית מרשימה ובה קטעים מרשת הקשר שפעלה בדקות האחרונות לפני מותם. התצפית ממוקמת כ- 700 מטרים מאתר ההתקלות.

'אנדרטת הארבעה' בשדרות
'אנדרטת הארבעה' בשדרות צילום:קובי פינקלר

וזו אינה התצפית היחידה במרחב. ארץ של תצפיות היא בצפון הנגב. במרחב עוד מספר תצפיות מלבד זו שבנתיב העשרה.

"חץ שחור"

באתר שהוקם על כביש שדרות –סעד "חץ שחור", אתר מורשת הקרב של הצנחנים, מובא סיפורם של כל פעולות התגמול, תוך כדי תצפית על כל רצועת עזה. רק כשעומדים על הגבעה הנישאת הזו מבינים את מושג יישובי הספר של מדינת ישראל ,זאת ,באמצעות מסלול סיור יפה, על רקע אדמות הנגב הצפוני.

לוחמי יחידה 101 של הצנחנים אשר הוקמה בחודש אוגוסט 1953 כיחידת פשיטה מיוחדת סללו את הדרך לפעולות נועזות כנגד בסיסי היציאה של המרצחים. לאחר כ-5 חודשים התאחדו היחידות והם ביצעו את מרבית פעולות התגמול. על אחת מפעולות אלו כתב המשורר חיים גורי את המילים " רכבי האש שותקים בטרם אור יהל בטרם אות ייתן".

הייתה זו פעולת התגמול בניצנה. קו הגבול באזור ניצנה היה פרוץ למעשה. המצרים עקרו את סימני הגבול וחדירה לשטח ישראל הייתה עניין שבשגרה ואף בנו מוצב גדודי מאויש על ידי כח סדיר תוך סירוב לדרישת האו"ם לפנותו. בינות למצבות האבן השחורות , פרק היסטורי חשוב בזהותה של המדינה שבדרך.

בסמוך, תצפית נביה מרעי (סגורה בימים אלו בידי הצבא) ותצפית אסף סיבוני שנפל באסון המסוקים בשאר ישוב.

במצפור שהוקם לזכרו תלויים 20 חלילי רוח, המשמיעים צלילים כשהרוח נושבת ומנגינתם מתפשטת בראש הגבעה. כל חליל מייצג שנה אחת משנות חייו של אסף סיבוני. במעקה שמול המאגר משובצים בלוחות קרמיקה ציורים של עופות שמבלים במאגר. המצפור מעניק את אחת התצפיות המעולות ביותר על רצועת עזה, ובמיוחד על ג'בליה, שנמצאת ממש ממול, ועל העיר עזה שממערב לה. נכנסים לאתר חץ שחור ובמקום לפנות שמאלה לאתר ההנצחה ממשיכים בכביש עד לפיסגת הגבעה.

תצפית אסף סיבוני
תצפית אסף סיבוני צילום:קובי פינקלר

רוצים לדווש במקום הליכה או נסיעה רכובה? באזור מגוון מסלולי אופנים לכל המשפחה. מדריכי המרכז לה מדווש בבארי, מציעים שירותים כגון מפות מפורטות וייעוץ ליוצאים למסלולי טיולים, מזנון, חנות אופנים ושירותים. במקום נחנכו לאחרונה 3 מסלולי אופניים מסומנים למשפחות.

ניתן לתאם טיול מודרך אל אתרי תיירות בארי, אל השדות החקלאיים, אתרים היסטוריים וצפייה בציפורים נודדות. הסיור המודרך בתיאום ובהרשמה מראש. לפרטים : לה מדווש- 08-9949374.

עוז בנגב- ההיאחזות הראשונה בארץ- נחל עוז

קיבוץ נחל עוז המצוי בנקודה המערבית ביותר מול עזה היה גם ההיאחזות הראשונה שהוקמה. במרכז המבקרים, עוז לנגב, סרט וסיפור היישוב עם המורשת החקלאית של הנגב המערבי ושניהן עם מסר אופטימי – כמו שתפוחי האדמה נאחזים ופורחים בחולות הנגב המערבי – כך גם תושבי האזור וקיבוץ נחל עוז. חריש עד התלם האחרון זה כאן. לא להחמיץ. לפרטים: יפעת 054-6700333

חסד של עלומים

כמה פעמים אמרנו לעצמנו:" בפעם הבאה יוצאים לנופש במקום דתי, שומר תורה ומצוות ואם זה סמוך למקום בו נוכל גם לחוות חוויות תיירותיות מה טוב"! מתברר שיש כאלו מקומות ברחבי ישראל. אחת מהן היא בקיבוץ עלומים וסביבתו בנגב המערבי.
קיבוץ עלומים הוקם בשנת תשכ"ו ע"י שני גרעיני בני-עקיבא. חברי הקיבוץ, מגשימים חיי-תורה ועבודה כפשוטם. בתוככי הקיבוץ הוקם אירוח-כפרי המיועד לאירוח משפחות דתיות. החדרים מאובזרים היטב לנוחות האורחים ובימי הקיץ, ישנה גם בריכת שחיה נפרדת. האירוח הכפרי שוכן בלב הקיבוץ. הנוי המטופח, הפרחים ופינות החמד הרבות מעניקים לשוהים אוירה מיוחדת. 054-7756070

מגדל המים
מגדל המים צילום:קובי פינקלר

בשנת 2014 נחנך בקיבוץ עלומים מרכז המורשת בארות בנגב, המספר ומשלים את תולדותיו של קיבוץ בארות יצחק, וראשוני הקיבוץ ולוחמיו זכו סוף-סוף למקומם הראוי על בימת ההיסטוריה.

בארות יצחק בנגב - מול עלומים
בארות יצחק בנגב - מול עלומים צילום:קובי פינקלר

קיבוץ בארות יצחק, עמד במלחמת העצמאות בגבורה כנגד הפולש המצרי. שיקום מגדל המים הפגוע, המבנה היחיד שנותר מהקיבוץ שחרב, יחד עם תמונות האזור יצרו אתר מורשת מרגש. מרכז המבקרים, כאמור, מביא את סיפורו המלא של הקיבוץ, מהיווסדו ועד הקרב העקוב מדם שנערך בגבולה הדרומי של ישראל הצעירה. באמצעות סרט ומיצגים לומדים על תולדות היישוב והקרבות שהיו כאן בתש"ח. מחפשים אוכל מיוחד בעלומים? סורו למור. Cakes and Mor. קונדיטורית מעולה ואל תחמיצו את המרקים המיוחדים שלה.054-7792646

והיכן אוכלים? הפעם הצעתינו לחזור לשדרות לרחוב הרצל במרכז המסחרי .

במרכז העיר, מגוון של מסעדות מכל הסוגים והמינים. אם מחפשים משהו אוטנטי ופשוט עם הרבה אהבה באוכל ואיכות לכו ללה בוריקה. מגוון מאכלים תוניסאים המוכנים לפני עיניכם. מחירים הכי נוחים שהכרתם ואפילו לעארק לימונים דאגו לכם. טלפון 050-2617444

לה בוריקה בשדרות
לה בוריקה בשדרות צילום:קובי פינקלר

מסעדה נוספת ומיוחדת ברחוב הרצל, היא מסעדת ג'אג'א. מסעדת פועלים על המובן הטוב שבה. גבי, בעל המסעדה( צריך הרבה לעבוד כדי לזכור את שם המשפחה שלי), תושב תלמי יפה, פתח את המסעדה בדיוק חודש לפני תחילת הקורונה לפני שנתיים. מאז עברו הרבה ימי קורונה, שומר החומות ועוד התמודדויות, אבל גבי לא נרתע ומביא את כל הטוב הזה לשולחנות. גריל שמסתובב מול עיניך, מבחר סלטים משובחים, והכי יפה אוכלים בכלי פח של פעם. נקי, נעים למראה וטעים לחיך ושרות מעל הכל. לא לפספס כשאתם שם.

אוכל מהנה במסעדת גא'ג'א
אוכל מהנה במסעדת גא'ג'א צילום:קובי פינקלר

פרטים נוספים על סיורים חקלאיים נוספים בתיאום מראש באתר הבשור www.habsor.co.il

דרום אדום – חג הכלניות בצפון הנגב

גשמי הברכה בחורף הנוכחי הגיעו השנה במועדם ולקראת פריחתן של מיליוני הכלניות במרבדים מדהימים וססגוניים תיערך לכבודן, שוב, חגיגת הפריחה המסורתית "דרום אדום".

במסגרת הפסטיבל שיערך בחודש הבא, ייערכו שלל פעילויות במרחבים הירוקים בין נחל שקמה לנחל הבשור בצפון הנגב בסימן הכלניות, בהן יחכו למבקרים.

בנוסף יתקיימו מגוון רחב של סיורים לאורך כל הפסטיבל: סיורי פריחה בהדרכת קק"ל ורט"ג ללא תשלום, סיורים חקלאיים האופייניים וייחודיים לאזור, סיורים היסטוריים וסיורים מודרכים ברכב, ברגל ובאופנים, בכל המרחב אל מוקדי הפריחות.

דרום שיהיה שכולו אדום
צילום:קובי פינקלר
דרום שכולו יהיה אדום
דרום שכולו יהיה אדום צילום:קובי פינקלר