ד"ר איתמר עופר
ד"ר איתמר עופר צילום: צבר רפואה

ד"ר איתמר עופר, נשיא ויו"ר צבר רפואה המפעילה שירות אשפוז בית לכל קופות החולים, מתייחס הערב (ראשון) להיערכות לעלייה בכמות הפונים לאשפוז בבית החולים בעקבות התגברות ההדבקה בקורונה.

"כאשר ההערכות מתריעות על קריסה של המחלקות הפנימיות בבתי החולים, חייבים להפנות לאשפוז בבית, את מי שאינו חייב באשפוז בבית החולים", אומר ד"ר עופר.

לדבריו, "דווקא לאור היותו של זן האומיקרון מדבק במידה כה רבה, יש היגיון רב שכאשר חולים נדרשים לאשפוז הם יישארו בביתם. כך גם לחולים אחרים הצריכים אשפוז והרוצים להימנע מהדבקה".

עופר מציין כי "אשפוז הבית שאינו כרוך בעלות למטופל, כבר הוכח כמונע סכנת הידבקות בזיהומים הנמצאים בבתי החולים, מקצר את זמני האשפוז, וזוכה לשביעות רצון גבוהה מאוד מהמטופלים ובני משפחתם, לצד עלויות נמוכות יותר למערכת".

בשבוע שעבר פורסם מודל אשפוזי בית שנעשה בבית החולים בילינסון ומאפשר לבית החולים להגדיל את תפוסת המחלקות הפנימיות שלו כשקיימת מחלקה", שבה חולים מאושפזים בביתם ומקבלים טיפול בבית החולים.

במרכז הרפואי בילינסון קראו למשרד הבריאות לאמץ את המודל ובכך להגדיל במאות מיטות, עד כ-600 את יכולות האשפוז של בתי החולים.

ד"ר ערן רוטמן, מנכ"ל בילינסון אומר כי "זה לא בא על חשבון אשפוז הבית של קופות החולים, אלא מרחיב את האפשרות ליותר מטופלים. אם כל בית חולים בישראל יפתח 20 מיטות אשפוז בבית, מדובר על מאות מיטות שיקלו את המצוקה במחלקות". השירות לאשפוז בית בבילינסון פועל מאז חודש אוקטובר. טופלו בו 150 איש, הצעיר שבהם בן 18 והמבוגרת בת 101. בימים אלו נערכים להרחיב את השירות, כך שיכלול 30 מטופלים בו בזמן.